Stadsauktion #52 - Auktionshuset i Solna

Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Stadsauktion #52 - www.isolna.se
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
1
10
19
28
FÅTÖLJER, ett par, jakaranda,
"Sirocco", ARNE NORELL
STIG CLAESSON (SLAS), tusch
FIGURIN, keramik, "Bulldog midi" ur
serien "Kennel", LISA LARSON
(1931-), Gustavsberg
BORDSUR,
Frankrike
Stomme av jakaranda med sits och rygg i
svart läder. "Sirocco" introducerades 1964.
Bruksslitage, missfärgad sittdyna.
Stockholmsmotiv. Signerad och daterad 77. 40x50 (63x80) cm.
Startpris: 1.000 SEK
Bulldog. "Kennel" introducerades 1972.
Obetydligt slitage. Höjd 13.5, längd 17 cm.
11
Startpris: 3.000 SEK
Startpris: 600 SEK
PARTI BESTICK, 9 delar
2
LOTTI RINGSTRÖM (1942-), olja på
duk
"Lacoste 3 February 1990". Komposition.
Signerad "LR -90". Enligt uppgift vinst från
konstlotteri. A tergo med ytterligare en
komposition samt signerad, titulerad och
etikett med värdering (18.000 kronor).
58x71 (61.5x75) cm.
Startpris: 1.000 SEK
3
STEKFAT, 1960/70-tal, "Berså",
STIG LINDBERG, Gustavsberg
Dekor av gröna blad mot vit fond. "Berså"
tillverkades
1960-1974.
Bruksslitage.
31.5x22.5 cm.
Startpris: 200 SEK
Silvervikt cirka 360 gram. 6 skedar längd
18.5 och 3 gafflar längd 18 cm. Stämplade
"JLH" och "HAGA". Bruksslitage.
12
Startpris: 200 SEK
SKÅL, "Pungo", STIG LINDBERG
(1916-1982), Gustavsberg
Vitglaserad. Oval form med veckade kanter.
Invändig dekor i svart och guldfärg på linje
mot
vit
fond.
Undersida
stämplad
"[GUSTAVSBERG]". "Pungo" tillverkades
1953-1964. Smärre slitage. Höjd 7, längd
35 cm.
Startpris: 600 SEK
5
BORDSPENDYL, 1800-talets andra
hälft, Frankrike
Målad dekor i rikliga färger mot blå fond.
Krönt av man med pergamentrulle. Rund
urtavla märkt "A . DELIA BEURNY QUIA
NAPOLEON A PARIS" med underliggande
lyra och bladverk. Smärre slitage, dekor
(blad) skadat.
Startpris: 4.000 SEK
6
BOKHYLLESTYSTEM, Stringmodell
Vit ställning med betsade hyllplan.
16hyllplan varav 2 plan med 2 respektive 1
låda samt tidningsställ. Bruksslitage. Höjd
155 bredd 80 och höjd 105 bredd 60 (80)
cm.
Startpris: 1.500 SEK
FICKUR, Halda, silver
Startpris: 400 SEK
Startpris: 1.000 SEK
13
22
MANCHETTKNAPPAR, 1 par, 18K,
1970-tal
FAT, keramik,
LINDBERG
Gustavsberg
Startpris: 2.000 SEK
14
FAT,
porslin,
"Löja",
LINDBERG, Gustavsberg
STIG
Undervattensscen med konverserande
fiskar. "Löja" tillverkades 1948-1962.
Baksida
märkt
"[Gustavsberg]
FLINTPORSLIN
LÖJA
HANDMÅLAD
SWEDEN STIG L X GUSTAVSBERG".
Diameter 24.5 cm.
Vit. Rund bordsskiva på tregrenad pelarfot.
Undersida brännmärkt "[IKEA OF SWEDEN
RIKSANTIKVARIEÄMBET] BJÖRNSHOLM
C.J". Bruksslitage, smärre repor. Höjd 73,
diameter 87 cm.
Startpris: 300 SEK
9
VAS, "Advent", LISA
(1931-), Gustavsberg
LARSON
FAT, keramik,
LINDBERG
Gustavsberg
"Karneval", STIG
(1916-1982),
16
Kalebassform.
Gulbrun
glasyr
med
orangespräckliga
inslag.
Undersida
signerad "[R] SVERIGE CHS". Slitage.
Höjd 24.5 cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 2.000 SEK
18
BYRÅ, Louis XVI
Rak, rektangulär. Träskiva och 3 byrålådor.
Rikliga inläggningar i form av akantus,
blommor och meander. Runda beslag med
krans och urna. Möjligtvis signerad vid
översta låda. Slitage, senare ben, smärre
skador. Höjd 99, längd 118.5, djup 56 cm.
Startpris: 6.000 SEK
30
BORDSLAMPA, "Tuben", ANDERS
PEHRSSON (1912-1982), Ateljé
Lyktan
Röd. 1 ljuspunkt på L-formad ställning.
Bruksslitage. Etikettmärkt. Höjd 39, längd
77 cm.
Startpris: 300 SEK
31
STOLAR, 4 st, nyrenässans
Rundat krön. Klädda i svart skinn.
Balusterformade ben. Inköpskvitto (1998) á
15.000 SEK finns. Smärre slitage/lagningar.
32
BORD MED 8 STOLAR, England
Betsade, varav 2 med karm. Stolar klädda i
randigt tyg och med svängda ben samt
ryggar. Bord på fyrgrenad pelarfot med hjul.
1 iläggsskiva. Betydande bruksslitage. Höjd
72.5, bredd 101, längd 180-240 cm.
Startpris: 1.000 SEK
33
24
Silvervikt cirka 100 gram. Undersida
stämplad "WALKER & HALL SHEFFIELD
ENGLAND". Bruksslitage. Höjd 10 cm.
VAS, CARL-HARRY STÅLHANE
(1920-1990), Rörstrand
Guldfärgad. Spjälad rygg ned mot
snedställda bakben. Klädd i blommigt tyg.
"Solfjädern" introducerades 1948. Torkad
sits, bruksslitage, smärre färgbortfall.
