Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 1 10 19 28 FÅTÖLJER, ett par, jakaranda, "Sirocco", ARNE NORELL STIG CLAESSON (SLAS), tusch FIGURIN, keramik, "Bulldog midi" ur serien "Kennel", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg BORDSUR, Frankrike Stomme av jakaranda med sits och rygg i svart läder. "Sirocco" introducerades 1964. Bruksslitage, missfärgad sittdyna. Stockholmsmotiv. Signerad och daterad 77. 40x50 (63x80) cm. Startpris: 1.000 SEK Bulldog. "Kennel" introducerades 1972. Obetydligt slitage. Höjd 13.5, längd 17 cm. 11 Startpris: 3.000 SEK Startpris: 600 SEK PARTI BESTICK, 9 delar 2 LOTTI RINGSTRÖM (1942-), olja på duk "Lacoste 3 February 1990". Komposition. Signerad "LR -90". Enligt uppgift vinst från konstlotteri. A tergo med ytterligare en komposition samt signerad, titulerad och etikett med värdering (18.000 kronor). 58x71 (61.5x75) cm. Startpris: 1.000 SEK 3 STEKFAT, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG, Gustavsberg Dekor av gröna blad mot vit fond. "Berså" tillverkades 1960-1974. Bruksslitage. 31.5x22.5 cm. Startpris: 200 SEK Silvervikt cirka 360 gram. 6 skedar längd 18.5 och 3 gafflar längd 18 cm. Stämplade "JLH" och "HAGA". Bruksslitage. 12 Startpris: 200 SEK SKÅL, "Pungo", STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg Vitglaserad. Oval form med veckade kanter. Invändig dekor i svart och guldfärg på linje mot vit fond. Undersida stämplad "[GUSTAVSBERG]". "Pungo" tillverkades 1953-1964. Smärre slitage. Höjd 7, längd 35 cm. Startpris: 600 SEK 5 BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, Frankrike Målad dekor i rikliga färger mot blå fond. Krönt av man med pergamentrulle. Rund urtavla märkt "A . DELIA BEURNY QUIA NAPOLEON A PARIS" med underliggande lyra och bladverk. Smärre slitage, dekor (blad) skadat. Startpris: 4.000 SEK 6 BOKHYLLESTYSTEM, Stringmodell Vit ställning med betsade hyllplan. 16hyllplan varav 2 plan med 2 respektive 1 låda samt tidningsställ. Bruksslitage. Höjd 155 bredd 80 och höjd 105 bredd 60 (80) cm. Startpris: 1.500 SEK FICKUR, Halda, silver Startpris: 400 SEK Startpris: 1.000 SEK 13 22 MANCHETTKNAPPAR, 1 par, 18K, 1970-tal FAT, keramik, LINDBERG Gustavsberg Startpris: 2.000 SEK 14 FAT, porslin, "Löja", LINDBERG, Gustavsberg STIG Undervattensscen med konverserande fiskar. "Löja" tillverkades 1948-1962. Baksida märkt "[Gustavsberg] FLINTPORSLIN LÖJA HANDMÅLAD SWEDEN STIG L X GUSTAVSBERG". Diameter 24.5 cm. Vit. Rund bordsskiva på tregrenad pelarfot. Undersida brännmärkt "[IKEA OF SWEDEN RIKSANTIKVARIEÄMBET] BJÖRNSHOLM C.J". Bruksslitage, smärre repor. Höjd 73, diameter 87 cm. Startpris: 300 SEK 9 VAS, "Advent", LISA (1931-), Gustavsberg LARSON FAT, keramik, LINDBERG Gustavsberg "Karneval", STIG (1916-1982), 16 Kalebassform. Gulbrun glasyr med orangespräckliga inslag. Undersida signerad "[R] SVERIGE CHS". Slitage. Höjd 24.5 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 2.000 SEK 18 BYRÅ, Louis XVI Rak, rektangulär. Träskiva och 3 byrålådor. Rikliga inläggningar i form av akantus, blommor och meander. Runda beslag med krans och urna. Möjligtvis signerad vid översta låda. Slitage, senare ben, smärre skador. Höjd 99, längd 118.5, djup 56 cm. Startpris: 6.000 SEK 30 BORDSLAMPA, "Tuben", ANDERS PEHRSSON (1912-1982), Ateljé Lyktan Röd. 1 ljuspunkt på L-formad ställning. Bruksslitage. Etikettmärkt. Höjd 39, längd 77 cm. Startpris: 300 SEK 31 STOLAR, 4 st, nyrenässans Rundat krön. Klädda i svart skinn. Balusterformade ben. Inköpskvitto (1998) á 15.000 SEK finns. Smärre slitage/lagningar. 32 BORD MED 8 STOLAR, England Betsade, varav 2 med karm. Stolar klädda i randigt tyg och med svängda ben samt ryggar. Bord på fyrgrenad pelarfot med hjul. 1 iläggsskiva. Betydande bruksslitage. Höjd 72.5, bredd 101, längd 180-240 cm. Startpris: 1.000 SEK 33 24 Silvervikt cirka 100 gram. Undersida stämplad "WALKER & HALL SHEFFIELD ENGLAND". Bruksslitage. Höjd 10 cm. VAS, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Rörstrand Guldfärgad. Spjälad rygg ned mot snedställda bakben. Klädd i blommigt tyg. "Solfjädern" introducerades 1948. Torkad sits, bruksslitage, smärre färgbortfall. Startpris: 1.000 SEK 23 Startpris: 200 SEK Utskjutande krön. 2 mindre lådor i hörnen flankerandes 1 större valvformad skåpdörr med underliggande 3 lådor. Skåpdelen vilar på balusterformad benställning. Skåpdörr med nyckelsköld i form av vapen och beslag i smide. Slitage, smärre fanerskador/bortfall, ena hörnskåpet saknar list, kompletterad. Höjd 155.5, bredd 88, djup 40 cm. Ikeas Startpris: 300 SEK STRÖARE, England SKÅP, 17/1800-tal FÄLLBORD, "Björnsholm", 1700-tals serie Pojke, fiskar, segelskepp och fågel mot vit fond. Fajansmålare Hellinä Pitkänen (blomma). Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN 195 - B [blomma]. 15.5x15.5 cm. I. Startpris: 300 SEK Silvervikt cirka 30 gram. Stämplad "PWH B3" (=år 1789). Graverad. Slitage. Längd 21 cm. TAKLAMPA, "107", ESBEN KLINT, Le Klint 8 "Karneval", STIG (1916-1982), SKED, silver, 1700-tal 17 Startpris: 400 SEK Urtavla märkt "Halda". Insida märkt "HALDA FICKURFABRIK No 13947". Bruksslitage. Diameter 5 cm. 15 Startpris: 200 SEK KARMSTOL, "Solfjädern", SONNA ROSÉN Startpris: 600 SEK 3 kvinnor med fisk och bestick. Fajansmålare Hellinä Pitkänen (blomma). Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN 195 - A [blomma]. 15.5x15.5 cm. II. 7 Vit. Modellen "107" introducerades 1942. Slitage, el av. Höjd 60 cm. 21 Fisk på träsockel. Undersida stämplad "SVEN WEJSFELT Stim 8 [Gustavsberg] MADE IN SWEDEN". Höjd 15.5, längd 25 cm. Cirka 10.3 gram. Stämplade "ALTON 18K V9" (=år 1971). Graverade "20". 4 Krönt av pojke med solur. Fodral med vridet bladverk och musselformation. Urtavla signerad "V. Déposé". Smärre slitage. Höjd 36, bredd 24 cm. 29 SKEDAR, 4 st, silver Startpris: 1.500 SEK SVEN rokokostil, Startpris: 2.000 SEK 20 Cirka 67 gram. Stämplade "PAT" samt olika datumstämplar. Skaft med dekor av bladverk. Slitage. Längd 14 cm. FIGURIN, "Stim 8", WEJSFELT, Gustavsberg brons, 2 st, sterlingsilver, Startpris: 500 SEK 25 BRICKBORD, Gröndahl Danmark, Bing & Hopfällbar benställning. Rektangulär skiva med upphöjd sarg och dekor av upprepade B&G logotyper i vitgul till rutmönster. Bruksslitage, smärre repa/sträck på skiva. Höjd 53, 76x56 cm. FICKUR, 14K Kedja ej i guld. Märkt "F & Cie". Fungerar. Bruksslitage. Diameter 5.5 cm. Startpris: 3.000 SEK 34 PARTI SERIEKERAMIK, 8 delar, "Trio", HJÖRDIS OLDFORS, Upsala Ekeby Rundade former med vit och gul dekor mot svart fond. 1 med originaletikett. "Trio" tillverkades 1954-1958. Smärre slitage. Ovalt fat längd 34, bredd 20 cm. Startpris: 600 SEK Startpris: 500 SEK 35 26 SKULPTUR, terracotta, ERIKSSON (1919-2000) FRUKTSKÅL, 18/1900-tal, England, Sheffield silver, Silvervikt cirka 826 gram. Rikligt ciselerad och punsad dekor av bland annat bladverk och blommor. Slitage. Höjd 9 (med handtag 24), 30.5x24.5 cm. Startpris: 6.000 SEK 27 EINAR JOLIN, färglitografi Stilleben på runt bord med frukt och blomma. Signerad och numrerad 5/360. 55x46 (77.5x55) cm. Startpris: 800 SEK Svart. Uppsvängda kanter med invändig dekor av sträck. Undersida stämplad och märkt av 2 etiketter. "Advent" introducerades 1957. Smärre slitage. Höjd 11.5 cm. Startpris: 100 SEK Sida 1 LISS Kvinnobyst på sockel av trä. Signerad "Liss Er" och numrerad 4/5. Undersida märkt med blyerts "Britta Reich Eriksson". Höjd 33 (varav sockel 5) cm. Startpris: 1.000 SEK 36 BYST, brons Man på rödspräcklig marmorsockel. Märkt "BEETHOVEN". Smärre slitage. Höjd 40 (varav 8 cm sockel). Startpris: 300 SEK Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 37 46 55 64 ARMBAND, 18K HÄNKELVAS, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand ÖRONLAPPSFÅTÖLJ MED FOTPALL, enligt uppgift Arne Norell SKÅL, silver, JERKEMAN Startpris: 2.800 SEK Mörkblå glasyr med dekor av blad. Undersida signerad "[R] CHS SWEDEN CDK". Höjd 18 cm. Klädd i grönt med knappar på rygg. Bruksslitage, fläckar. 175 gram, stämplad D9 (=1954). Rundad form, botten med dekor av barnfamilj och vegetation. Smärre slitage. 38 Startpris: 200 SEK Guldvikt cirka 13.8 gram. Dekor av fiskar. Längd 19 cm. SLAGLÅSGEVÄR Beslag 1700-tal. Slitage, graverat nummer, sprickor. Längd 133 cm. Startpris: 700 SEK 39 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk Interiör med gråhårig man i paraduniform. Repor, slitage, färgbortfall, skada på ram. 86x122 (111x147) cm. Startpris: 8.000 SEK 40 4 delar, Svärtade. 2 stolar, bord och soffa. Sexkantig bordsskiva på tregrenad fot. Soffa med delvis spjälad rygg. Klädd i gulmönstrat tyg med fransar. Bruksslitage. Bord höjd 72.5, diameter 61 cm. Samhällsskildring. Slitage. 200x49 cm. Startpris: 800 SEK SKÅLAR, 15 st, glas, "Fuga", SVEN PALMQVIST, Orrefors Olika färger. Serien "Fuga" introducerades 1954. 1 skål med nagg. Höjd 6, diameter 10-höjd 11, diameter 21 cm. Startpris: 300 SEK 57 FICKUR GRYTA, 1960-tal, TIMO SARPANEVA, Rosenlew & Co Startpris: 100 SEK Startpris: 500 SEK 41 Dekor av gröna blad mot vit fond. "Berså" tillverkades 1960-1974. Bruksslitage. Karott höjd 8.5, diameter 17.5 cm. 48 Röd emalj med handtag av teak. Krackelyr, bruksslitage. Undersida märkt "[R]". Höjd 18, diameter 21.5 cm. VÄGGFÄLT, 2 st, allmoge SERVISDELAR, 4 st, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG, Gustavsberg Startpris: 1.200 SEK 58 SKRIVBORD, stämplad Silvervikt cirka 20 gram. Skaft i form av filigranarbete. Slitage. Längd 13.5 cm. SKED, silver Startpris: 1.000 SEK 50 59 42 FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA, Iittala LJUSKRONA, empirestil Gulbrun fågel med svart näbb. Undersida signerad och etikettmärkt. Höjd 9.5, längd 18.5 cm. 10 ljuspunkter varav 5 armar och 5 invändiga armaturer. Behängd med olikformade prismor och 2 blåa glasskivor. I mitten stavprisma. Smärre slitage. Höjd 70 (längd 80) diameter 30 cm. Motiv av sittande äldre Monogramsignerad i vänster 15.5x22.5 (30.5x38.5) cm. man. hörn. Startpris: 600 SEK 43 KAFFESERVISDELAR, "Galejan", MARGARETA HENNIX, Gustavsberg 8 koppar med fat, 6 assietter och 6 tallrikar. 