Lokal pedagogisk planering i bild åk 8 vt. 2013

Lokal pedagogisk planering i bild åk 8 vt. 2013
Människokroppen – Kroki – Kontrapost
5-6 lektionstillfällen.
Kort uppgiftsbeskrivning
Vi kommer att arbeta med människokroppens proportioner och lära oss grunderna för att
teckna en människa. Vi prövar på krokiteckning. Vi lär oss hur man kan teckna upp en kropp
med grundformer. Vi lär oss vad en kontrapost är. Vi talar också om hur synen på våra
kroppar har förändrats i ett historiskt perspektiv.
Ordet kontrapost används för att beskriva en människokropps ställning, där överkroppen är
vriden och där båda fötterna stödjer på samma plan. Kroppstyngden är lagd på ena benet,
det så kallade stödbenet, medan det andra, så kallade svängbenet håller balansen och utgör
bara ett lätt stöd mot planet som personen står på. Kontrapost var mycket vanligt inom
antikens skulpturer.
En skrivuppgift(minst en A4 sida) ska lämnas in separat till din Kontrapostbild. Där ska du
beskriva din arbetsprocess och reflektera över hur bilden av den mänskliga kroppen har
förändrats ur ett historiskt perspektiv.
Syfte och innehåll
Att kommunicera med bilder för att uttrycka budskap.
Undersöka och presentera vår syn på kroppen och kroppens proportioner.
Centralt innehåll
Bildframställning
 Presentationer av eget bildskapande.
Redskap för bildframställning
 Former färger och bildkompositioner samt deras betydelsebärande egenskaper och
hur dessa kan användas i bildskapande arbete.
Bildanalys
 Bilder som behandlar frågor om identitet, sexualitet, etnicitet och maktrelationer och
hur dessa perspektiv kan utformas och framställas.
 (…) Konstverk (…) från olika tider och kulturer i Sverige, Europa och övriga världen.
Hur bilderna och verken är utformade och vilka budskap de förmedlar.
Arbetsgång med start vecka 3 (viss ändring i planeringen kan förekomma)
Lektion 1
Vid första tillfället arbetar vi med krokiteckning. Vi talar om linjer, mellanrumsformer, punkter
och proportioner.Vi turas om att vara krokimodell för varandra och tecknar ställningar efter
olika tider 3-10 min.
Lektion 2
Vi tecknar en människokropp med hjälp av grundformer. Vi använder oss av en mall
(kontrapost) för att teckna upp en människokropp. Du väljer sedan om du vill fortsätta på
mallen eller om du vill göra ännu en bild då människan kan stå på ett annat sätt.
Lektion 3
Vi tittar på bilder av kroppar ur ett historiskt perspektiv. Vi talar om dagens ideal.
Vi fortsätter med kontraposten. Du ”klär” sedan din människa och placerar in den i en miljö.
Ta hjälp av klädkataloger som finns i klassrummet om du vill. Vi arbetar med
vattenfärg/täckfärg, akvarellpennor, färgpennor eller blandteknik. Kom ihåg att måla
bakgrunden och stora delar först.
Lektion 4
Fortsatt arbete, se lektion 3.
Lektion 5
Du slutför ditt arbete. Du skriver din skrivuppgift, separat papper.
Din kontrapostbild och skrivuppgift ska vara klar och lämnas in för bedömning
senast v.8 före sportlovet.
Jag bedömer era bilder i två steg.
1) Efter du har tecknat upp er Kontrapostbild i blyerts.
2) Efter du har ”klätt” på din människa och placerat in den i en miljö samt färglagt allt.
Lycka till med ditt arbete!
/Birgitta
[email protected]
Bedömning Kunskapskrav
E
Du kombinerar former,
färger och
bildkompositioner på ett i
huvudsak fungerande sätt.
C
Du kombinerar former,
färger och
bildkompositioner på
relativt väl fungerande
sätt.
A
Du kombinerar former,
färger och
bildkompositioner på ett
väl fungerande sätt.
När du arbetar bidrar du
med egna idéer och
arbetar aktivt med
uppgiften.
Under arbetets gång
arbetar du självständigt
och tar i huvudsak
beslut som leder arbetet
framåt.
Du har en bra förståelse
kring vad syftet med
uppgiften är.
Under arbetets gång
arbetar du självständigt
och tar beslut som leder
arbetet framåt.
Du kan föra enkla samtal
om arbetsprocessen och
resultatet.
Du kan föra ett utvecklat
samtal om
arbetsprocessen och
resultatet.
Du kan föra ett
välutvecklat samtal om
arbetsprocessen och
resultatet.
Du kan se enkla
samband mellan uttryck,
innehåll, funktion och
kvalitet i bildarbetet.
Du kan se förhållandevis
komplexa samband
mellan uttryck, innehåll,
funktion och kvalitet i
bildarbetet.
Du kan tolka såväl samtida
och historiska bilder och
visuell kultur och för då
utvecklade och relativt
väl underbyggda
resonemang med
kopplingar till egna
erfarenheter, andra verk
och företeelser i
omvärlden.
Du beskriver bilder och
verks uttryck, innehåll och
funktion på ett utvecklat
sätt med relativt god
användning av
ämnesspecifika begrepp
(bildspråk).
Du kan se komplexa
samband mellan uttryck,
innehåll, funktion och
kvalitet i bildarbetet.
Du har en viss
medvetenhet kring vad
syftet med uppgiften är.
Du kan tolka såväl samtida
och historiska bilder och
visuell kultur och för då
enkla och till viss del
underbyggda resonemang
med kopplingar till egna
erfarenheter, andra verk
och företeelser i
omvärlden.
Du beskriver bilder och
verks uttryck, innehåll och
funktion på ett enkelt sätt
med viss användning av
ämnesspecifika begrepp
(bildspråk).
Du har en mycket bra
förståelse kring vad syftet
med uppgiften är.
Du kan tolka såväl samtida
och historiska bilder och
visuell kultur och för då
välutvecklade och väl
underbyggda resonemang
med kopplingar till egna
erfarenheter, andra verk
och företeelser i
omvärlden.
Du beskriver bilder och
verks uttryck, innehåll och
funktion på ett
välutvecklat sätt med
god användning av
ämnesspecifika begrepp
(bildspråk).