Startpris: 1.000 SEK
23
Startpris: 200 SEK
Utskjutande krön. 2 mindre lådor i hörnen
flankerandes 1 större valvformad skåpdörr
med underliggande 3 lådor. Skåpdelen vilar
på balusterformad benställning. Skåpdörr
med nyckelsköld i form av vapen och
beslag
i
smide.
Slitage,
smärre
fanerskador/bortfall, ena hörnskåpet saknar
list, kompletterad. Höjd 155.5, bredd 88,
djup 40 cm.
Ikeas
Startpris: 300 SEK
STRÖARE,
England
SKÅP, 17/1800-tal
FÄLLBORD, "Björnsholm",
1700-tals serie
Pojke, fiskar, segelskepp och fågel mot vit
fond. Fajansmålare Hellinä Pitkänen
(blomma).
Undersida
signerad
"[studiohand] SWEDEN 195 - B [blomma].
15.5x15.5 cm. I.
Startpris: 300 SEK
Silvervikt cirka 30 gram. Stämplad "PWH
B3" (=år 1789). Graverad. Slitage. Längd
21 cm.
TAKLAMPA, "107", ESBEN KLINT,
Le Klint
8
"Karneval", STIG
(1916-1982),
SKED, silver, 1700-tal
17
Startpris: 400 SEK
Urtavla märkt "Halda". Insida märkt
"HALDA FICKURFABRIK No 13947".
Bruksslitage. Diameter 5 cm.
15
Startpris: 200 SEK
KARMSTOL, "Solfjädern", SONNA
ROSÉN
Startpris: 600 SEK
3 kvinnor med fisk och bestick.
Fajansmålare Hellinä Pitkänen (blomma).
Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN
195 - A [blomma]. 15.5x15.5 cm. II.
7
Vit. Modellen "107" introducerades 1942.
Slitage, el av. Höjd 60 cm.
21
Fisk på träsockel. Undersida stämplad
"SVEN WEJSFELT Stim 8 [Gustavsberg]
MADE IN SWEDEN". Höjd 15.5, längd 25
cm.
Cirka 10.3 gram. Stämplade "ALTON 18K
V9" (=år 1971). Graverade "20".
4
Krönt av pojke med solur. Fodral med vridet
bladverk och musselformation. Urtavla
signerad "V. Déposé". Smärre slitage. Höjd
36, bredd 24 cm.
29
SKEDAR, 4 st, silver
Startpris: 1.500 SEK
SVEN
rokokostil,
Startpris: 2.000 SEK
20
Cirka 67 gram. Stämplade "PAT" samt olika
datumstämplar. Skaft med dekor av
bladverk. Slitage. Längd 14 cm.
FIGURIN,
"Stim
8",
WEJSFELT, Gustavsberg
brons,
2
st,
sterlingsilver,
Startpris: 500 SEK
25
BRICKBORD,
Gröndahl
Danmark,
Bing
&
Hopfällbar benställning. Rektangulär skiva
med upphöjd sarg och dekor av upprepade
B&G logotyper i vitgul till rutmönster.
Bruksslitage, smärre repa/sträck på skiva.
Höjd 53, 76x56 cm.
FICKUR, 14K
Kedja ej i guld. Märkt "F & Cie". Fungerar.
Bruksslitage. Diameter 5.5 cm.
Startpris: 3.000 SEK
34
PARTI SERIEKERAMIK, 8 delar,
"Trio", HJÖRDIS OLDFORS, Upsala
Ekeby
Rundade former med vit och gul dekor mot
svart fond. 1 med originaletikett. "Trio"
tillverkades 1954-1958. Smärre slitage.
Ovalt fat längd 34, bredd 20 cm.
Startpris: 600 SEK
Startpris: 500 SEK
35
26
SKULPTUR,
terracotta,
ERIKSSON (1919-2000)
FRUKTSKÅL, 18/1900-tal,
England, Sheffield
silver,
Silvervikt cirka 826 gram. Rikligt ciselerad
och punsad dekor av bland annat bladverk
och blommor. Slitage. Höjd 9 (med handtag
24), 30.5x24.5 cm.
Startpris: 6.000 SEK
27
EINAR JOLIN, färglitografi
Stilleben på runt bord med frukt och
blomma. Signerad och numrerad 5/360.
55x46 (77.5x55) cm.
Startpris: 800 SEK
Svart. Uppsvängda kanter med invändig
dekor av sträck. Undersida stämplad och
märkt
av
2
etiketter.
"Advent"
introducerades 1957. Smärre slitage. Höjd
11.5 cm.
Startpris: 100 SEK
Sida 1
LISS
Kvinnobyst på sockel av trä. Signerad "Liss
Er" och numrerad 4/5. Undersida märkt
med blyerts "Britta Reich Eriksson". Höjd
33 (varav sockel 5) cm.
Startpris: 1.000 SEK
36
BYST, brons
Man på rödspräcklig marmorsockel. Märkt
"BEETHOVEN". Smärre slitage. Höjd 40
(varav 8 cm sockel).
Startpris: 300 SEK
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
37
46
55
64
ARMBAND, 18K
HÄNKELVAS,
CARL-HARRY
STÅLHANE, Rörstrand
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ
MED
FOTPALL, enligt uppgift Arne Norell
SKÅL, silver,
JERKEMAN
Startpris: 2.800 SEK
Mörkblå glasyr med dekor av blad.
Undersida signerad "[R] CHS SWEDEN
CDK". Höjd 18 cm.
Klädd i grönt med knappar på rygg.
Bruksslitage, fläckar.
175 gram, stämplad D9 (=1954). Rundad
form, botten med dekor av barnfamilj och
vegetation. Smärre slitage.
38
Startpris: 200 SEK
Guldvikt cirka 13.8 gram. Dekor av fiskar.
Längd 19 cm.
SLAGLÅSGEVÄR
Beslag 1700-tal. Slitage, graverat nummer,
sprickor. Längd 133 cm.