3 fat medföljer. "Galejan" introducerades 1967. Tallrikar diameter 20.5 cm. Startpris: 300 SEK 44 RING, 23K, 1930-tal Guldvikt cirka 3.7 gram. Stämplad "D8" (=1930). Bruksslitage. Diameter 2.3 cm. Startpris: 900 SEK 45 FÄLLBORD, alrot, 1800-tal Rund skiva på svärtad och fyrgrenad benställning. Fanerbortfall på skiva/torkskador, slitage. Höjd 74, diameter 78 cm. Startpris: 800 SEK Startpris: 500 SEK 51 Startpris: 2.000 SEK FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA (1931-), Finland, Nuutajärvi 60 Cremefärgade ränder mot silverfärgad fond. Huvud i klarglas. Etikettmärkt, undersida signerad. Höjd 12.5, längd 16 cm. Startpris: 600 SEK 52 PARTI SILVER, 22 delar Silvervikt cirka 230 gram. Kaffeskedar med mera. Längd 11-12 cm. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1880-tal, nationalromantiska, Norge, 3 ljusarmar på genombruten upphållning med dekor av svanar. Balusterformat ben på rund fot. Undersida märkt. Slitage. Höjd 42.5, bredd 27 cm. Startpris: 1.500 SEK 61 Startpris: 800 SEK MOCKASKEDAR, 8 st, silver, 1940tal 53 Silvervikt 70 gram. Stämplad Dekorerat skaft. Längd 10 cm. KARMSTOLAR, 2 st, England Fyrkantig ryggbricka med spjälor i kryss. Svängda karmar till balusterstolpe. Klädda i grönvitrandigt tyg med blomstermönster. Kannelerade spadfötter. Startpris: 400 SEK 54 VAS, 18/1900-tal, brons, Kina Utskjutande krön med dekor av drake i relief. Rikligt mönstrad grund, nedre del med dekor av fåglar i konturerade fält. Rund fot. Smärre slitage. Höjd 30 cm. Startpris: 200 SEK "CGH Startpris: 300 SEK 62 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1970-tal, olja på duk, signerad Komposition mot rödsvartrandig fond. Signerad, bild #4 modifierad för att förstarka signatur. Enligt uppgift inköpt direkt av konstnär från Viby, Sollentuna under tidigt 1970-tal för 1.000 kronor. Slitage, krackelyrer. 80x90 (83x93) cm. Startpris: 1.000 SEK 63 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1970-tal, olja på duk, signerad Fönster med persienn och figursiluetter mot röd fond. Signerad. Enligt uppgift inköpt direkt av konstnär från Viby, Sollentuna under tidigt 1970-tal för 1.000 kronor. Slitage, krackelyrer. 100x116 (104x121) cm. Startpris: 1.000 SEK Sida 2 KAFFESERVISDELAR, 1960/70-tal, "Prunus", STIG LINDBERG, Gustavsberg Dekor av blåa plommon mot vit fond. 5 koppar med fat, gräddkanna och sockerskål. Prunus" tillverkades 19621974. Bruksslitage. Kopp höjd 5.5, diameter 7.5 cm. 66 STOLAR, 1 par, Göteborgsmodell Svängd form. Rundat ryggkrön med genombruten balusterbricka. Klädd i gulvitrandigt tyg. Svängda ben. Bruksslitage. Startpris: 1.000 SEK 67 MATSERVISDELAR, 45 delar, "Pompadour", Tyskland, Rosenthal Polykrom dekor av blommor mot cremefärgad fond med relief och guldkant. Undersida grön stämpel. Smärre bruksslitage. Kanna höjd 21 cm. Startpris: 200 SEK Startpris: 600 SEK EGRON LUNDGREN (1815-1875), akvarell med täckvit 65 Startpris: 100 SEK Herr. Fungerar. Bruksslitage. Diameter 5 cm. Svängd jalusi med bakomliggande arbetsyta och lådinredning. 2 hurtsar med 4 respektive 2+1 lådor. Nycklar ingår. Stämplad "Bröderna Wi??". Delar saknas, bruksslitage. Höjd 110, längd 137, djup 87 cm. 49 TURE Startpris: 600 SEK 56 47 SALONGSGRUPP, nyrenässans Startpris: 500 SEK 1950-tal, Startpris: 2.000 SEK 68 KAFFESERVISDELAR, 33 st, "Pompadour", Tyskland, Rosenthal Polykrom dekor av blommor mot cremefärgad fond med relief och guldkant. Undersida grön stämpel. Smärre bruksslitage. Kanna höjd 24.5 cm. Startpris: 1.000 SEK 69 TESERVISDELAR, 36 st, "Pompadour", Tyskland, Rosenthal Polykrom dekor av blommor mot cremefärgad fond med relief och guldkant. Undersida grön stämpel. Smärre bruksslitage. Kanna höjd 17.5 cm. Startpris: 1.200 SEK 70 BARSTOLAR, 6 st, 2000-tal Sits av böjträ på förkromad metallställning. Ställbar. Bruksslitage. Sitthöjd 55-77 cm. Startpris: 1.000 SEK 71 FAT & VAS, "Reptil", LINDBERG, Gustavsberg STIG Blå. Triangulärt reliefmönster. Skål stämplad "Reptil 263" vas otydlig stämpel. Smärre slitage. Skål 26.5x13 cm och vas höjd 22 cm. Startpris: 300 SEK 72 VATTENKANNA, plast, CARL-ARNE BREGER, Gustavsberg Svart. Kannan introducerades 1959. Undersida märkt. Slitage. Höjd 34 cm. Startpris: 400 SEK Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 73 82 91 100 MATTA, Pakistan Bochara YTTERFODER, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN (1865-1947), Gustavsberg ERIC CORNELIUS HALLSTRÖM (1893-1946), olja på pannå HERRBETJÄNT, 1960/70-tal, Italien, Brevettato Landskap med kor och stenmur. Krackelyrer, uppklistrad på pannå. 81.5x68 (107x94.5) cm. Betsad. Märkt "BREVETTATO FR MADE IN ITALY". Slitage. Höjd 103, bredd 45 cm. Röd botten. Bruksslitage. 304x200. Startpris: 1.500 SEK 74 ROTTINGGRUPP, 3 delar 2 fåtöljer med svängda karmar och dynor samt bord med glasskiva. Bruksslitage. Bord: höjd 53, 108x65 cm. Startpris: 2.000 SEK Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 19, diameter 19.5 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 15.000 SEK 101 92 83 RING, 18K SERVETTHÅLLARE, England Totalvikt 5.3 gram. Klackring grönturkos sten. Diameter 2.3 cm. sterling, Startpris: 200 SEK med FIGURIN, "Mia midi", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg, Keramikstudion Silvervikt cirka 90 gram. Bruksslitage. Höjd 8.5, längd 7.5 cm. Startpris: 1.000 SEK Svart katt. Undersida signerad "Lisa L KStudion Gustavsberg SWEDEN". Höjd 17.5 cm. Stort antal fack. Slitage, smärre skador. 46x50. Startpris: 400 SEK 93 Startpris: 300 SEK Startpris: 100 SEK 84 FIGURIN, "Lejon mini", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg 102 75 KAST 76 BYRÅ, 1900-tal, idegran, England Rak form. Rektangulär träskiva, 2 lådor samt 3 byrålådor. Ovala metallbeslag med dekor av musiktrofé. Konturerad underdel. Bruksslitage. Höjd 97, bredd 103, djup 48 cm. Startpris: 600 SEK LJUSKRONA, rokokostil 5 ljuspunkter. Behängd med olikformade prismor. Avslutande kula. Slitage. Höjd 57 (längd 69), diameter 51 cm. RING MED STEN, 18K 85 1930-tal, Nordiska FIGURIN, porslin, "Solfågeln", STIG LINDBERG, Gustavsberg Grön fågel med lång hals och näbb. Undersida etikettmärkt. Höjd 16.5, längd 24 cm. Startpris: 100 SEK 86 Startpris: 300 SEK JORDGLOB 78 Belysning. Plastställning. Höjd 40 cm. SKEDAR, 5 st, sterling Startpris: 100 SEK Silvervikt cirka 240 gram. Varav 2 med graverat skaft. Slitage. Längd 17 och 20 cm. Startpris: 1.200 SEK Totalvikt 5.6 gram. Grönturkos Otydliga stämplar. Diameter 2.0 cm. sten. Startpris: 900 SEK Rak form. Svärtade klaffar och lister. 1 låda. Enligt uppgift utförda för Hotell Reissen, 1936. Bruksslitage, repor. Höjd 70 60x40 (100.5x40) cm. 77 Startpris: 100 SEK 94 Startpris: 1.500 SEK KLAFFBORD, Kompaniet Litet lejon. Märkt med 2 etiketter. Höjd 5 cm. 95 SKÅL, silver, 1960-tal Silvervikt cirka 120 gram. Stämplad "GAB N9" (år=1963). Höjd 6.5, diameter 12 cm. Startpris: 400 SEK Bruksslitage. 87 GOLVLAMPA 96 YTTERFODER, "Suvi", GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, Arabia Dekor av blommor i relief mot vit fond. Undersida stämplad i grönt. Ytterfodret ur "Suvi" tillverkades 1979-1989. Smärre bruksslitage. Höjd 14.5, diameter 20 cm. Startpris: 100 SEK 79 3 ljuspunkter. 3 ställbara armar på ben med räfflade trädetaljer och rund fot. Slitage. Höjd 145 cm. FAT, STIG LINDBERG, Gustavsberg Startpris: 500 SEK OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå Jubileumsfat för PUB. Hötorget och PUBhuset under sol. Märkt "Stockholm Hötorget Stig L.". Baksida märkt "PUB 1882-1957 [gustavsberg]. Tillverkad 1957. Smärre slitage. Diameter 23.5 cm. Startpris: 200 SEK 80 SPEGLAR, 1 par, 1800-tal Guldförgyllda. Genombrutet krön. Underdel med dekor av hjärta. Slitage. Höjd 44, bredd 21 cm. Startpris: 600 SEK 81 SOFFGRUPP, 6 delar, gustaviansk stil Vit. Soffa, bord, taburett, 2 stolar och karmstol. Klädda i randigt tyg. Renoveringsobjekt. Bord: höjd 75, diameter 80 cm. Startpris: 2.000 SEK 88 BORD MED 2 STOLAR, gjutjärn Vit. Genombrutna mönster. Smärre färgbortfall. Bord: höjd 73.5, 71x53 cm. Startpris: 1.000 SEK 89 BORD MED 9 STOLAR, teak, Tibro, Ulferts Smal och ovalformad ryggbricka på sits kläd i randigt tyg. Utdragbart bord i rak form med något indragen sarg. Bruksslitage. Höjd 73, 133x85 (utdraget h75 230x85) cm. 97 Ångfartyg i hamn. Slitage, skador, färgbortfall. Spricka i pannån. 34.5x50 (45x60) cm. Startpris: 600 SEK 98 FIGURIN, "Isbjörn" ur "Stora Zoo", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg "Isbjörn" introducerades 1957. Tass och undersida med etikett. Höjd 16, längd 23 cm. Startpris: 400 SEK Startpris: 2.000 SEK 99 90 KAFFESKEDAR, 12 st, 1930-tal, silver CIGARETTETUI, silver, 1940-tal, CG Hallberg Cirka 135 gram, stämplad U8 (=1946). Mönstrad dekor i ränder. Smärre slitage. 8x9.5 cm. Cirka 98 gram, stämplade E8 (=1931). Genombrutet skaft med dekor av blomma. Bruksslitage. Längd 11.5 cm. Startpris: 400 SEK Startpris: 500 SEK SKÅP, Kina Rak form. Dörrpar med rektangulär fält dekorerade av fåglar, blomkvistar och meander mot röd fond. Bakomliggande hyllplan och 2 lådor. Bruksslitage. Höjd 121, bredd 75, djup 44.5 cm. Startpris: 1.000 SEK 103 KARTA, Norden "Svecia, Dania, et Norvegia". Efter äldre upplaga. 46x57 cm. Startpris: 100 SEK 104 LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K & E Carlson 1 ljusarm på rund fot. Stämplad "K&EC M9" (=år 1962). Slitage, ena skadad vid fot. Höjd 14.5 cm. Startpris: 600 SEK 105 RING, 18K Guldvikt cirka 5.7 gram. Stämplad "CGH" och otydlig kontrollstämpel. Diameter 2.3 cm. Startpris: 1.200 SEK 106 GOLVLAMPA, hälft 1900-talets Brun. 2 ställbara ljuspunkter på stålrörsställning. Sammanlänkad till rundad fot. Slitage. Startpris: 200 SEK 107 JEAN-BAPTISTE färglitografi VALADIÉ, Lättklädd dam mot abstrakt grund. Signerad och numrerad 80/175. 50x65 (67.5x84.5) cm. Startpris: 200 SEK 108 VITRINSKÅP, 18/1900-tal Betsad. Utskjutande krön och dörrpar med vitrin. Underliggande dörrpar. Visst fanerbortfall, bruksslitage, detaljsaknas, spricka i glas. Höjd 212, bredd 86, djup 43 cm. Startpris: 2.000 SEK Sida 3 andra Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 109 118 127 136 KAFFESERVISDELAR, 5 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg VAS, glas, KJELL ENGMAN (1946-), Kosta Boda OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå PARTI PORSLIN, 21 delar, "Måsen", Royal Copenhagen/Bing & Gröndahl Blå dekor av druvklasar i relief mot klarvit fond. 4 koppar med fat och gräddkanna. Varav del med äldre märkning från Gustafsberg. 