ljungby auktionshall - Ljungby Flyttningsbyrå

LJUNGBY AUKTIONSHALL
Kungsgatan 31
AUKTION
Lördagen den 24 oktober kl 10.00 och med visning från kl 9.00
säljer vi för sterbhuset efter May Mörck, Ljungby och för andra
inlämnares räkning ca 600 utrop, bland annat
matmöbler (gråmålad 7 del, ek 11 del, 60-tal Kurt Östervig 7 del, teak 60-tal 6 del,
4 köksmöblemang (bl a 5 del i alm Evert Gentzell), 2 hörnskåp, vitrinskåp,
soffgrupper, bäddsoffa, soffbord 60-tal Ikea, golvur 1700-tal Appelkvist, kista
1808, säng m motor, golvspegel, byråar bl a gust stil, 2 karmstolar rokokostil,
modernt klädskåp, stort exklusivt trädgårdsbord (nytt), ett tiotal taklampor bl a 3
kristallkronor, 2 bordslampor 60-tal, 3 väggur, franskt bordsur, förgyllda speglar,
ett 30-tal bra tavlor, mattor bl a Kina och indisk handknuten, marmorpiedestal,
diverse porslin bl a tallrikar Boro av Stig L, vas Rörstrand, ljusstakar, tenn- och
kopparsaker, lampetter, många bra äldre tomtar, figur Lisa Larsson, parfymflacon,
speceriställ standard, krus, våg, gunghäst, diverse textilie, böcker bl a Alb
Engström, bordtennisbord, bänkdiskmaskin m.m., m.m.
Med början kl 12.30 säljer vi för Polismyndigheten bl a ett 40-tal cyklar, moped,
motorsåg HVA, sticksåg, vedklyv, borr- och skruvdragare, div verktyg,
mobiltelefoner, kameror, diverse smycken och armbandsur m.m.
VÄLKOMMEN!
Servering. Kontant betalning.
Ljungby Flyttningsbyrå AB tel 0372 10444
www.ljungbyflyttningssbyra.se