Startpris: 700 SEK
39
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på duk
Interiör med gråhårig man i paraduniform.
Repor, slitage, färgbortfall, skada på ram.
86x122 (111x147) cm.
Startpris: 8.000 SEK
40
4
delar,
Svärtade. 2 stolar, bord och soffa.
Sexkantig bordsskiva på tregrenad fot.
Soffa med delvis spjälad rygg. Klädd i
gulmönstrat tyg med fransar. Bruksslitage.
Bord höjd 72.5, diameter 61 cm.
Samhällsskildring. Slitage. 200x49 cm.
Startpris: 800 SEK
SKÅLAR, 15 st, glas, "Fuga", SVEN
PALMQVIST, Orrefors
Olika färger. Serien "Fuga" introducerades
1954. 1 skål med nagg. Höjd 6, diameter
10-höjd 11, diameter 21 cm.
Startpris: 300 SEK
57
FICKUR
GRYTA,
1960-tal,
TIMO
SARPANEVA, Rosenlew & Co
Startpris: 100 SEK
Startpris: 500 SEK
41
tillverkades 1960-1974. Bruksslitage. Karott
höjd 8.5, diameter 17.5 cm.
48
Röd emalj med handtag av teak. Krackelyr,
bruksslitage. Undersida märkt "[R]". Höjd
18, diameter 21.5 cm.
VÄGGFÄLT, 2 st, allmoge
SERVISDELAR, 4 st, 1960/70-tal,
"Berså",
STIG
LINDBERG,
Gustavsberg
Startpris: 1.200 SEK
58
SKRIVBORD, stämplad
Silvervikt cirka 20 gram. Skaft i form av
filigranarbete. Slitage. Längd 13.5 cm.
SKED, silver
Startpris: 1.000 SEK
50
59
42
FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA, Iittala
LJUSKRONA, empirestil
Gulbrun fågel med svart näbb. Undersida
signerad och etikettmärkt. Höjd 9.5, längd
18.5 cm.
10 ljuspunkter varav 5 armar och 5
invändiga
armaturer.
Behängd
med
olikformade prismor och 2 blåa glasskivor. I
mitten stavprisma. Smärre slitage. Höjd 70
(längd 80) diameter 30 cm.
Motiv
av
sittande
äldre
Monogramsignerad
i
vänster
15.5x22.5 (30.5x38.5) cm.
man.
hörn.
Startpris: 600 SEK
43
KAFFESERVISDELAR,
"Galejan",
MARGARETA HENNIX, Gustavsberg
8 koppar med fat, 6 assietter och 6 tallrikar.
3 fat medföljer. "Galejan" introducerades
1967. Tallrikar diameter 20.5 cm.
Startpris: 300 SEK
44
RING, 23K, 1930-tal
Guldvikt cirka 3.7 gram. Stämplad "D8"
(=1930). Bruksslitage. Diameter 2.3 cm.
Startpris: 900 SEK
45
FÄLLBORD, alrot, 1800-tal
Rund skiva på svärtad och fyrgrenad
benställning.
Fanerbortfall
på
skiva/torkskador, slitage. Höjd 74, diameter
78 cm.
Startpris: 800 SEK
Startpris: 500 SEK
51
Startpris: 2.000 SEK
FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA
(1931-), Finland, Nuutajärvi
60
Cremefärgade ränder mot silverfärgad fond.
Huvud i klarglas. Etikettmärkt, undersida
signerad. Höjd 12.5, längd 16 cm.
Startpris: 600 SEK
52
PARTI SILVER, 22 delar
Silvervikt cirka 230 gram. Kaffeskedar med
mera. Längd 11-12 cm.
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing,
1880-tal, nationalromantiska, Norge,
3 ljusarmar på genombruten upphållning
med dekor av svanar. Balusterformat ben
på rund fot. Undersida märkt. Slitage. Höjd
42.5, bredd 27 cm.
Startpris: 1.500 SEK
61
Startpris: 800 SEK
MOCKASKEDAR, 8 st, silver, 1940tal
53
Silvervikt 70 gram. Stämplad
Dekorerat skaft. Längd 10 cm.
KARMSTOLAR, 2 st, England
Fyrkantig ryggbricka med spjälor i kryss.
Svängda karmar till balusterstolpe. Klädda i
grönvitrandigt tyg med blomstermönster.
Kannelerade spadfötter.
Startpris: 400 SEK
54
VAS, 18/1900-tal, brons, Kina
Utskjutande krön med dekor av drake i
relief. Rikligt mönstrad grund, nedre del
med dekor av fåglar i konturerade fält.
Rund fot. Smärre slitage. Höjd 30 cm.
Startpris: 200 SEK
"CGH
Startpris: 300 SEK
62
OIDENTIFIERAD
KONSTNÄR,
1970-tal, olja på duk, signerad
Komposition mot rödsvartrandig fond.
Signerad, bild #4 modifierad för att
förstarka signatur. Enligt uppgift inköpt
direkt av konstnär från Viby, Sollentuna
under tidigt 1970-tal för 1.000 kronor.
Slitage, krackelyrer. 80x90 (83x93) cm.
Startpris: 1.000 SEK
63
OIDENTIFIERAD
KONSTNÄR,
Fönster med persienn och figursiluetter mot
röd fond. Signerad. Enligt uppgift inköpt
Slitage, krackelyrer. 100x116 (104x121)
cm.
Startpris: 1.000 SEK
Sida 2
KAFFESERVISDELAR, 1960/70-tal,
"Prunus",
STIG
LINDBERG,
Gustavsberg
Dekor av blåa plommon mot vit fond. 5
koppar
med
fat,
gräddkanna
och
sockerskål. Prunus" tillverkades 19621974. Bruksslitage. Kopp höjd 5.5, diameter
7.5 cm.
66
STOLAR, 1 par, Göteborgsmodell
Svängd form. Rundat ryggkrön med
genombruten balusterbricka. Klädd i
gulvitrandigt
tyg.
Svängda
ben.
Bruksslitage.