1 fat medföljer. Bruksslitage. Orangeröd och spräcklig glasmassa med inslag av grön och lila. Etikettmärkt. Höjd 27.5, diameter 20.5 cm. Dam i vit klänning hållandes blå bukett med skog som bakgrund. Genombruten ram. Slitage, färgbortfall. 27x20 (40x34) cm. Dekor av mås mot blåvit fond. Bruksslitage. Trekantigt fat 23x24.5 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 500 SEK 119 128 FIGURIN, "Amalia" ur "ABC-flickor", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg FAT, keramik, 1960-tal, "Harlekin", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg Flicka i rutig klänning. "ABC-flickor" tillverkades 1958-1973. Undersida signerad "AMALIA SWEDEN L.L.". Smärre slitage. Höjd 18 cm. 3 fåglar och grenar mot mörkgrön fond. Baksida märkt av 3 etiketter. "Harlekin" tillverkades 1960-1969. Smärre slitage. 19.5x19.5 cm. Startpris: 800 SEK Startpris: 800 SEK Startpris: 200 SEK 111 120 129 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk SNURRFÅTÖLJ, 1 par, "Happy Swing", ROGER PERSSON (1967-), Swedese Startpris: 200 SEK 110 CHIFFONJE, valnöt, 1800-tal 1 överlåda, klaff och 3 byrålådor på rundade framben. Avfasade hörn med bladornament i trä. Slitage, spricka på klaff. Höjd 146, bredd 107, djup 48 cm. FAT, 1960-tal, "Beata", SIMMULSON, Upsala Ekeby MARI Runt form med rikliga mönster. Inuti målad dekor av kvinnoansikte med blommor. "Beata" tillverkades 1965-1969. Diameter 19 cm. Startpris: 100 SEK 112 BORD, rokokostil Rektangulär skiva med avfasade hörn och rikliga geometriska inläggningar. Cabrioleben. Slitage, smärre skador på intarsia. Höjd 55, 90x59 cm. Startpris: 800 SEK 113 VÄGGPLAKETT, "Fåglar" ur "Unik", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg 2 fåglar mot blommor. Serien "Unik" tillverkades 1962-1967. Stämplad "LISA L. GUSTAVSBERG". Smärre slitage. 22.5x22.5 cm. Startpris: 400 SEK 114 VÄGGPLAKETT, "Elefant" ur "Unik", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg Mönstrad elefant med ridande figurer. Serien "Unik" tillverkades 1962-1967. Stämplad "LISA L" samt 1 etikett på baksida. Smärre slitage. 22.5x22.5 cm. Startpris: 400 SEK 115 VÄGGPLAKETT, "Dam" ur "Unik", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg Dam med blommor. Stämplad "LISA L" samt 2 etiketter på baksida. Smärre slitage. 22.5x22.5 cm. Startpris: 400 SEK 116 KRUKA PÅ PIEDESTAL, keramik, majolika Riklig dekor av blad i jordiga toner, rosa och gult. Skador och lagningar. Totalhöjd 80 cm. Startpris: 300 SEK 117 SKÅL, Danmark, Royal Copenhagen Guldmönster i bland annat meander. Botten med antikiserande figurscen. Undersida stämplad. Slitage. Höjd 10, diameter 27 cm. Enligt bricka porträtt av "O. Printzsköld, ordförande 1921-1930". Otydligt signerad 1925. 81x101 (96x115) cm. Startpris: 6.000 SEK 121 HÄNKELVAS, GUNNAR NYLUND, Rörstrand Texturerad dekor i jordiga toner. Undersida signerad "[R] GN SWEDEN AXQ". Höjd 27.5 cm. Startpris: 300 SEK 122 TAKLAMPA 5 uppsvängda ljusarmar på stomme av gulmetall. Vita lampkupor med målad dekor. Sslitage. Höjd 25, längd 60, djup 45 cm. Startpris: 100 SEK 123 PARTI DIVERSE, 10 delar Bland annat bläckbehållare med silverlock av CG Hallberg. Slitage. Bläckbehållare höjd 11 cm. Startpris: 200 SEK 124 FRANS OSCAR STENVALL (18561916), olja på duk 137 Svart skinn med bruna (löstagbara) sittdynor. Rak rygg ned mot snedställda karmar i en form. Fempass fot i lackad metall. Gungmekanism och snurrbar. Bruksslitage. Startpris: 2.000 SEK SOFFA, 2000-tal, "Openside", FRANCO POLI (1950-), Italien, matteograssi Rak form, klädd i brunt skin. L-formad rygg. Tygetikett "1880 matteograssi Made in Italy" samt inpressad stämpel. Bruksslitage. Längd 195, 88x64 cm. Startpris: 1.000 SEK Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 13, diameter 13 samt höjd 15.5, diameter 15.5 cm. Startpris: 400 SEK Bisonoxe. Stämplad "TILGMAN KERAMIK". Smärre slitage. Höjd 12, längd 23 cm. Startpris: 200 SEK 140 ASSIETTER, porslin, 6 st, Rörstrand Frukt mot vit fond med vågrelief och guldkant. Undersidor stämplade och märkta. Diameter 20 cm. SOFFA, 2000-tal, "Openside", FRANCO POLI (1950-), Italien, matteograssi 141 Rak form, klädd i chokladbrunt skin. Lformad rygg. Tygetikett "1880 matteograssi Made in Italy" samt inpressad stämpel. Bruksslitage. Längd 195, 88x64 cm. Flicka på gärdesgård. Undersida och fot stämplade. Smärre slitage. Höjd 13.5 cm. Startpris: 1.000 SEK FIGURIN, Hummel keramik, Startpris: 200 SEK FIGURIN, keramik, Goebel MATTA, Hamadan 125 Startpris: 600 SEK Småfågel. Undersida blå stämpel. Smärre slitage. Höjd 7, längd 8 cm. Startpris: 100 SEK 143 133 Landskap i fjällmiljö. Hål i duk. 42x55 (52x65). Startpris: 500 SEK Startpris: 800 SEK 134 AMPEL, empirestil 8 ljuspunkter, 6 ljusformade armaturer och 2 invändiga. Hängande stomme i gulmetall med dekor av blommor och blad. Svart skål med avslutande kotte. Höjd 40 (längd 85), diameter 54 cm. Startpris: 600 SEK BORD, 1900-talets mitt 144 Palettformad bordsskiva på rundade och något snedställda ben. Bruksslitage. Höjd 51, 45x61 cm. MINIATYR, signerad Startpris: 200 SEK FRIMÄRKEN, 2 album, Norden Kontakta Startpris: 100 SEK Startpris: 300 SEK Sida 4 Föreställande dam i vit klänning och ros i hår. Rikligt genombruten ram i gustaviansk stil. Smärre slitage. 8.3x6 (14x10.5) cm. Startpris: 1.000 SEK 135 Blandat. önskas. Tyskland, 142 132 Silvervikt cirka 123 gram. Stämplad "GAB L8" (=år 1937). Skaft med dekor av ax. Längd 21 cm. Startpris: 200 SEK YTTERFODER, 2 st, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN (1865-1947), Gustavsberg Startpris: 200 SEK 131 SKEDAR, 2 st, Wasa "Salambô". Baksida med otydlig signatur. Slitage. Höjd 29 cm. Startpris: 200 SEK FIGURIN, keramik, Tilgmans Startpris: 500 SEK BYST, lättmetall Dekor i guldfärg mot grönmelerad fond. Undersida märkt "GUSTAVSBERG JEKBERG". Smärre fotnagg/flisa. Höjd 7, 34x30 cm. 139 130 Röd botten. Bruksslitage. 215x155 cm. 126 FAT, keramik, JOSEF EKBERG, Gustavsberg 138 Eka i vattendrag under blå himmel. Signerad "O.Stenvall". Duk med slitage, färgbortfall, undermåligt uppspänd duk. 52x77 (71x96 cm). SVEN SVENSSON, olja på duk Startpris: 500 SEK oss om fler bilder Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 145 154 163 172 PARTI BESLAG, 18/1900-tal SKRIN, 1700-tal KLOCKSTÄLL, nysilver, GAB Även nycklar med mera. Målad dekor av blommor och hjärtan i jordiga toner. Beslag i järn. Signerad "A. Knåp Västgärdet". Lås och nyckel komplett. Senare målning, bruksslitage. Höjd 26, 40x56 cm. FICKUR, silver, George Timewell, Liverpool Startpris: 300 SEK 146 SPEGELBUFFE, nyrenässans Uppsats med spegel och genombruten profilerat krön. 2 mindre lådor och 2 dörrar. Bruksslitage. Höjd 175, bredd 130, djup 53 cm. Startpris: 800 SEK 147 STOLAR, 1 par Rygg och sits klädd med blommönstrat tyg. Svarvade framben och sabelformade bakben. HATTAR, 2 st, Sovjet SPEGEL, 1800-tal, rokokostil Märkta i kyrilliska. Smärre slitage. Tvådelat spegelglas. Genombrutet krön med dekor av rocailler, blommor, lagerkrans och voluter. Slitage. Höjd 75, bredd 41.5 cm. Startpris: 300 SEK HALSKEDJA MED HÄNGE, 18K Totalvikt 3.2 gram. Längd 44 cm. Startpris: 600 SEK Startpris: 500 SEK 156 SKULPTURER, 6 st, "Frutteria", GUNNEL SAHLIN, Kosta Boda Startpris: 600 SEK 149 JARDINJÄR, majolika Skål på fot med upphöjda sidor. Dekor av bladverk. Slitage. Höjd 35, bredd 26 cm. Startpris: 100 SEK 150 BLOMBORD Vit. Raka avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 83, bredd 109, djup 22.5 cm. FIGURIN, GUNNAR (1904-1997), Rörstrand FIGURIN Berusad luffare på bänk. Undersida märkt "S". Smärre slitage. Höjd 24.5, bredd 20 cm. Startpris: 200 SEK 153 PARTI TENN Bland annat fat, kannor, skål och ljusstakar. Fat diameter 35 och ljusstakar höjd 29 cm. Startpris: 300 SEK NYLUND 166 KARMSTOL, 1900-talets mitt Startpris: 200 SEK Startpris: 300 SEK 158 167 FIGURIN, GUNNAR (1904-1997), Rörstrand NYLUND Fredsduva i ljusgrön glasyr. Signerad och numrerad 20/500. Sprickor, slitage. Höjd 13.5, längd 20.5 cm. 159 152 Indragen hals. Röd glasyr. Undersida signerad "[R] ATELJÉ CHS-e SWEDEN". Höjd 23 cm. Klädd i vitrandigt tyg. Blottade karmar. Rundade ben med svarvad sammankoppling. Bruksslitage, märke i tyg. 151 Startpris: 100 SEK VAS, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Rörstrand Brunglaserad björn på träsockel. Undersida av tass signerad "[R] GN SWEDEN". Smärre slitage. Höjd 11.5, längd 13.5 cm. Startpris: 100 SEK Dekor i blått och grått mot brun fond. Undersida märkt "[R] SWEDEN CHS". Smärre slitage. Höjd 15, diameter 4.5 cm. 165 Startpris: 200 SEK 157 Startpris: 300 SEK VAS, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Rörstrand 173 155 148 Startpris: 800 SEK Startpris: 200 SEK 164 Startpris: 100 SEK Skebo Bruk enligt uppgift. Slitage. Längd 29 (40) cm. Startpris: 1.000 SEK Örn och äggstavdekor på rund fot. Stämplad "GAB NS". Slitage. Höjd 16 cm. Startpris: 800 SEK Frukter av glas. Signerade, de flesta etikettmärkta. Enligt uppgift tillverkades "Frutteria" 1989-1993. Längd 9-23 cm. BORDSKANON, gjutjärn Herr, med kedja. Fungerar. Bruksslitage. Diameter 5 cm. VAS, keramik, Gustavsberg Mönstrad dekor i blått, rött och grönt mot cremevit fond. Undersida signerad Gustavsberg 1905/1915?. Krackerlerad. Höjd 22.5, diameter 6 cm. Startpris: 100 SEK 160 ELNA JACOBSSON, olja på duk Nakenstudie av kvinna mot röd fond. Skada, Oramad. 81x65 cm. Startpris: 300 SEK 161 VAS, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand Indragen hals och fåror om livet. Bruna och jordiga toner. Undersida märkt "[R] CHS ATELJÉ SWEDEN". Höjd 21 cm. Startpris: 100 SEK 162 ARMBAND, 18K, 1960-tal Guldvikt cirka 4.7 gram. Stämplad "CFG P9" (år=1965). Längd 19 cm. KRUKA, majolika, Rörstrand Bladstav och äggstav om grenverk mot cremefärgad fond. Slitage, färgbortfall, invändiga krackelyrer. Höjd 22, diameter 25 cm. Startpris: 400 SEK 175 KARMSTOLAR, 1 par, Johansons Möbleringsaffär Carl Genombruten ryggbricka. Karmar i avslutande volut. Klädd i ljusgult skinn med nitar. Cabrioleben med tassar. Brickmärkt "Carl Johanssons Möbleringsaffär Kunglig Hovleverantör Stockholm". Bruksslitage. Startpris: 800 SEK 176 CHAMPAGNEGLAS, 2 st, glas, "Clown", ANNE NILSSON, Orrefors TAKLAMPA, trä/tyg 1 ljuspunkt. Gul cylinderformad skärm. Slitage. Höjd 25, längd 70, diameter 38 cm. Startpris: 100 SEK Prickar och stjärnor på röd respektive gulrandigt ben och grön respektive blå fot. Etikettmärkta. Signerade AN.IH och AN.CG. Höjd 27 cm. Startpris: 300 SEK 168 PIEDESTAL, jugend 4 plan med galler. Bruksslitage, smärre skada. H101, 32.5x32.5 cm. Startpris: 200 SEK 169 KERAMIK, 4 delar, NYLUND, Gustavsberg 174 GUNNAR Jordiga skalor. Vas med hänkel, 2 skålar och fat. Signerade undertill "ASH", "AST". Kanna höjd 26 cm. Startpris: 300 SEK 170 177 VÄGGLAMPETTER, 2 st, mässing, oscariansk stil 3 ljuspunkter med skärmar. Behängda med stavprismor. Bruksslitage. Höjd 30, bredd 27 cm. Startpris: 200 SEK 178 WLADISLAW POPIELARCZYK (1925-1987), blandteknik Stadsmotiv. Signerad och daterad 1964 i blyerts. 28.5x41 (38.5x50) cm. URNA, Japan Startpris: 300 SEK Figurscen i landskap. Undertill dekor av virvlar. Smärre slitage. Höjd 27 cm. 179 Startpris: 100 SEK KERAMIK, 4 delar, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand 171 Vit hänkelvas och fat med målad dekor av allmogefigurer samt 2 skålar i mörk glasyr. Smärre slitage. Hänkelvas höjd 23 cm. BORDSUR & VASER, 2 st, keramik, Österrike Figurscener mot blå fond. Vaserna delvis genombrutna. Stämplade. Slitage. Höjd 31 och 24 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 1.000 SEK Startpris: 400 SEK 180 FISKTALLRIKAR, 6 st, keramik, England, Johnson Brothers Dekor av undervattenscener gästade av diverse fiskar. Slitage. 24.5x26.5 cm. Startpris: 300 SEK Sida 5 Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 181 190 199 FISKTALLRIKAR, 4 st, keramik, England, Johnson Brothers BOKHYLLA, Karl Johan KAFFESKEDAR, 1950/60-tal Dekor av undervattenscener gästade av diverse fiskar. Slitage. 24.5x26.5 cm. Startpris: 200 SEK Startpris: 600 SEK 182 GOLVLAMPOR, mässing, 1 par, "G302", Bergbom 1 ljuspunkt på smalt ben och tregrenad fotställning. Undersida stämplad "BERGBOM G-302". Slitage. Höjd 137.5 cm. Startpris: 200 SEK 191 SOFFA OCH BORD, Karl Johan-stil Soffa med profilerat krön och intarsia. Klädd i grönrandigt tyg med blommönster. Bord med oval skiva och intarsia på fyrgrenad balusterfot. Slitage. Soffa: längd 170, bord Höjd 71, 119x76 cm. Startpris: 800 SEK 183 Totalvikt 6.1 gram. Insida stämplad av fågel. Diameter 1.9 cm. Startpris: 1.200 SEK HÄNKELVAS, "Argenta", WILHELM KÅGE (1889-1960), Gustavsberg Vegetativ dekor i silver mot grön fond med rutmönster. Undersida märkt "GUSTAVSBERG [ankare] ARGENTA 1210". Nagg på hänkel. Höjd 26 cm. Startpris: 300 SEK STIG LINDBERG, Bladformad. Målade blommor och bladverk mot vit fond. Fajansmålare Marianne Preissler (svamp). Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN F-10-16 [svamp]. Undersida etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 8.5, diameter 14.5 cm. Startpris: 300 SEK FÅTÖLJ, YNGVE EKSTRÖM (19131988), Swedese Rak stomme med svängd sits. Stoppad dyna. Brännmärkt "SWEDESE DESIGN YNGVE EKSTRÖM MADE IN SWEDEN". Smärre slitage. Startpris: 200 SEK TAKLAMPA, 1940/50-tal Konformad kupa. Röd vit med dekor av ränder. Slitage. Höjd 22 (längd 32) cm. Startpris: 300 SEK 210 STRINGYLLA, 4 delar, 1950-tal 202 Svart ställning. Brännmärkning "22 JAN 1957". Bruksslitage. Hyllplan: längd 58 cm. Bland annat 5 cylinderformade vaser med floral dekor i silver mot grön botten. Smärre slitage, 1 vas med nagg. Höjd 5-17.5, diameter 4-15 cm. SIDEBOARD, teak Startpris: 300 SEK Rak form. 2 skåpdörrar och 4 lådor i vertikal rad. Bruksslitage. Höjd 79, bredd 150, djup 45 cm. 212 194 PARTI KERAMIK, 5 delar, "Argenta", WILHELM KÅGE, Gustavsberg Kvadratiskt fat, rund skål, skål med fisk, cylinderformad vas och kulvas. Smärre slitage. Vas höjd 15.5, liten vas höjd 5.5 cm. Startpris: 200 SEK FIGURIN, "Öst" ur "All världens barn", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg Kvinna med barn. "Öst" introducerades 1974. Höjd 12.5 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 300 SEK PARTI DIVERSE Stor del koppar, med mera. Kastrull höjd 13, diameter 27 cm. Startpris: 500 SEK 198 GUNNAR ERKNER, färglitografi 189 "Kornhamnstorg". Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -77 och numrerad 201/310. A tergo information om motivet. 38x55 (49x64.5) cm. BYRÅ & SPEGEL, 1940/50-tal Startpris: 100 SEK Startpris: 500 SEK fond. 11 medföljer. Undersida Kopp höjd PARTI KERAMIK, 8 delar, "Argenta", WILHELM KÅGE, Gustavsberg 197 Liljekonvaljer i silver mot rödmelerad fond. Undersida märkt "[Gustavsberg] ARGENTA Made In Sweden 1521". Höjd 4, diameter 16.5 cm. Blåmönstrad dekor mot vit kaffekoppar med fat. 1 fat "Mobile" tillverkades 1968-1975. med VDN-stämpel. Bruksslitage. 8.5 cm. 209 211 Vita. Balusterformad ryggbricka på cabrioleben och h-kryss. Klädda i mönstrat respektive randigt tyg. Ej serieproducerade. Bruksslitage. WILHELM PARTI KAFFEKOPPAR, 11 (+1) delar, 1970-tal, "Mobile", OLLE ALBERIUS, Rörstrand Startpris: 100 SEK 193 STOLAR, 2 st, senbarockstil SKÅLFAT, "Argenta", KÅGE, Gustavsberg Startpris: 100 SEK 200 Startpris: 800 SEK SKÅL, GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST (1928-2005), Arabia 188 Titulerad. Blå, vit och svart komposition. Signerad, daterad -70 och numrerad 16/75. A tergo information om konstnären. 43.5x57.5 (59x74) cm. Hög modell i kartong, storlek 58. Insidan märkt "NON PLUS ULTRA". Bruksslitage. Höjd 12.5 cm. 196 Startpris: 200 SEK (1931-), HATT 187 Cirkulär skål med dekor av blå blomma mot ljusblå fond. Undersida märkt "ARABIA Finland GOG / VG". Höjd 10.5, diameter 11 cm. Startpris: 500 SEK ANDAL Komposition med figurer i rött, grönt och svart. Signerad och numrerad 137/250. 48x69 (54x77) cm. 195 186 147 gram. Skaft med räfflor. Stämplade "MGAB". Bruksslitage. Längd 11.5 cm. MICHÉLE färglitografi 201 Förgylld. Genombrutet krön. Dekor av rocailler, bladstav och blommor. Smärre slitage. 98x45 cm. Startpris: 400 SEK 185 silver, BENGT LINDSTRÖM, färglitografi SPEGEL, 1950-tal, rokokostil Startpris: 800 SEK 184 st, Startpris: 100 SEK 192 RING, 18K SKÅL, fajans, Gustavsberg Pelare på sidor samt mitt. 2 sektioner med 8 ställbara hyllplan (vissa hylluppställ saknas). Slitage. Höjd 155, bredd 176, djup 37 cm. 208 11 Startpris: 800 SEK Svängd dekor. Märkt "RANALAH". Slitage/rost. Höjd 19.5, bredd 115+115 cm. 203 Startpris: 900 SEK KANTELE Betsat fodral. För den musikaliske. Bruksslitage. Längd 98, bredd 8-33 cm. Startpris: 200 SEK 204 PARTI MYNT & SILVER Silvervikt cirka 30 gram. Svenska silvermynt samt silvertacka (999). Startpris: 300 SEK Stolar med profilerat krön och spjälad rygg. Klädd i blommigt tyg mot turkos fond. Kannelerade framben. Halvmåneformade bord med balusterben. Bruksslitage. Bordets mått: Höjd 72, diameter 114 cm. Startpris: 1.000 SEK porslin/teak, JIE Kupa med dekor i blått och svart mot cremefärgad fond. Bruksslitage. Höjd 13, 13x17 cm. Startpris: 100 SEK REINHOLD LJUNGGREN 2006), färglitografi (1920- Byggnad med valv. Signerad och numrerad. 295/310. 29.5x36 (49.5x54.5) cm. Sida 6 BORD, Gärsnäs Kvadratiskt bordsskiva med rundade hörn på ben av böjträ. Brännmärkt "GÄRSNÄS 1991 -02 13 MADE IN SWEDEN". Bruksslitage, svarta märken på sarg, repor. H59 58x58. 215 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå signerad Stig Walter Motiv av medeltida stad med folksamling och soldater med dansk flagg. Signerad och daterad -56. 60x73 (64x77) cm. Startpris: 200 SEK 207 Startpris: 600 SEK Böjträ klädd med rött tyg. Brännmärkt "MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN VÄRNAMO SWEDEN" samt "BRUNO MATHSSON DESIGN". Bruksslitage, smärre fläck på tyg, smärre repor på ben. Startpris: 400 SEK 206 Rektangulär spegel med hyllplan. Byrå, rak form, med 3 lådor och runda handtag. Enligt medföljande lapp "Nybro Nr 443 1947 43 kr". Bruksslitage. Höjd 54, bredd 55.5, djup 31 cm, spegel 82x42 cm. KARMSTOLAR, 1 par, bok, "Eva", BRUNO MATHSSON (1907-1988), Mathsson International 214 MÅNBORD MED 4 STOLAR Startpris: 200 SEK 213 Startpris: 2.000 SEK 205 OSTKUPA, Gantofta GRINDAR, 1 par, järn 216 STOLAR, 4 st, "Gracell", YNGVE EKSTRÖM Betsade. Stegrygg och röd sits på rundade ben. "Gracell" introducerades 1956. Bruksslitage. Startpris: 500 SEK Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 217 226 235 244 DAMFICKUR, silver ARMBAND, 18K PALL, 1930/40-tal I klockskåp. Invändigt slitage, slitage. Höjd 8.5, bredd 8, diameter 5 cm. Totalvikt 5.3 gram. Pärlor. Slitage. Längd 17 cm. Startpris: 800 SEK Startpris: 500 SEK VAS, fajans, 1950/60-tal, "Karneval", STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg 218 227 KAFFESERVISDELAR, "Sanssoucci", Rosenthal 29 st, Dekor av blommor och mönster i relief på gräddvit fond. 15 koppar med fat, 11 askfat, kaffe och gräddkanna samt sockerskål. Kanna: höjd 25 cm. Startpris: 1.500 SEK 219 BYST, brons, EMMANUEL VILLANIS (1858-1914), Paris "Sapho". Kvinnobyst på röd marmorsockel. Baksida signerad "E Villanis" samt märkt med triangulär bricka "E. Blot Paris". Smärre slitage. Höjd 16.5 cm. Startpris: 1.000 SEK 220 SKÅP, delar 1700-tal Fanerad överdel. Utskjutande krön. 2 skåpdörrar och 2 underliggande 2 lådor. Dörrpar med bakomliggande lådinredning. Renoverat, kompletterat. Höjd 90, bredd 108, djup 34 cm. Startpris: 300 SEK BORDSLAMPA, Kina, porslin 1 ljuspunkt. I form av urna med blåvit dekor. Höjd 42, 62 cm. Startpris: 200 SEK 246 Startpris: 200 SEK PARTI DIVERSE 237 Koppar med mera. Kaffepanna: höjd 25, fat nysilver diameter 35 cm. 229 PARTI BESTICK, Norge, Konge-Tinn Startpris: 100 SEK OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, signerad "G. Sträng", olja på duk Startpris: 300 SEK Dekor av fåglar, blomkvistar och relief mot vit fond. Undersida märkt. Smärre slitage. Höjd 23 cm. Startpris: 100 SEK Blomsterstilleben. Bukett i vit kruka. 41x33 (50x.5x42) cm. 236 Dekor med inspiration från vikingar. 