Startpris: 1.000 SEK
67
MATSERVISDELAR,
45
delar,
"Pompadour", Tyskland, Rosenthal
Polykrom
dekor
av
blommor
mot
cremefärgad fond med relief och guldkant.
Undersida
grön
stämpel.
Smärre
bruksslitage. Kanna höjd 21 cm.
Startpris: 200 SEK
Startpris: 600 SEK
EGRON LUNDGREN (1815-1875),
akvarell med täckvit
65
Startpris: 100 SEK
Herr. Fungerar. Bruksslitage. Diameter 5
cm.
Svängd
jalusi
med
bakomliggande
arbetsyta och lådinredning. 2 hurtsar med 4
respektive 2+1 lådor. Nycklar ingår.
Stämplad "Bröderna Wi??". Delar saknas,
bruksslitage. Höjd 110, längd 137, djup 87
cm.
49
TURE
Startpris: 600 SEK
56
47
SALONGSGRUPP,
nyrenässans
Startpris: 500 SEK
1950-tal,
Startpris: 2.000 SEK
68
KAFFESERVISDELAR,
33
st,
Polykrom
dekor
av
blommor
mot
Undersida
grön
stämpel.
Smärre
bruksslitage. Kanna höjd 24.5 cm.
Startpris: 1.000 SEK
69
TESERVISDELAR,
36
st,
Polykrom
dekor
av
blommor
mot
Undersida
grön
stämpel.
Smärre
bruksslitage. Kanna höjd 17.5 cm.
Startpris: 1.200 SEK
70
BARSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Sits av böjträ på förkromad metallställning.
Ställbar. Bruksslitage. Sitthöjd 55-77 cm.
Startpris: 1.000 SEK
71
FAT & VAS, "Reptil",
LINDBERG, Gustavsberg
STIG
Blå.
Triangulärt
reliefmönster.
Skål
stämplad "Reptil 263" vas otydlig stämpel.
Smärre slitage. Skål 26.5x13 cm och vas
höjd 22 cm.
Startpris: 300 SEK
72
VATTENKANNA, plast, CARL-ARNE
BREGER, Gustavsberg
Svart. Kannan introducerades 1959.
Undersida märkt. Slitage. Höjd 34 cm.
Startpris: 400 SEK
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
73
82
91
100
MATTA, Pakistan Bochara
YTTERFODER, "Waldemarsudde",
PRINS
EUGEN
(1865-1947),
Gustavsberg
ERIC CORNELIUS HALLSTRÖM
(1893-1946), olja på pannå
HERRBETJÄNT, 1960/70-tal, Italien,
Brevettato
Landskap
med
kor
och
stenmur.
Krackelyrer, uppklistrad på pannå. 81.5x68
(107x94.5) cm.
Betsad. Märkt "BREVETTATO FR MADE
IN ITALY". Slitage. Höjd 103, bredd 45 cm.
Röd botten. Bruksslitage. 304x200.
Startpris: 1.500 SEK
74
ROTTINGGRUPP, 3 delar
2 fåtöljer med svängda karmar och dynor
samt bord med glasskiva. Bruksslitage.
Bord: höjd 53, 108x65 cm.
Startpris: 2.000 SEK
Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med
ränder undertill. Undersida stämplad.
Bruksslitage. Höjd 19, diameter 19.5 cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 15.000 SEK
101
92
83
RING, 18K
SERVETTHÅLLARE,
England
Totalvikt 5.3 gram. Klackring
grönturkos sten. Diameter 2.3 cm.
sterling,
Startpris: 200 SEK
med
FIGURIN, "Mia midi", LISA LARSON
(1931-),
Gustavsberg,
Keramikstudion
Silvervikt cirka 90 gram. Bruksslitage. Höjd
8.5, längd 7.5 cm.
Startpris: 1.000 SEK
Svart katt. Undersida signerad "Lisa L KStudion Gustavsberg SWEDEN". Höjd 17.5
cm.
Stort antal fack. Slitage, smärre skador.
46x50.
Startpris: 400 SEK
93
Startpris: 300 SEK
Startpris: 100 SEK
84
FIGURIN,
"Lejon
mini",
LISA
LARSON (1931-), Gustavsberg
102
75
KAST
76
BYRÅ, 1900-tal, idegran, England
Rak form. Rektangulär träskiva, 2 lådor
samt 3 byrålådor. Ovala metallbeslag med
dekor av musiktrofé. Konturerad underdel.
Bruksslitage. Höjd 97, bredd 103, djup 48
cm.
Startpris: 600 SEK
LJUSKRONA, rokokostil
5 ljuspunkter. Behängd med olikformade
prismor. Avslutande kula. Slitage. Höjd 57
(längd 69), diameter 51 cm.
RING MED STEN, 18K
85
1930-tal,
Nordiska
FIGURIN, porslin, "Solfågeln", STIG
LINDBERG, Gustavsberg
Grön fågel med lång hals och näbb.
Undersida etikettmärkt. Höjd 16.5, längd 24
cm.
Startpris: 100 SEK
86
Startpris: 300 SEK
JORDGLOB
78
Belysning. Plastställning.
Höjd 40 cm.
SKEDAR, 5 st, sterling
Startpris: 100 SEK
Silvervikt cirka 240 gram. Varav 2 med
graverat skaft. Slitage. Längd 17 och 20
cm.
Startpris: 1.200 SEK
Totalvikt 5.6 gram. Grönturkos
Otydliga stämplar. Diameter 2.0 cm.
sten.
Startpris: 900 SEK
Rak form. Svärtade klaffar och lister. 1
låda. Enligt uppgift utförda för Hotell
Reissen, 1936. Bruksslitage, repor. Höjd 70
60x40 (100.5x40) cm.
77
Startpris: 100 SEK
94
Startpris: 1.500 SEK
KLAFFBORD,
Kompaniet
Litet lejon. Märkt med 2 etiketter. Höjd 5
cm.
95
SKÅL, silver, 1960-tal
Silvervikt cirka 120 gram. Stämplad "GAB
N9" (år=1963). Höjd 6.5, diameter 12 cm.