247 BYRÅ, Louis XVI-stil 238 Startpris: 200 SEK PARTI KERAMIK, 3 Gustavsberg/JIE Gantofta 230 Vas och gul skål "Elderado Pastell" från Gustavsberg samt bladformad skål JIE. Vas höjd 15 cm. KLARINETT, Paris, Alexandre I fodral. Bruksslitage. Startpris: 500 SEK 231 Handtag med maskaroner. Bruksslitage. Höjd 72 cm. Bland annat 2 blåa skålar, 1 grön och 1 brun. Karaff höjd 24, skål "Home" höjd 9.5, diameter 35.5 cm. Startpris: 800 SEK Startpris: 400 SEK 222 232 BYRÅ, gustaviansk stil PORSLIN, 6 delar, "Echt Kobalt", Tyskland, Ilmenau SKRIVBORD Polykrom dekor av blommor mot vit och koboltfärgad fond med guldfärgat mönster. Stämplade undertill. Smärre slitage. Oval skål: höjd 5.5, 22x29.5 cm. Startpris: 400 SEK 233 delar, Startpris: 100 SEK Cylinderformad röd lampskärm över 1 ljuspunkt. Ben i gulmetall. Undersida märkt "ANF TIM". Slitage. Höjd 147 cm. Startpris: 100 SEK 240 Rund bordsskiva med kvadratisk intarsia och stiliserad kant med blommor. Benfäste med droppbeslag. Avsmalnade ben skodda med mässing. Bruksslitage. Höjd 65, diameter 90 cm. Startpris: 400 SEK SKÅP Startpris: 800 SEK Startpris: 200 SEK Startpris: 500 SEK 224 234 242 SKRIVBORDSSTOL, England OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk, signerad HUSHÅLLSVÅG, Eskilstuna 225 ÅNGMASKIN, Wilesco Med kartong och tillbehör. Bruksslitage. Höjd 22 cm. Startpris: 500 SEK Jernbolaget 3 skålar. Upp till 10 kg. Smärre färgbortfall, slitage. Höjd 32.5 cm. Startpris: 100 SEK 243 Rikligt genombruten ryggbricka till mönster med voluter. Krön med dekor av blommor och blad. Klädd i beige tyg. Benfästen med bladverk. Detaljer saknas vid ett ben och en ryggbricka, betydande bruksslitage då särskilt på klädsel. 249 ETAGERE Betsad. 3 plan på svarvad benställning. Översta planet försedd med låda. Slitage, smärre stötskador, fanerbortfall. Höjd 76, 54x38 cm. 250 STOLAR, 2 st, nyrokoko Sköldformade ryggbrickor. Klädda i mönstrat tyg mot ljusgrön grund. Svängda framben och sabelformade bakben. Slitage, repor/märken. Startpris: 300 SEK 251 FIGURINER, 3 st, Goebel Föreställande svanar. Blå stämplar. Slitage. Höjd 5, 9 och 11.5 cm. Startpris: 200 SEK SKÅL 252 Genombrutet krön med korsgaller. Polykrom dekor av blommor. Krackelyrer. Höjd 10.5, 13x8 cm. SKRIN, trä, Asien Startpris: 100 SEK Geometriska inlägg och riklig skuren dekor av bladverk med blommor samt figurscen. Smärre skador. Höjd 10, 17x23 cm. Startpris: 100 SEK Sida 7 1800-tal, Startpris: 400 SEK 241 Utskjutande krön. 2 avlånga skåpdörrar med runda handtag och 2 mindre lådor. Höjd 215, bredd 90, djup 53 cm. Startpris: 300 SEK st, Startpris: 200 SEK BORD, gustaviansk stil Fisk med rödorange fena. Smärre slitage. Höjd 29, bredd 17 cm. Startpris: 1.000 SEK Startpris: 200 SEK STOLAR, 2 chippendalestil GOLVLAMPA, ANF FIGURIN, glas Information tillkommer. Landskapsvy över sjö. Krackelyrer. 60.5x86.5 (79x106) cm. Oval. Träskiva med stavdekor, 1 låda och hyllplan med mässinglist på svängda ben. Dekor av intarsia och beslag. Betydande slitage/torkskador på skiva. Höjd 66, 43x26 cm. 248 239 Rektangulär skiva med grönt inlägg. 3 lådor i sargen och 2 hurtsar med 4 lådor vardera. Lås. Bruksslitage. Höjd 79, 148x88 cm. Nitad skinnklädsel på fyrpassfot. Underrede hål/reva, bruksslitage, missfärgningar/slitage på skinn. BORDSLAMPA, porslin Båtformad. Dekor av lagerkrans, blomkrans och 2 putti. Stämplad "Sarreguemines 2369 Z". Skada, slitage. Höjd 43 cm. KANNA, porslin, Polen PARTI ORREFORS, glas, 9 delar 223 245 VAS, Tyskland 228 VATTENTUNNA, koppar Startpris: 800 SEK Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK 1 ljuspunkt. Urnformad med polykrom dekor av blomsterträd och fåglar. Undersida etikett med datering 1877-1908. Höjd 28, 55 cm. II. Startpris: 200 SEK 221 Rödvit stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Dekor av rutfaner och beslag. Lådfasad med intarsia av bukett. Höjd 74, bredd 80, djup 44 cm. Cylinderformad med dekor av vaser och flaska. Fajansmålare Karin Björquist. Signerad i blått "[studiohand] SWEDEN X 25h? [krona]. "Karneval" tikkverkades 1958-1962. Bottennagg. Höjd 20.5 cm. Svärtad och bågformad benställning. Sits i rödfärgad gallon. Bruksslitage, smärre färgbortfall. Höjd 49 (40), 61x32 cm. Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 253 262 271 280 HERRBETJÄNT, 1960/70-tal, Italien, Brevettato KAFFESERVIS, 3 delar, nysilver, art deco PARTI GLASBEHÅLLARE, 8 st PARTI GLAS Bland annat 2 blåa. Höjd 14-29 cm. Betsad. Märkt "BREVETTATO FR MADE IN ITALY". Bruksslitage. Höjd 104 cm. Varav 2 delar med handtag av trä. Stämplade undersidor. Bruksslitage. Kanna höjd 19.5 cm. Färgat i bruna och gröna skalor. Bland annat Gunnar Ander och Erik Höglund. Skål höjd 10.5, diameter 24 cm. Startpris: 300 SEK 281 Startpris: 200 SEK 254 METRONOM Brickmärkt "METRONOME DE MAELZEL IMPORTE DE SUISSE". Bruksslitage. Höjd 23.5 cm. Startpris: 200 SEK 255 VITRINSKÅP, Louis XV-stil Startpris: 300 SEK ALLMOGE, trä, 2 delar BORD, rokokostil Rockhuvud och skål. Rockhuvud längd 64 cm. Startpris: 800 SEK Startpris: 1.500 SEK Startpris: 200 SEK 256 265 DRYCKESKALKAR, 2 st, björk, Karl Johan KAFFESERVISDELAR, 17 (+8) st, "Maria", Tyskland, Rosenthal Svarvade. Slitage, smärre skador. Höjd 12, diameter 8.5 cm. Dekor av björnbär samt kant med relief. 5 koppar med fat, 11 assietter och sockerskål. 8 fat medföljer. Bruksslitage. Höjd 11 cm. STOLAR, 1 par, nyrenässans Svarvade ryggstolpar, ryggkrön med dekor av blomma uppburen av blad. Klädd i mönstrat tyg. Balusterformade framben och sabelformade bakben. Slitage, krön skadat/lagat. Startpris: 300 SEK 258 KISTA, 1800-tal Betsad. Rektangulär spegel med insvängt krön. Ställning med lås. Bruksslitage. Höjd 151.5 cm, bredd 68 cm. Startpris: 300 SEK 266 Startpris: 400 SEK 282 273 KAFFESERVISDELAR, 13 delar, Utzschneiders & Co (+1) Dekor av orientaliska landskap och blommor. 12 koppar med fat samt kanna. 1 fat medföljer. Stämplad undersida. Bruksslitage. Höjd 14 cm. Startpris: 100 SEK 274 Startpris: 100 SEK BREVVÅG, metall, Sharpo Upp till 250 gram. Märkt "Sharpo 53 IMPORT". Bruksslitage. Höjd 21 cm. 283 Startpris: 100 SEK Brun. Slitage, ställvis betyande. Höjd 30, längd 51 cm. 275 Startpris: 100 SEK PARTI GLAS & KRISTALL LÄKARVÄSKA Mestadels klarglas. 1 grön karaff. Karaff höjd 35 cm. 284 Startpris: 300 SEK Bland annat "Gaissa" och "Ultima Thule". Bruksslitage. Höjd 6-17 cm. 276 Startpris: 300 SEK PARTI GLAS BORDSLAMPA, porslin Segelbåt, 1 mast. Smärre slitage. Höjd 90, längd 92 cm. Startpris: 200 SEK 1 låda. Bruksslitage. Höjd 24 cm. GOLVSPEGEL 257 Bruksslitage. KAFFEKVARN, trä/metall 264 1 skåpdörr med sidoglas på svängda ben. 2 hyllplan i glas. Dekor av beslag och fält med intarsiablommor. Slitage. Höjd 143, bredd 72, djup 35.5 cm. Startpris: 200 SEK BÅTMODELL 272 263 Ljusblå. Rund vitgrön stenskiva på svängda ben och kryss. Sarg med dekor av mussla. Bruksslitage. Höjd 74.5, diameter 98 cm. Startpris: 200 SEK PARTI GLAS, Finland, Iittala Varav 14 remmare med honungsbrun fot och guldkant. Höjd 13-14 cm. 285 Startpris: 100 SEK 3 barn. Undersida märkt "KVE"?. Höjd 16.5, bredd 15 cm. Startpris: 200 SEK 277 Startpris: 200 SEK 267 KOMPASS, "Båtkompass typ 33", Silva 286 1 ljuspunkt. Urnformad med polykrom dekor av orientalisk figurscen. Undersida etikettmärkt "TAO-KWANG 1821-1850 Guaranteed..". Höjd 28, 55 cm. I. FIGURIN I fodral. Stämplad "KJELLSTRÖM SILVA". Diameter 9 cm. PARTI GLAS, 10 st, "Tsaikka", TIMO SARPANEVA, Iittala 1 ljusarm i varierande utförande. Höjd 5-20 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 300 SEK Startpris: 300 SEK 278 10 irish coffeglas i metallställning. "Tsaikka" introducerades 1957. Höjd 8, diameter 7 cm. 259 268 STOLAR, 4 st, björk, art deco, Hyresgästernas Möbelaffär KAFFESERVIS, personer STOLAR, 5 st, nyrokoko Röd framsida och blå baksida. Beslag i metall och sidohandtag. Betydande slitage, delar av beslag borta, skador. Höjd 44, 96x58.5 cm. PARTI LJUSSTAKAR, mässing Blå. Vågformade ryggbrickor. Sits klädd i tyg med motiv av blommor och fåglar mot vit fond. Ben i h-kryss. Metallbricka "HYRESGÄSTERNAS MÖBELAFFÄR STOCKHOLM 342 9 38". Bruksslitage. Startpris: 400 SEK 260 BYRÅ, rokokostil Bukig form. Konturerad stenskiva i mossgrönt och vitt på 3 lådor och utsvängda ben. Dekorerad av rutfaner och asymmetrisk beslag i mässing. Bruksslitage. Höjd 79.5, bredd 91, djup 47 cm. 16 st, Genombruten och svängd rygg med voluter. Sits klädd i tyg med blomstermönster. Arbalestformad sarg på svängda ben. Slitage. Startpris: 800 SEK 269 TERRIN, "Botticelli", Rosenthal Dekor av polykrom bård med blommor mot vit fond. Guldfärgade handtag. Lagad? Höjd 12, längd 31 cm. Startpris: 200 SEK 279 Startpris: 200 SEK 287 PARTI DIVERSE GLAS, 12 delar, Finland, Arabia/Iittala Vaser, skålar och ljusstakar. Höjd 3-20 cm. Startpris: 200 SEK 288 1 arm i varierande utförande på rund fot. Höjd 10-18.5 cm. KARAFF, glas, TURE BERGLUND, Skansen Startpris: 200 SEK Klarglas i isiga toner. Kork i form med 1 öresmynt. Etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 28 cm. Startpris: 100 SEK PORSLIN, 3 delar, Rosenthal 261 Startpris: 200 SEK LJUSSTAKAR, 10 st, mässing 270 Benporslin med dekor, bland annat fat "Sanssouci" 33x21 cm. 12 Dekor av blommor i bård och guldkant. 12 koppar med fat och assietter, gräddkanna, sockerskål och kaffekanna. Bruksslitage. Startpris: 100 SEK Startpris: 2.000 SEK Rörstrand, SOFFA, allmoge Röd. Mönstrad sittdyna med gul grund. Svängda karmar och ben. Ryggbrickor med dekor av musselformationer. Smärre bruksslitage. Längd 183 cm. Startpris: 300 SEK Sida 8 Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 289 298 307 316 PARTI PORSLIN, 18 delar, Arabia GOLVPENDYL, Westerstrands BORD, ek, 1900-talets första hälft Bland annat Esteri Tomula. Burkar, fat, äggkopp, skålar med mera. Fat diameter 30.5. Ljusstakar höjd 21.5 cm. Rakt uppsvängt krön. Urtavla märkt "WESTERSTRANDS SWEDEN". Fasad med glas framför pendyl. Underdel med fält av rotinlägg. 2 lod ingår. Slitage. Höjd 203 cm. Rund bordsskiva med genombruten sarg dekorerad av blommor och figurer. Ben i form av skulpturerade soldater. Svarvat benkryss. Slitage, betydande på skiva. Höjd 60, diameter 86 cm. MUGG, 2000-tal, "Muuminukit", Arabia Startpris: 200 SEK Startpris: 400 SEK 299 308 BYRÅ, sengustaviansk stil SMÖRKÄRNA delvis 1800-tal Startpris: 300 SEK 290 GLAS, 8 st, Finland, Iittala I metallställning, varav 4 "Tsaikka" i gulmetall. 4 st höjd 8.5, 4 st höjd 11.5 cm. Startpris: 100 SEK 291 SERVERINGSBRICKOR I trådställning. 