Startpris: 400 SEK
Bruksslitage.
87
GOLVLAMPA
96
YTTERFODER, "Suvi", GUNVOR
OLIN-GRÖNQVIST, Arabia
Dekor av blommor i relief mot vit fond.
Undersida stämplad i grönt. Ytterfodret ur
"Suvi" tillverkades 1979-1989. Smärre
bruksslitage. Höjd 14.5, diameter 20 cm.
Startpris: 100 SEK
79
3 ljuspunkter. 3 ställbara armar på ben med
räfflade trädetaljer och rund fot. Slitage.
Höjd 145 cm.
FAT, STIG LINDBERG, Gustavsberg
Startpris: 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på pannå
Jubileumsfat för PUB. Hötorget och PUBhuset under sol. Märkt "Stockholm Hötorget Stig L.". Baksida märkt "PUB
1882-1957 [gustavsberg]. Tillverkad 1957.
Smärre slitage. Diameter 23.5 cm.
Startpris: 200 SEK
80
SPEGLAR, 1 par, 1800-tal
Guldförgyllda. Genombrutet krön. Underdel
med dekor av hjärta. Slitage. Höjd 44,
bredd 21 cm.
Startpris: 600 SEK
81
SOFFGRUPP, 6 delar, gustaviansk
stil
Vit. Soffa, bord, taburett, 2 stolar och
karmstol.
Klädda
i
randigt
tyg.
Renoveringsobjekt. Bord: höjd 75, diameter
80 cm.
Startpris: 2.000 SEK
88
BORD MED 2 STOLAR, gjutjärn
Vit.
Genombrutna
mönster.
Smärre
färgbortfall. Bord: höjd 73.5, 71x53 cm.
Startpris: 1.000 SEK
89
BORD MED 9 STOLAR, teak, Tibro,
Ulferts
Smal och ovalformad ryggbricka på sits
kläd i randigt tyg. Utdragbart bord i rak form
med något indragen sarg. Bruksslitage.
Höjd 73, 133x85 (utdraget h75 230x85) cm.
97
Ångfartyg i hamn. Slitage, skador,
färgbortfall. Spricka i pannån. 34.5x50
(45x60) cm.
Startpris: 600 SEK
98
FIGURIN, "Isbjörn" ur "Stora Zoo",
LISA LARSON (1931-), Gustavsberg
"Isbjörn" introducerades 1957. Tass och
undersida med etikett. Höjd 16, längd 23
cm.
Startpris: 400 SEK
Startpris: 2.000 SEK
99
90
KAFFESKEDAR, 12 st, 1930-tal,
silver
CIGARETTETUI, silver, 1940-tal, CG
Hallberg
Cirka 135 gram, stämplad U8 (=1946).
Mönstrad dekor i ränder. Smärre slitage.
8x9.5 cm.
Cirka 98 gram, stämplade E8 (=1931).
Genombrutet skaft med dekor av blomma.
Bruksslitage. Längd 11.5 cm.
Startpris: 400 SEK
Startpris: 500 SEK
SKÅP, Kina
Rak form. Dörrpar med rektangulär fält
dekorerade av fåglar, blomkvistar och
meander mot röd fond. Bakomliggande
hyllplan och 2 lådor. Bruksslitage. Höjd
121, bredd 75, djup 44.5 cm.
Startpris: 1.000 SEK
103
KARTA, Norden
"Svecia, Dania, et Norvegia". Efter äldre
upplaga. 46x57 cm.
Startpris: 100 SEK
104
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K & E
Carlson
1 ljusarm på rund fot. Stämplad "K&EC M9"
(=år 1962). Slitage, ena skadad vid fot.
Höjd 14.5 cm.
Startpris: 600 SEK
105
RING, 18K
Guldvikt cirka 5.7 gram. Stämplad "CGH"
och otydlig kontrollstämpel. Diameter 2.3
cm.
Startpris: 1.200 SEK
106
GOLVLAMPA,
hälft
1900-talets
Brun.
2
ställbara
ljuspunkter
på
stålrörsställning. Sammanlänkad till rundad
fot. Slitage.
Startpris: 200 SEK
107
JEAN-BAPTISTE
färglitografi
VALADIÉ,
Lättklädd dam mot abstrakt grund.
Signerad och numrerad 80/175. 50x65
(67.5x84.5) cm.
Startpris: 200 SEK
108
VITRINSKÅP, 18/1900-tal
Betsad. Utskjutande krön och dörrpar med
vitrin.
Underliggande
dörrpar.
Visst
fanerbortfall, bruksslitage, detaljsaknas,
spricka i glas. Höjd 212, bredd 86, djup 43
cm.
Startpris: 2.000 SEK
Sida 3
andra
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
109
118
127
136
KAFFESERVISDELAR, 5 st, porslin,
"Blå Blom", Gustavsberg
VAS, glas, KJELL ENGMAN (1946-),
Kosta Boda
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på pannå
PARTI PORSLIN, 21 delar, "Måsen",
Royal Copenhagen/Bing & Gröndahl
Blå dekor av druvklasar i relief mot klarvit
fond. 4 koppar med fat och gräddkanna.
Varav del med äldre märkning från
Gustafsberg. 1 fat medföljer. Bruksslitage.
Orangeröd och spräcklig glasmassa med
inslag av grön och lila. Etikettmärkt. Höjd
27.5, diameter 20.5 cm.
Dam i vit klänning hållandes blå bukett med
skog som bakgrund. Genombruten ram.
Slitage, färgbortfall. 27x20 (40x34) cm.
Dekor av mås mot blåvit fond. Bruksslitage.
Trekantigt fat 23x24.5 cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 500 SEK
119
128
FIGURIN, "Amalia" ur "ABC-flickor",
FAT, keramik, 1960-tal, "Harlekin",
Flicka i rutig klänning. "ABC-flickor"
tillverkades 1958-1973. Undersida signerad
"AMALIA SWEDEN L.L.". Smärre slitage.
Höjd 18 cm.
3 fåglar och grenar mot mörkgrön fond.
Baksida märkt av 3 etiketter. "Harlekin"
tillverkades 1960-1969. Smärre slitage.
19.5x19.5 cm.
Startpris: 800 SEK
Startpris: 800 SEK
Startpris: 200 SEK
111
120
129
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på duk
SNURRFÅTÖLJ, 1 par, "Happy
Swing", ROGER PERSSON (1967-),
Swedese
Startpris: 200 SEK
110
CHIFFONJE, valnöt, 1800-tal
1 överlåda, klaff och 3 byrålådor på
rundade framben. Avfasade hörn med
bladornament i trä. Slitage, spricka på klaff.
Höjd 146, bredd 107, djup 48 cm.
FAT, 1960-tal, "Beata",
SIMMULSON, Upsala Ekeby
MARI
Runt form med rikliga mönster. Inuti målad
dekor av kvinnoansikte med blommor.
"Beata" tillverkades 1965-1969. Diameter
19 cm.
Startpris: 100 SEK
112
BORD, rokokostil
Rektangulär skiva med avfasade hörn och
rikliga
geometriska
inläggningar.
Cabrioleben. Slitage, smärre skador på
intarsia. Höjd 55, 90x59 cm.
Startpris: 800 SEK
113
VÄGGPLAKETT, "Fåglar" ur "Unik",
2 fåglar mot blommor. Serien "Unik"
tillverkades 1962-1967. Stämplad "LISA L.
GUSTAVSBERG".
Smärre
slitage.
22.5x22.5 cm.
Startpris: 400 SEK
114
VÄGGPLAKETT, "Elefant" ur "Unik",
Mönstrad elefant med ridande figurer.
Serien "Unik" tillverkades 1962-1967.
Stämplad "LISA L" samt 1 etikett på
baksida. Smärre slitage. 22.5x22.5 cm.
Startpris: 400 SEK
115
VÄGGPLAKETT, "Dam" ur "Unik",
Dam med blommor. Stämplad "LISA L"
samt 2 etiketter på baksida. Smärre slitage.
22.5x22.5 cm.
Startpris: 400 SEK
116
KRUKA PÅ PIEDESTAL, keramik,
majolika
Riklig dekor av blad i jordiga toner, rosa
och gult. Skador och lagningar. Totalhöjd
80 cm.
Startpris: 300 SEK
117
SKÅL, Danmark, Royal Copenhagen
Guldmönster i bland annat meander. Botten
med antikiserande figurscen. Undersida
stämplad. Slitage. Höjd 10, diameter 27 cm.
Enligt bricka porträtt av "O. Printzsköld,
ordförande 1921-1930". Otydligt signerad
1925. 81x101 (96x115) cm.
Startpris: 6.000 SEK
121
HÄNKELVAS, GUNNAR NYLUND,
Rörstrand
Texturerad dekor i jordiga toner. Undersida
signerad "[R] GN SWEDEN AXQ". Höjd
27.5 cm.
Startpris: 300 SEK
122
TAKLAMPA
5 uppsvängda ljusarmar på stomme av
gulmetall. Vita lampkupor med målad dekor.
Sslitage. Höjd 25, längd 60, djup 45 cm.
Startpris: 100 SEK
123
PARTI DIVERSE, 10 delar
Bland annat bläckbehållare med silverlock
av CG Hallberg. Slitage. Bläckbehållare
höjd 11 cm.
Startpris: 200 SEK
124
FRANS OSCAR STENVALL (18561916), olja på duk
137
Svart skinn med bruna (löstagbara)
sittdynor. Rak rygg ned mot snedställda
karmar i en form. Fempass fot i lackad
metall. Gungmekanism och snurrbar.
Bruksslitage.
Startpris: 2.000 SEK
SOFFA,
2000-tal,
"Openside",
FRANCO POLI (1950-), Italien,
matteograssi
Rak form, klädd i brunt skin. L-formad rygg.
Tygetikett "1880 matteograssi Made in
Italy" samt inpressad stämpel. Bruksslitage.
Längd 195, 88x64 cm.
Startpris: 1.000 SEK
Bruksslitage. Höjd 13, diameter 13 samt
höjd 15.5, diameter 15.5 cm.
Startpris: 400 SEK
Bisonoxe. Stämplad "TILGMAN KERAMIK".
Smärre slitage. Höjd 12, längd 23 cm.
Startpris: 200 SEK
140
ASSIETTER, porslin, 6 st, Rörstrand
Frukt mot vit fond med vågrelief och
guldkant. Undersidor stämplade och
märkta. Diameter 20 cm.
SOFFA,
2000-tal,
"Openside",
FRANCO POLI (1950-), Italien,
matteograssi
141
Rak form, klädd i chokladbrunt skin. Lformad rygg. Tygetikett "1880 matteograssi
Made in Italy" samt inpressad stämpel.
Bruksslitage. Längd 195, 88x64 cm.
Flicka på gärdesgård. Undersida och fot
stämplade. Smärre slitage. Höjd 13.5 cm.
Startpris: 1.000 SEK
FIGURIN,
Hummel
keramik,
Startpris: 200 SEK
FIGURIN, keramik, Goebel
MATTA, Hamadan
125
Startpris: 600 SEK
Småfågel. Undersida blå stämpel. Smärre
slitage. Höjd 7, längd 8 cm.
Startpris: 100 SEK
143
133
Landskap i fjällmiljö. Hål i duk. 42x55
(52x65).
Startpris: 500 SEK
Startpris: 800 SEK
134
AMPEL, empirestil
8 ljuspunkter, 6 ljusformade armaturer och
2 invändiga. Hängande stomme i gulmetall
med dekor av blommor och blad. Svart skål
med avslutande kotte. Höjd 40 (längd 85),
diameter 54 cm.
Startpris: 600 SEK
BORD, 1900-talets mitt
144
Palettformad bordsskiva på rundade och
något snedställda ben. Bruksslitage. Höjd
51, 45x61 cm.