5 brickor med motiv av grönsaker och svamp. Bruksslitage. Höjd 15, 40x20 cm. Startpris: 100 SEK 292 GOLVLJUSSTAKE, mässing 1 ljusarm på skruvat ben och rund fot. Bladdekor. Slitage. Höjd 64 cm. Startpris: 200 SEK 293 SOFFA Vit. Rektangulär skiva och 2 avlånga lådor på raka avsmalnande ben. Lådor med runda beslag i gulmetall. Dekor av kannelyr. Smärre färgbortfall, slitage. Höjd 80.5, 109x43 cm. Startpris: 500 SEK 300 HÖRNSKÄNK, gustaviansk stil Vit. 2 skåpdörrar, hyllplan och ytterligare 2 skåpdörrar. Genomgående dekor av räfflor. Inredning målad i grönt. Slitage, repor. Höjd 180, bredd 87 cm. Startpris: 500 SEK 301 HALLBYRÅ, teak Betsad stomme. Klädd i vitt tyg med blommönster. Delvis svarvade stolpar. Konturerad rygg och uppsvängt krön med dekor av mussla. Slitage. Längd 150 cm. Rektangulär skiva med upphöjd sarg och 2+1 lådor på raka ben. Lådor med fyrkantiga handtag och grön glasdetalj. Bruksslitage. Höjd 46, bredd 80, djup 38 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 200 SEK 294 302 Dukar, 3 st SPEGEL, Atelje Glas & Trä Florala motiv. 160x195 (185x220), 90x118 (115x140), 137x55 (155x55) cm. Rektangulär ram med rundade hörn. 1 ljusarm. Baksida etikettmärkt. Slitage. 114x34 cm. Startpris: 100 SEK 295 SYBORD Startpris: 100 SEK 303 Uppfällbar rektangulär skiva med rundade hörn. 2 lådor. Lådinredning med dekor av stjärnor i olika utförande. Raka och avsmalnande ben. Betydande slitage, smärre skador på list. Höjd 75, 47x39 cm. BYRÅ, Louis XVI-stil Startpris: 400 SEK Startpris: 300 SEK 296 304 PARTI KAMEROR OCH OBJEKTIV KARMSTOL, ek, "Arka", YNGVE EKSTRÖM Bland annat "YASHICA". Bruksslitage. Startpris: 100 SEK 297 FIGURINER, 3 st, 1900-talets andra hälft, Västtyskland, Goebel Ur de 4 årstiderna. Höjd 11-11.5 cm. (VI) Startpris: 300 SEK Halvmåneform. Stenskiva och 2 lådor på något svängda ben. Dekor av intarsia och beslag. Betydande slitage, fanerbortfall. Höjd 74, bredd 66, djup 38 cm. Rundad rygg med spjälor och karm på oval sits. Snedställda ben. "Arka" introducerades 1955. Brännmärkt. Skador på karm, bruksslitage. Startpris: 1.000 SEK 305 FLASKSKEPP Tremastare med dekor av kors. Flaska märkt "MADE IN TAIWAN". Höjd 10, längd 22 cm. Startpris: 100 SEK 306 FÅGELBAD, gjutjärn "Nipsu" ur Figurscen från Mumin mot brun grund. Muggen "Nipsu" tillverkades 2002-2008. Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 2. Startpris: 100 SEK 317 & KOTTINGAR, MUGG, 1990-tal, "Muuminukit", Arabia "Rauha" ur Tunnar/kottingar 1800-tal. Bruksslitage. Smörkärna: höjd 135, tunnor: längd 33, diameter 22 cm. Figurscen från Mumin mot blå grund. Muggen "Rauha" tillverkades 1996-2002. Missfärgningar, smärre repor/slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 3. Startpris: 100 SEK Startpris: 100 SEK 309 318 VETTAR, 3 st MUGG, 2000-tal, "Talvinuotio" ur "Muuminukit", Arabia Bland annat småskrake. Slitage. Höjd 11.513, längd 31-37 cm. Startpris: 200 SEK 310 MATSERVISDELAR, Gustafsberg Figurscen från Mumin i vinterlandskap. Muggen "Talvinuotio" introducerades 2008. Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 4. Startpris: 100 SEK "Wasa", Dekor av blommor i turkos mot vit fond. "Wasa" tillverkades 1901-1905. 16 st tallrikar diameter 24, 7 st diameter 21. Terrin höjd 15 diameter 18.5 cm. Krackelyr. Startpris: 200 SEK 319 MUGG, 2000-tal, "Vilijonkka" "Muuminukit", Arabia ur Figurscen från Mumin mot beige fond. Muggen "Vilijonkka" introducerades 2004. Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 5. Startpris: 100 SEK 311 FIGURIN, "Nord" ur "All Världens Barn", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg, 320 "All Världens Barn" introducerades 1974. Undersida stämplad. Höjd 12 cm. Figurscen från Mumin mot blåvit grund. Muggen "Muumipeikko jäällä" introducerades 1999. Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 6. Startpris: 100 SEK 312 MUGG, 1990-tal, "Muumipeikko jäällä" ur "Muuminukit", Arabia Startpris: 100 SEK BILAR, 5 st, Märklin 321 HO. 1 bakaxel saknas. Startpris: 100 SEK MUGG, 1990-tal, "Rakkaus" "Muuminukit", Arabia 313 Figurscen från Mumin mot rosa grund. Muggen "Rakkaus" introducerades 1996. Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 7. ELNA JACOBSSON, olja på pannå Blomsterstilleben i brunt krus. A tergo klisterlapp "Elna Jacobsson Repr. på Nationalmus.". 47x36.5 (52.5x41.5) cm. ur Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK 322 314 Svart metall och koppar. Betydande slitage. Höjd 25, längd 45, djup 40 cm. TAKLAMPA, metall/trä ELNA JACOBSSON, olja på pannå Blomsterstilleben med frukt på fat. A tergo klisterlapp "Elna Jacobsson Repr. på Nationalmuseet.". 52.5x45 (60x52.5) cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK FISKSERVISDELAR, 2 st, keramik, Rörstrand 315 MUGG, 2000-tal, "Muuminukit", Arabia "Haisuli" ur Figurscen från Mumin mot grå grund. Muggen "Haisuli" introducerades 2001. Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 1. Startpris: 100 SEK 323 Fiskfat (51.5x26.5 cm) med nagg samt såsskål (höjd 8.5, längd 19 cm). Startpris: 100 SEK 324 FIGURINER, keramik, 2 st, bland annat BRITT-LOUISE SUNDELL Elefant "Ringo" från Gustavsberg samt skulptur från Höganäs Keramik. Höjd 10-12 cm. Vit. Fågelbad på pelarfot, 2 fåglar medföljer. Repor, färgbortfall. Höjd 64.5, diameter 39 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 400 SEK Sida 9 Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 325 334 343 352 JOHN CARLSSON (1896-1979), olja på pannå YTTERFODER, keramik, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN (1865-1947), Gustavsberg PARTI BÖCKER, 3 st, nautica PARTI LOK & VAGNAR, 7 st "Nautiskt Bildlexikon", "Skeppet" och "Nautiska Antikviteter". Ej genomgångna. 4 lok och 3 vagnar. Bland annat Roco och Pico. Smärre bruksslitage. III. Startpris: 300 SEK Norrlandsmotiv. Signerad och 1956. 37x45 (45x53 cm). (II). daterad Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 13, diameter 25 cm. Startpris: 200 SEK Startpris: 300 SEK 326 Startpris: 300 SEK JOHN CARLSSON (1896-1979), olja på pannå 335 SKÅL, porslin, BENGTSSON Rörstrand Norrlandsmotiv från gård. Signerad och daterad 1958. 49x61 (59x70 cm). (III). Startpris: 300 SEK 327 JOHN CARLSSON (1896-1979), olja på pannå Timmerhus. Signerad och daterad 1963. 39x46 (50x57.5 cm). (I). Startpris: 300 SEK 328 UTGÅR UTGÅR TA BORT Startpris: 100 SEK 329 POKALGLAS, Art Glass, Finland Kupa i klarglas på avsmalnade ben med vit och blå spiraldekor. Etikettmärkt. Höjd 27 cm. Startpris: 100 SEK 330 HÄNKELVAS, porslin Blå botten med dekor av relief och figurscen med ängel. Genombrutna hänklar. Stämplad undertill. Slitage, krackelyrer. Höjd 33 cm. UGNSFORMAR, 2 st, 1940/50-tal, "Pyro", WILHELM KÅGE, Gustavsberg 344 353 "Koka", HERTHA (1917-1993), Dekor av blå bård med ränder mot vit fond. "Koka" tillverkades 1956-1988. Bruksslitage. Höjd 10, diameter 21 cm. PARTI LOK & VAGNAR, 23 st, Fleischman Varav 8 lok och 15 vagnar. Smärre bruksslitage. II. Startpris: 500 SEK 354 Dekor av brun blomma och vågig bård mot gultonad fond. "Pyro" tillverkades 19301955. Undersida stämplad. Bruksslitage. 20x15 och 28x21.5 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK Gultonat glas med dekor av vinklade sträck. Slitage. Höjd 25, diameter 20 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 100 SEK 355 336 LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA (1926-2006), Finland, Iittala Klarglas med dekor av ringar. Signerad "TS". "Festivo" introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd 13 cm. Startpris: 200 SEK På platta med plakett. Smärre bruksslitage. I. SKÅL, glas, Polen, Krosno PARTI LOK, 7 st 346 1 "Hornby" med bruksslitage. IV. HÄNKELURNA, porslin Rikligt genombrutna hänklar. Dekor av svart marin scen mot grön fond. Signerad "Alvo.". Undersida märkt i svart. Slitage. Höjd 39 cm. Startpris: 100 SEK 337 VAS, porslin, Gröndahl PARTI LOK, 6 st, Atlas Edition 345 Danmark, Bing & 356 SKEPPSUR, Schatz Batteridrivet. Bruksslitage. Diameter 18 cm. Startpris: 100 SEK FIGURIN, brons 357 Hund på svart sockel. Smärre slitage. Höjd 11.5, bredd 15 cm. Startpris: 200 SEK 348 TEATERKIKARE Startpris: 200 SEK MIKROSKOP, 2 st, mässing Bruksslitage. Höjd 16, 25.5 cm. Startpris: 300 SEK 358 FIGURER, 27 st Blandning medeltida soldater och indianer. Bruksslitage. Höjd 3.5-11.5 cm. BREVVÅG, gjutjärn 250 gram. Bruksslitage. Höjd 22 cm. Startpris: 100 SEK I fodral. Smärre slitage. Höjd 5.5, bredd 10 cm. Startpris: 200 SEK Startpris: 100 SEK 331 Startpris: 100 SEK 349 359 LOCKURNA, 1900-tal, Asien Riklig dekor av blommor och fåglar mot vit fond. Undersida sigillmärkning. Smärre slitage. Höjd 41 cm. Startpris: 300 SEK 332 KRUKA, keramik, Rörstrand Blå blomsterdekor mot vitglaserad fond. Stämplad undertill. Bruksslitage/repor, gjutspricka. Höjd 21, diameter 19.5 cm. Startpris: 100 SEK 333 YTTERFODER, 3 st, keramik, "Liljekonvalj", GUNNAR WENNERBERG, Gustavsberg, Dekor av liljekonvalj i relief mot vit fond. Undersida stämplad "2 LILJEKONVALJGUSTAVSBERG-SWEDEN". Smärre bruksslitage. Höjd 14.5, diameter 17 cm. Startpris: 300 SEK 339 BORDSKANON, järn, Stafsjö Bruk PARTI LOK & VAGNAR, blandat Bland annat timmervagnar. bruksslitage. VII. Smärre Startpris: 300 SEK 347 Avsmalnad hals. Dekor av blommor på kvist mot gråtonad fond. Undersida stämplad "[B&G] 420-5368". Smärre slitage. Höjd 25.5 cm. 338 förpackning. Smärre LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna Bruk 1800-tal, Startpris: 300 SEK 1 ljusarm på balusterformat ben och rund fot. Undersida stämplad "SB NO 38". Slitage. Höjd 19.5 cm. 350 Startpris: 200 SEK Startpris: 300 SEK PARTI VAGNAR, 42 st, Märklin med mera 360 340 Blandat. Smärre bruksslitage. VI. Märkt med bricka "Kanon för "skjutgubbe" från slaget den 21/7-1963" samt stämplad "STAFSJÖ BRUK". Slitage. Höjd 17, längd 33 cm. FIGURINER, 4 st LUFTPISTOL, Zenit Startpris: 300 SEK Bland annat afrikansk figur. Slitage. Höjd 15-32 cm. Med väska och tillbehör. Bruksslitage. Längd 28 cm. 351 Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK 341 TÄNDSTICKSETIKETTER PARTI LOK & VAGNAR, 6 st, Trix 2 lok och 4 vagnar, varav 1 i originalförpackning. Smärre bruksslitage. V. Startpris: 200 SEK 4 album och ask. Kontakta oss om extra bilder önskas. Startpris: 100 SEK 342 VAS, nysilver, jugend Avsmalnad överdel med stavdekor. Trebenad benställning med dekor av godronner och tassar. Trehörnig fot med dekor av pärlstav. Stämplad "NS". Smärre slitage. Höjd 32 cm. Startpris: 200 SEK Sida 10 Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 361 370 379 388 KAFFEPANNOR, 2 st, 1800-tal PARTI RAMAR SEKRETÄR, rokokostil Ena stämplad "KUNGSÖR". Bruksslitage. Höjd 18 och 24 cm. Varav 4 ovala och svärtad, samt 1 dubbelram i mässing med dekor av palmetter. Slitage. Höjd 6.5-20 cm. Snedklaff med bakomliggande skrivinredning. Nedtill 2 lådor med mässingshandtag. Svängda ben. Bruksslitage. Höjd 105, bredd 85, djup 46 cm. KAFFESERVISDELAR, "Linnaea Borealis", Tyskland, Königl.pr.Tettau, Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK 362 BORDSFOTOGENLAMPA, metall/porslin, majolika Elektrifierad. 