MINIATYR, signerad
Startpris: 200 SEK
FRIMÄRKEN, 2 album, Norden
Kontakta
Startpris: 100 SEK
Startpris: 300 SEK
Sida 4
Föreställande dam i vit klänning och ros i
hår. Rikligt genombruten ram i gustaviansk
stil. Smärre slitage. 8.3x6 (14x10.5) cm.
Startpris: 1.000 SEK
135
Blandat.
önskas.
Tyskland,
142
132
Silvervikt cirka 123 gram. Stämplad "GAB
L8" (=år 1937). Skaft med dekor av ax.
Längd 21 cm.
Startpris: 200 SEK
YTTERFODER,
2
st,
"Waldemarsudde", PRINS EUGEN
(1865-1947), Gustavsberg
Startpris: 200 SEK
131
SKEDAR, 2 st, Wasa
"Salambô". Baksida med otydlig signatur.
Slitage. Höjd 29 cm.
Startpris: 200 SEK
FIGURIN, keramik, Tilgmans
Startpris: 500 SEK
BYST, lättmetall
Dekor i guldfärg mot grönmelerad fond.
Undersida
märkt
"GUSTAVSBERG
JEKBERG". Smärre fotnagg/flisa. Höjd 7,
34x30 cm.
139
130
Röd botten. Bruksslitage. 215x155 cm.
126
FAT, keramik, JOSEF EKBERG,
Gustavsberg
138
Eka i vattendrag under blå himmel.
Signerad "O.Stenvall". Duk med slitage,
färgbortfall, undermåligt uppspänd duk.
52x77 (71x96 cm).
SVEN SVENSSON, olja på duk
Startpris: 500 SEK
oss
om
fler
bilder
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
145
154
163
172
PARTI BESLAG, 18/1900-tal
SKRIN, 1700-tal
KLOCKSTÄLL, nysilver, GAB
Även nycklar med mera.
Målad dekor av blommor och hjärtan i
jordiga toner. Beslag i järn. Signerad "A.
Knåp Västgärdet". Lås och nyckel komplett.
Senare målning, bruksslitage. Höjd 26,
40x56 cm.
FICKUR, silver, George Timewell,
Liverpool
Startpris: 300 SEK
146
SPEGELBUFFE, nyrenässans
Uppsats med spegel och genombruten
profilerat krön. 2 mindre lådor och 2 dörrar.
Bruksslitage. Höjd 175, bredd 130, djup 53
cm.
Startpris: 800 SEK
147
STOLAR, 1 par
Rygg och sits klädd med blommönstrat tyg.
Svarvade framben och sabelformade
bakben.
HATTAR, 2 st, Sovjet
SPEGEL, 1800-tal, rokokostil
Märkta i kyrilliska. Smärre slitage.
Tvådelat spegelglas. Genombrutet krön
med
dekor
av
rocailler,
blommor,
lagerkrans och voluter. Slitage. Höjd 75,
bredd 41.5 cm.
Startpris: 300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18K
Totalvikt 3.2 gram. Längd 44 cm.
Startpris: 600 SEK
Startpris: 500 SEK
156
SKULPTURER, 6 st, "Frutteria",
GUNNEL SAHLIN, Kosta Boda
Startpris: 600 SEK
149
JARDINJÄR, majolika
Skål på fot med upphöjda sidor. Dekor av
bladverk. Slitage. Höjd 35, bredd 26 cm.
Startpris: 100 SEK
150
BLOMBORD
Vit. Raka avsmalnade ben. Bruksslitage.
Höjd 83, bredd 109, djup 22.5 cm.
FIGURIN,
GUNNAR
(1904-1997), Rörstrand
FIGURIN
Berusad luffare på bänk. Undersida märkt
"S". Smärre slitage. Höjd 24.5, bredd 20
cm.
Startpris: 200 SEK
153
PARTI TENN
Bland annat fat, kannor, skål och ljusstakar.
Fat diameter 35 och ljusstakar höjd 29 cm.
Startpris: 300 SEK
NYLUND
166
KARMSTOL, 1900-talets mitt
Startpris: 200 SEK
Startpris: 300 SEK
158
167
FIGURIN,
GUNNAR
(1904-1997), Rörstrand
NYLUND
Fredsduva i ljusgrön glasyr. Signerad och
numrerad 20/500. Sprickor, slitage. Höjd
13.5, längd 20.5 cm.
159
152
Indragen hals. Röd glasyr. Undersida
signerad "[R] ATELJÉ CHS-e SWEDEN".
Höjd 23 cm.
Klädd i vitrandigt tyg. Blottade karmar.
Rundade
ben
med
svarvad
sammankoppling. Bruksslitage, märke i tyg.
151
Startpris: 100 SEK
VAS, CARL-HARRY STÅLHANE
(1920-1990), Rörstrand
Brunglaserad björn på träsockel. Undersida
av tass signerad "[R] GN SWEDEN".
Smärre slitage. Höjd 11.5, längd 13.5 cm.
Startpris: 100 SEK
Dekor i blått och grått mot brun fond.
Undersida märkt "[R] SWEDEN CHS".
Smärre slitage. Höjd 15, diameter 4.5 cm.
165
Startpris: 200 SEK
157
Startpris: 300 SEK
VAS, CARL-HARRY STÅLHANE
(1920-1990), Rörstrand
173
155
148
Startpris: 800 SEK
Startpris: 200 SEK
164
Startpris: 100 SEK
Skebo Bruk enligt uppgift. Slitage. Längd 29
(40) cm.
Startpris: 1.000 SEK
Örn och äggstavdekor på rund fot.
Stämplad "GAB NS". Slitage. Höjd 16 cm.
Startpris: 800 SEK
Frukter av glas. Signerade, de flesta
etikettmärkta. Enligt uppgift tillverkades
"Frutteria" 1989-1993. Längd 9-23 cm.
BORDSKANON, gjutjärn
Herr, med kedja. Fungerar. Bruksslitage.
Diameter 5 cm.
VAS, keramik, Gustavsberg
Mönstrad dekor i blått, rött och grönt mot
cremevit
fond.
Undersida
signerad
Gustavsberg 1905/1915?. Krackerlerad.