1 ljuspunkt med veckad lampskärm i tyg. Porslinskropp med dekor av blommor och bladverk mot röd fond. Genombruten metallfot. Slitage. Höjd 48 cm. Startpris: 300 SEK 363 BORDSFOTOGENLAMPA, porslin/metall, majolika, Tyskland Vit lampkupa på porslin med dekor av frukt. Tredelad benställning på rund fot. Slitage. Höjd 52 cm. 371 Startpris: 200 SEK Startpris: 200 SEK FIGURINER, porslin, 4 st, Danmark, Bing & Gröndahl 380 389 Katt och 3 småfåglar. Undersidor stämplade och signerade. Smärre slitage. Katt höjd 14 cm. FOTPALL, Karl Johan Klädd i tyg med motiv av blommor. Slitage, bleknat klädsel. Höjd 20, 30x30 cm. BERTIL WIBRANDT, olja på duk Startpris: 100 SEK Startpris: 100 SEK 372 381 390 LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA (1926-2006), Finland, Iittala SKRIVBORD SEGELBÅTSMODELL Klarglas med dekor av ringar. "Festivo" introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd 18.5 cm. Startpris: 200 SEK 364 373 Startpris: 300 SEK 365 374 2 lamor. Undersida stämplad i grönt. Höjd 15.5 cm. STEGE, 1900-talets början Utfällbar ställning med 7 steg. Bruksslitage. Höjd 175 cm. Startpris: 300 SEK 366 SPARBÖSSOR, 3 st 375 Skandinaviska Banken och Handelsbanken. Bland annat av Stig Lindberg. Skada, slitage. Höjd 10.5, längd 13 cm. SALONGSBORD, nyrenässans Startpris: 200 SEK Startpris: 400 SEK 367 VÄGGLYSTRAR, mässing/glas Oval bordsskiva med konturerad sarg på svänga ben med kryss. Slitage. Höjd 77 cm, 110x76 cm. 376 1 par, 1 ljusarm. Krönt av nymåne och behängd med olikformade prismor. Stavprisma. Smärre slitage. Höjd 38 cm. Startpris: 300 SEK 368 FLORETT, vitmetall Klinga märkt. Bruksslitage. Längd 105 cm. Startpris: 100 SEK 369 UNO VALLMAN färglitografi Stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Fasad med dekor av bukett, rutfaner och beslag. Bruksslitage. Höjd 74, bredd 80, djup 44 cm. Startpris: 800 SEK FIGURIN, Schaubach Startpris: 200 SEK Startpris: 100 SEK BYRÅ, gustaviansk stil Utfällbar ställning med 6 steg. Bruksslitage, vit färg. Höjd 135 cm. Startpris: 100 SEK Rektangulär bordsskiva med 6 lådor i sargen. Avsmalnande ben. Slitage, skador, defekt bordsskiva, lådor defekta. Höjd 77.5, 109x63 cm. 382 STEGE, 1900-talets början Varierat utbud för den lyhörde. (1913-2004), Stockholmsmotiv. Signerad och daterad 251/290. 70x56 (96x84 cm). Startpris: 1.000 SEK 383 VÄGGPENDYL, gustaviansk stil Guldfärgad. Krönt av ros med bandrosett och bladverk. Rund urtavla med pärlstavsdekor. Slitage, färgbortfall. Höjd 52, bredd 35 cm. 1 mast. Märkt "VICTORIA DESIGN". Smärre slitage. Höjd 128 (inklusive sockel), längd 120, djup 17 cm. Startpris: 800 SEK 391 BORD MED 4 STOLAR Stolar med spjälad rygg. Bord med 1 klaff. Slitage. Höjd 75, 80x120 (klaff 40) cm. Startpris: 600 SEK 392 MATTA, Pakistan Rikligt mönstrad. 181x120 cm. Bruksslitage, skador. Startpris: 200 SEK 393 Startpris: 300 SEK JULTALLRIKAR, Gröndahl 384 Dekor av varierande julmotiv Diameter 18 och 23 cm. RYAMATTA Startpris: 100 SEK Polykrom komposition mot cremefärgad botten. Bruksslitage. 57x95 cm. 394 Startpris: 100 SEK TAKLAMPA 385 4 ljuspunkter. Cylinderformad skärm. Bruksslitage. Höjd 25, längd 90, diameter 40 cm. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk Landsbygd. Signerad och daterad 1988. 60x100 (78x113 cm). 10 st, Bing i & blått. Startpris: 100 SEK 395 Startpris: 100 SEK KOPPAR, 4 st, porslin, "Senator Design", Hackefors Porslin SPEGELBYRÅ 386 Oval spegel på uppsats och 3 lådor. Slitage, viss fanerskada/stötskador. Höjd 176, bredd 96, djup 47 cm. BYRÅ, gustaviansk stil 4 koppar med fat. Porträttsiluett av Gustaf VI Adolf samt Louise. 377 Startpris: 100 SEK Rödvit stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Dekor av rutfaner samt fasad med bukett och beslag. Höjd 75, bredd 80, djup 45 cm. VÄGGHYLLA, trä/metall 378 Startpris: 800 SEK Konturerat hyllplan med ballustrad i gulmetall. Bruksslitage. Bredd 49, djup 19, höjd 23 cm. FIGURINER, 4 st, Fyrklövern & Svenskt Glas 387 Startpris: 400 SEK Änder över landskap med vattendrag. 50x61 (66x77) cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 300 SEK PARTI LP För Fyrklövern. 11 kaffekoppar, 11 fat, 11 assietter, 2 vaser (höjd 18.5 cm), 4 äggkoppar (höjd 6 cm), 4 saltströare (höjd 6.5 cm). Uggla och tjäder (minimalnagg) på sockel (Fyrklövern), samt två figuriner i form av talgoxar (Svenskt Glas - Parus Major). Höjd 12-14.5 cm. Startpris: 200 SEK VÄGGPENDYL, rokokostil Guldfärgad, asymmetrisk form. Genombrutet krön. Dekor av blommor, akantus och rocailler. Bruksslitage. Höjd 60 cm. Startpris: 300 SEK Sida 11 Startpris: 100 SEK 396 YTTERFODER, 5 st, "Carl von Linné", Tyskland, Königl.pr.Tettau, Blommotiv med guldkant. 4 st (höjd 12, diameter 15.5 cm), 1 st (höjd 8.5 cm, diameter 10.5 cm). Startpris: 200 SEK Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 397 PARTI Danmark SAMLARTALLRIKAR, Jul- och vintermotiv. 3 Bing & Gröndal, 9 Royal Copenhagen, 2 Bing & Gröndal (genombruten kant). Diameter 18.5 cm. 2 st med diameter 20 cm. Startpris: 100 SEK 415 424 PARTI KOPPAR, MÄSSING GRAVYRER, 3 st PARTI DIVERSE TÅGBANEDELAR Bland annat kaffekanna, klocka och mortlar. Kastrull höjd 12.5, diameter 30 cm. S t a d s m o t i v . Motiv av bl.a Drottningholmsslott (23x48 (33x58) cm). HO. Blandat. Slitage. Startpris: 300 SEK Startpris: 100 SEK 407 416 PLANSCHER, 4 st, efter Wright Inramade. Fiskgjuse, jaktfalk, fjälluggla. 33x24 (57x41) cm. 398 FRISÖRSTOL Rund ryggbricka och sits klädda i rött. Höjoch sänkbar. Försedd med hjul. Bruksslitage. Startpris: 400 SEK 399 STOL, mässing, chiavari-stil Spjälad rygg med profilerat krön. Klädd i rött tyg. Svängda ben. Bruksslitage. Startpris: 400 SEK uf BORDSLAMPA och Startpris: 200 SEK 408 SNURRPALL metall/glas, Cremevit med gröna detaljer. Bruksslitage. Höjd 26.5, bredd 10 cm. Startpris: 100 SEK 401 STATY, mässing, Asien Form av kvinna med gulddetaljer. Slitage. Höjd 88 cm. Startpris: 100 SEK 409 418 PARTI KOPPAR & TENN SKÅL, porslin, "Tussilago", WILHELM KÅGE, Gustavsberg Startpris: 200 SEK 410 SPINDELUR, 1800-tal, Wallerius Urtavla märkt "Wallerius NORRKÖPING". Silverfodral stämplad D3 (=1810). Med nyckel. Emaljskada, slitage. Diameter 6 cm. Startpris: 800 SEK 411 402 Svartrandig mot vit fond. Etikettmärkt "TIDSTRAND Designer: Viola Gråsten" Made in Sweden". 3 plan med vit ställning. Bruksslitage, vit färg, stötmärke. Höjd 76 med 3 hyllor bredd 78 cm. Startpris: 200 SEK Startpris: 300 SEK VASER & SKÅL, 3 delar, Rörstrand BOKHYLLA, England Rak form. 2 hyllplan. Bruksslitage. Höjd 102, bredd 94, djup 30 cm. Startpris: 200 SEK 412 2 vaser och 1 skål. Dekor av blommor mot vit fond. Slitage. Höjd 21 cm. Startpris: 200 SEK 413 KLAFFBYRÅ, valnötsrot, 1800-tal Rak form. 1 låda och 1 hyllplan på konturerade ben. Bruksslitage. Höjd 72, bredd 40, djup 28 cm. Rak form med avfasade hörn. 1 skrivklaff och 3 byrålådor. Hörn med dekor av skuret grenverk och blad. Runda beslag med svarta draghandtag. Svärtade detaljer. Bruksslitage, fanerbortfall. Höjd 102, bredd 100, djup 50 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 800 SEK 404 BYRÅ, England 405 414 PARTI DOCKSERVISDELAR VÄGGPENDYL, gustaviansk stil Allt för bjudningen. Höjd 2.5-14 cm. Startpris: 200 SEK 417 Startpris: 100 SEK FILT, 1950/60-tal, VIOLA GRÅSTEN (1910-1994), Tidstrand 403 Startpris: 100 SEK GÖSTA FALCK, olja på duk Startpris: 300 SEK STRINGHYLLA 1 ljuspunkt. Mönstrad skärm på grön ihålig fot med räfflor. Slitage, smärre repor. Höjd 70 cm (42 cm). Brun. Rund och ställbar sits på fyrgrenad fot med räfflor. Bruksslitage. Höjd 49, diameter 35 cm. Med mera. Kaffepanna höjd 20 cm. 400 VÄGGKAFFEKVARN, Van Nelle 406 Guldförgylld. Dekor av lagerblad, bandrosett, blommor och pärlstav. Nyckel ingår. Höjd 55 cm. Startpris: 300 SEK Kvinna till bords. Informationsblad medföljer. 65x45 (80x60) cm. Dekor av tussilago mot vit fond. "Tussilago" tillverkades 1930-1956. Slitage, betydande på baksida vid dekor. Höjd 8, 19.5x12.5 cm. Startpris: 100 SEK 425 PARTI FIGURER Andra världskriget. Elastolin, Lineol med mera. Blandad kvalite. Undersida märkta. Startpris: 500 SEK 426 LEKSAKSBILAR, plåt, 2 st Kamoflerade. 3 Elastolin figurer medföljer. Skador, ej komplett. Längd 26, bredd 13 cm. Startpris: 300 SEK 427 PORSLIN, Rörstrand 7 delar, "Ostindia", Dekor av blommor mot ljusblå fond. Bruksslitage. Bland annat stekfat 27.5x20.5 cm. Startpris: 300 SEK Startpris: 100 SEK 428 419 TESERVISDELAR, 5 (+2) st, "Grön Anna", Rörstrand BYRÅ, 1800-tal Rak form. Träskiva med avfasade hörn, 4 byrålådor. Bladornament vid hörn. Slitage, spricka i skiva. Höjd 118, bredd 91, djup 46 cm. Grön dekor av blommor mot vit fond. 6 tekoppar, 4 fat, 1 assiett. "Grön Anna" tillverkades 1966-2002. VDN-märkningen användes 1951-1972. Bruksslitage. Höjd 6.5 diameter 9.5 cm. Startpris: 800 SEK Startpris: 200 SEK 420 429 SPEGEL, rokokostil PARTI GLAS Guldförgylld. Genombrutet krön och nedre del. Dekor av rocailler och blommor. Baksida stämplad "KUNSToch HANTVERKSPRODUKTER AB Nyköping". 120x52 cm. Startpris: 300 SEK 421 SPEGEL Rektangulär, bronserad. Profilerat krön med dekor av akantus, bladverk och kvinnoporträtt. Ram med dekor av stiliserade blad. Slitage. 98x41 cm. Startpris: 200 SEK 422 Klarglas, skärslipad dekor. Höjd 9.5-19 cm. Startpris: 300 SEK 430 PARTI GLAS & KRISTALL Varav 8 delar i klarglas. Grön vas höjd 30, flerfärgat fat diameter 34.5 cm. Startpris: 300 SEK 431 VRILSKÅLAR, 2 st, 1950/60-tal Undersidor signerade "A.J". Slitage. Höjd 10-12 cm. Startpris: 100 SEK FIGURINER, keramik, 2 st 432 Björn (höjd 6, längd 9 cm) och rådjur (höjd 7, längd 10 cm). BLÄCKSTÄLL & SKULPTUR Startpris: 100 SEK Bläckställ märkt "F?ZACHER". Skulptur i form av hand. Slitage. Bläckställ höjd 14.5, 17x28 cm. 423 Startpris: 300 SEK PARTI GLAS & KRISTALL Bland annat skål på fot, höjd 21 diameter 23, vas höjd 29 cm. Startpris: 100 SEK Sida 12 Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 433 442 451 460 RAM GOLVLAMPA GLOB, Danmark, Scanglobe Oval, guldfärgad. 49x30 (56x37) cm. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk signerad E. Odenby Startpris: 100 SEK Insjölandskap. 32x42 (42x52.5) cm. Veckad lampskärm över 2 armaturer. Pelarformat ben till fot med dekor av genombrutet galler. Slitage, skärm invändigt bränd. Höjd 162 cm. I betsad och svarvad träställning. Slitage. Höjd 42 cm. 461 434 Startpris: 100 SEK BILBANA, 2000-tal, Carrera 443 Startpris: 200 SEK James Bond 007, Die Another Day. Slitage. GUNNAR NORRMAN (1912-2005), litografi 452 Startpris: 100 SEK 435 LOCKURNA, Asien "Vinterståndare". Monokrom. Signerad 1958 och numrerad 16/30. 30.5x18.5 (54x40) cm. Blå botten med polykrom dekor av figurscen i landskap. Smärre slitage. Höjd 36 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 100 SEK SKÅLFAT, stengods, 1950/60-tal, ur "Granda", LISA LARSON (1931-), Gustavsberg 436 TAKLAMPA 1 ljuspunkt. Behängd med olikformade prismor på genombruten stomme i gulmetall. Slitage. Höjd 31, längd 57, diameter 17 cm. Startpris: 500 SEK 437 TALLRIKSSTÄLL, 1800-tal Målad. Snedställd krön med konturerade sidor. 3 hyllplan. Slitage, färgbortfall. Höjd 107, bredd 104, djup 27 cm. Startpris: 400 SEK 438 BYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk stil Avlutad. Rak, rektangulär. Träskiva och 3 byrålådor på avsmalnade ben. Lådor med runda beslag och handtag av kransar. Slitage. Höjd 91, bredd 107, djup 48 cm. Startpris: 500 SEK 439 SATSBORD, 2 delar Fanerade. 1+1 bordsskivor på svarvade ben med kannelyr. Bruksslitage. Höjd 61, 60x43 cm. Startpris: 100 SEK 440 SPEGEL, rokokostil Asymmetrisk, guldfärgad. Dekor av akantus, rocailler och bladverk. Slitage. Höjd 93, bredd 53 cm. Startpris: 300 SEK 441 HENNING HOVGAARD, olja på duk Aftonstämning änder. Vinterlandskap med änder. A tergo titulerad och prissatt 1.550 kronor. 45x65 (64x84) cm. Startpris: 200 SEK 444 Bård med ristad svart vegetativ dekor runt blå glasyr. Undersida stämplad "[Gustavsberg] Sweden LISA L." Slitage. Höjd 5.5, diameter 28 cm. Startpris: 100 SEK 445 FIGURIN, keramik, Munk Enköping Munk. Undersida signerad "MUNK ENKÖPING SWEDEN". Höjd 13 cm. Startpris: 100 SEK 446 PORSLIN, 5 delar, Ryssland Bland annat spelmän, vas, tupp och fågelkvinnor. Stämplade undersidor. Höjd 11-25 cm. Startpris: 200 SEK 447 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, signerad TAKLAMPA, tiffanystil 1 armatur hängande i kedja. Stomme i vitmetall. Dekor av blommor. Slitage. Höjd 25 (längd 60), diameter 27 cm. Startpris: 200 SEK 453 TAKLAMPA, jugend 449 MATTA, Pakistan Bochara Röd botten. Bruksslitage. 150x95 cm. Startpris: 400 SEK 450 GOLVLAMPA, "OMI 296" Bergboms Cylinderformad vit lampskärm över 1 ljuspunkt, ställbar. Från foten avsmalnade ben. Vid arm märkt "OMI TYP 296". Undersida märkt "BERGBOM G-3?". Slitage. Höjd 132 cm. Startpris: 100 SEK 462 Startpris: 100 SEK 454 463 YTTERFODER, 2 st, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN (1865-1947), Gustavsberg SERVERINGSVAGN Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 13, diameter 13 cm samt höjd 15.5, diameter 15.5 cm. Startpris: 200 SEK 455 3 uppsvängda armar med armaturer. Ben och fot i gulmetall. Ställbar höjd. Betydande slitage, skada. Höjd 130-145 cm. 2 plan med genombruten dekor och skivor av glas, varav ena som löstagbar bricka. Hjulförsedd. Slitage. Höjd 66, 54x33 cm. Startpris: 300 SEK 464 SÄNGBORD, MALMSTEN "Ulrika", CARL MATSERVISDELAR, 18 st, "Grön Anna", Rörstrand Vit. Delvis upphöjd sarg. 1 låda och 1 hyllplan. Betydande slitage, missfärgningar. Höjd 58, 58x38 cm. Grön dekor av blommor mot vit fond. "Grön Anna" tillverkades 1966-2002. Bruksslitage. Diameter 18 samt 24 cm. Startpris: 100 SEK 465 Startpris: 100 SEK TAKLAMPA Urtavlor märkta "POLHEM" och "Viking". Bruksslitage. Diameter 5 och 5 cm. Startpris: 1.000 SEK Startpris: 200 SEK Startpris: 100 SEK Startpris: 300 SEK Fanerad. Utskjutande krön. Dörrpar med vitrin och spröjsar samt 3 bakomliggande hyllplan. Snedklaff med skriv- och lådinredning på dörrpar med dekor av intarsia. Avsmalnade ben. Brickmärkt "A.B NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM Möb. R. 8618". Slitage. Ej ursprungliga hyllplan. Höjd 198, bredd 105, djup 46 cm. Rak form, vit, utskjutande krön. 2 skåpdörrar med vitrin och bakomliggande hyllplan i form av glasskiva. Tallriksställ och hylla, 2 lådor i en rad och dörrpar. Bruksslitage. Höjd 175, bredd 112, djup 40.5 cm. GOLVLAMPA 456 VITRINSKÅP, Nordiska Kompaniet VITRINSKÅP 1 invändig armatur. Hängande stomme i metall. Kupa i grönfärgad glas med dekor av rosor. Slitage, delar inkluderas. Höjd 25 (längd 80), diameter 34 cm. Scen vid kust med 2 unga flickor och spädbarn. Hål i duk. 25x39 (41x56) cm. 448 Startpris: 100 SEK FICKUR, 2 st, silver Startpris: 400 SEK 5 ljuspunkter med avsmalnade glaskupor. Stomme i vitmetall med trädetaljer i jakaranda. Slitage. Höjd 23 (längd 60), diameter 46 cm. Startpris: 100 SEK 466 457 TAKLAMPA BYRÅ, sengustaviansk stil 3 armaturer med glaskupor. Stomme behängd med 3 glasprismor. Slitage, 1 prisma lagad. Höjd 36 (längd 77), diameter 44 cm. Fanerad, rak form. Träskiva med avfasade hörn och 3 byrålådor på avsmalnade ben med droppbeslag och kannelyr. Lådor och hörn med runda beslag i gulmetall. Bruksslitage, solblekt. Höjd 77, bredd 68, djup 36 cm. Startpris: 500 SEK 458 GOLVLAMPOR, 1 par Cylinderformad vit lampskärm över 1 ljuspunkt. Ben i mässing ned mot rund fot av vit stenskiva. Slitage. Höjd 143 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK 467 AMPEL, empire stil 6 ljusformade armaturer. Stomme i gulmetall med dekor av blad och blommor. Svart skål i stenimitation och avslutande kotte. Slitage. Höjd 25 (längd 70), diameter 53 cm. Startpris: 600 SEK 468 459 TAKLAMPA, Asien BORD Svart. Genombruten stomme behängd med fransar. Glasfält med dekor av blommor. Smärre slitage. Höjd 27, diameter 30 cm. Betsad. Fyrkantig bordsskiva på balusterformade och sammankopplade ben. Betydande slitage. Höjd 77, 125x125 cm. Startpris: 300 SEK Sida 13 Startpris: 100 SEK Auktionshuset i Solna Krysshammarvägen 34 171 57 SOLNA Tele: +46 (8) 28 31 00 Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 [email protected] 469 SKRIVBYRÅ, sengustaviansk stil 1800-tal, Betsad rak form. Rektangulär träskiva, skrivklaff med lådinredning och 3 byrålådor. Runda beslag i gulmetall. Avsmalnade ben skodda i mässing. Nyckel ingår. Bruksslitage, smärre fanerskador/bortfall. Höjd 104, bredd 109, djup 53 cm. Startpris: 1.000 SEK 470 LASSE ÅBERG, färglitografi 478 487 PUNSCHBÄGARE, 3 st, silver BYRÅ, rokokostil Cirka 79 gram. Märkt "K&EC" samt "ABG". Bruksslitage. Höjd 4, diameter 6.5 cm. Bukig. Konturerad stenskiva och 2 lådor på lätt svängda ben. Dekor av rutfaner och asymmetriska beslag. Bruksslitage. Höjd 76, 75x42 cm. Startpris: 300 SEK BYRÅ, rokokostil Bukig form. Konturerad stenskiva och 3 lådor på svängda ben. Dekorerad av rutfaner, rotfaner och asymmetriska beslag i mässing. Slitage, smärre stötskador. Höjd 78, bredd 90, djup 40 cm. Komposition med seriefigur och rutor. Signerad och numrerad 141/175. 35x23.5 (64x46) cm. Startpris: 1.200 SEK Startpris: 400 SEK BORDSTELEFON, Ericsson 471 LASSE ÅBERG, färglitografi Komposition med seriefigur. Märkt E.A. 21.5x17 (50x41) cm. Startpris: 400 SEK 472 HANS BELIN, färglitografi Brud, brudgum och fågel mot blå fond. Signerad och numrerad 261/290. 56x38 (76x59) cm. Startpris: 400 SEK 473 DAMSKRIVBORD & LAMPBORD Skrivbord med konturerad skiva och 2 lådor. Lampbord med rundade hörn och 1 låda. Avsmalnande och kannelerade fötter. Slitage. Höjd 65, 115x45 samt höjd 59, 52x37 cm. Startpris: 100 SEK 474 OIDENTIFIERAD färglitografi KONSTNÄR, Landskap med 3 män. Signerad numrerad 87/150. 55x75 (63x85) cm. och Startpris: 100 SEK 475 FRUKTSERVIS, Gefle Assietter och fruktfat. Dekor av relief och guldkant. Krackelyrer och rökskadat. Slitage. Diameter 20 och 31 cm. Startpris: 100 SEK 476 HERRARMBANDSUR, Roamer Urtavla märkt "ROAMER STINGRAY Roto 44 Date". Slitage. 3.5x3.5 cm. Startpris: 300 SEK 477 LJUSSTAKAR, 3 st Startpris: 600 SEK 479 488 VÄGGVITRINSKÅP Profilerat krön i båge. 1 skåpdörr med sidofönster och bakomliggande 2 hyllplan. Bruksslitage, skada. Höjd 67, bredd 67, djup 16 cm. Startpris: 100 SEK 480 "Ericofon", LM 489 SNUSDOSA, silver Röd "kobratelefon". Telefonen tillverkades 1956-1982. Gummiring med skada, slitage. Höjd 21 cm. Silvervikt cirka 54 gram. Ovansida med ciselerad dekor av bladverk. Slitage. Höjd 2.5, 5x8 cm. Startpris: 100 SEK Startpris: 200 SEK 481 490 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk signerad PARTI DIVERSE Skogslandskap med sjö och gård. Otydlig signatur. 24.5x38.5 (32x46) cm. Startpris: 100 SEK Bland annat skulptur, ytterfoder, glasvaser med mera. Figurin höjd 37.5 cm. Startpris: 300 SEK 491 482 TRYCK, efter Ernst Josephsson STOLAR, 4 st Fiolspelare. Märkt "E-J" och tryckt signatur. Synlig bildyta 38.5x23 (ram 54.5x36.5) cm. Rygg med spjälor i kryss. Klädda i rött tyg. Raka ben. Slitage/fläckar. Startpris: 200 SEK Startpris: 100 SEK 483 VITRINSKÅP Betsad, rak form, utskjutande krön. Dörrpar med spröjsar och 3 bakomliggande hyllplan. 2 små lådor i en rad över dörrpar. Metallbeslag. Stämplad "SMI". Slitage, smärre fanerbortfall. Höjd 173, bredd 95, djup 45 cm. Information tillkommer. Startpris: 300 SEK 484 PARTI DIVERSE BIJOUTERIER Bland annat stämplad brosch stämplad "SRA U8". Startpris: 300 SEK 485 TAKLAMPA 8 ljuspunkter, varav 5 ljusarmar och 3 armaturer. Behängd av glaskulor och bladformade prismor i orange/rödtonat glas. Renoveringsobjekt. Höjd 60 (längd 77) diameter 58 cm. Startpris: 100 SEK 486 Silvervikt 60 gram. Varav 1 par. 1 ljusarm. Paret med gravyr och räfflor. Slitage. Höjd 5-5.5 cm. RAMAR, 4 st Startpris: 200 SEK Startpris: 100 SEK Varav 2 guldfärgade. Smärre slitage. Ram med porträtt av man: 61x51. Sida 14