Höjd 22.5, diameter 6 cm.
Startpris: 100 SEK
160
ELNA JACOBSSON, olja på duk
Nakenstudie av kvinna mot röd fond.
Skada, Oramad. 81x65 cm.
Startpris: 300 SEK
161
VAS,
keramik,
CARL-HARRY
STÅLHANE, Rörstrand
Indragen hals och fåror om livet. Bruna och
jordiga toner. Undersida märkt "[R] CHS
ATELJÉ SWEDEN". Höjd 21 cm.
Startpris: 100 SEK
162
ARMBAND, 18K, 1960-tal
Guldvikt cirka 4.7 gram. Stämplad "CFG
P9" (år=1965). Längd 19 cm.
KRUKA, majolika, Rörstrand
Bladstav och äggstav om grenverk mot
cremefärgad fond. Slitage, färgbortfall,
invändiga krackelyrer. Höjd 22, diameter 25
cm.
Startpris: 400 SEK
175
KARMSTOLAR,
1
par,
Johansons Möbleringsaffär
Carl
Genombruten
ryggbricka.
Karmar
i
avslutande volut. Klädd i ljusgult skinn med
nitar. Cabrioleben med tassar. Brickmärkt
"Carl Johanssons Möbleringsaffär Kunglig
Hovleverantör Stockholm". Bruksslitage.
Startpris: 800 SEK
176
CHAMPAGNEGLAS, 2 st, glas,
"Clown", ANNE NILSSON, Orrefors
TAKLAMPA, trä/tyg
1 ljuspunkt. Gul cylinderformad skärm.
Slitage. Höjd 25, längd 70, diameter 38 cm.
Startpris: 100 SEK
Prickar och stjärnor på röd respektive
gulrandigt ben och grön respektive blå fot.
Etikettmärkta.
Signerade AN.IH
och
AN.CG. Höjd 27 cm.
Startpris: 300 SEK
168
PIEDESTAL, jugend
4 plan med galler. Bruksslitage, smärre
skada. H101, 32.5x32.5 cm.
Startpris: 200 SEK
169
KERAMIK, 4 delar,
NYLUND, Gustavsberg
174
GUNNAR
Jordiga skalor. Vas med hänkel, 2 skålar
och fat. Signerade undertill "ASH", "AST".
Kanna höjd 26 cm.
Startpris: 300 SEK
170
177
VÄGGLAMPETTER, 2 st, mässing,
oscariansk stil
3 ljuspunkter med skärmar. Behängda med
stavprismor. Bruksslitage. Höjd 30, bredd
27 cm.
Startpris: 200 SEK
178
WLADISLAW
POPIELARCZYK
(1925-1987), blandteknik
Stadsmotiv. Signerad och daterad 1964 i
blyerts. 28.5x41 (38.5x50) cm.
URNA, Japan
Startpris: 300 SEK
Figurscen i landskap. Undertill dekor av
virvlar. Smärre slitage. Höjd 27 cm.
179
Startpris: 100 SEK
KERAMIK, 4 delar, CARL-HARRY
STÅLHANE, Rörstrand
171
Vit hänkelvas och fat med målad dekor av
allmogefigurer samt 2 skålar i mörk glasyr.
Smärre slitage. Hänkelvas höjd 23 cm.
BORDSUR & VASER, 2 st, keramik,
Österrike
Figurscener mot blå fond. Vaserna delvis
genombrutna. Stämplade. Slitage. Höjd 31
och 24 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 1.000 SEK
Startpris: 400 SEK
180
FISKTALLRIKAR, 6 st, keramik,
England, Johnson Brothers
Dekor av undervattenscener gästade av
diverse fiskar. Slitage. 24.5x26.5 cm.
Startpris: 300 SEK
Sida 5
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
181
190
199
FISKTALLRIKAR, 4 st, keramik,
England, Johnson Brothers
BOKHYLLA, Karl Johan
KAFFESKEDAR,
1950/60-tal
Startpris: 200 SEK
Startpris: 600 SEK
182
GOLVLAMPOR, mässing, 1 par, "G302", Bergbom
1 ljuspunkt på smalt ben och tregrenad
fotställning.
Undersida
stämplad
"BERGBOM G-302". Slitage. Höjd 137.5
cm.
Startpris: 200 SEK
191
SOFFA OCH BORD, Karl Johan-stil
Soffa med profilerat krön och intarsia.
Klädd i grönrandigt tyg med blommönster.
Bord med oval skiva och intarsia på
fyrgrenad balusterfot. Slitage. Soffa: längd
170, bord Höjd 71, 119x76 cm.
Startpris: 800 SEK
183
Totalvikt 6.1 gram. Insida stämplad av
fågel. Diameter 1.9 cm.
Startpris: 1.200 SEK
HÄNKELVAS, "Argenta", WILHELM
KÅGE (1889-1960), Gustavsberg
Vegetativ dekor i silver mot grön fond med
rutmönster.
Undersida
märkt
"GUSTAVSBERG
[ankare]
ARGENTA
1210". Nagg på hänkel. Höjd 26 cm.
Startpris: 300 SEK
STIG
LINDBERG,
Bladformad. Målade blommor och bladverk
mot vit fond. Fajansmålare Marianne
Preissler (svamp). Undersida signerad
"[studiohand] SWEDEN F-10-16 [svamp].
Undersida etikettmärkt. Smärre slitage.
Höjd 8.5, diameter 14.5 cm.
Startpris: 300 SEK
FÅTÖLJ, YNGVE EKSTRÖM (19131988), Swedese
Rak stomme med svängd sits. Stoppad
dyna. Brännmärkt "SWEDESE DESIGN
YNGVE EKSTRÖM MADE IN SWEDEN".
Smärre slitage.
Startpris: 200 SEK
TAKLAMPA, 1940/50-tal
Konformad kupa. Röd vit med dekor av
ränder. Slitage. Höjd 22 (längd 32) cm.
Startpris: 300 SEK
210
STRINGYLLA, 4 delar, 1950-tal
202
Svart ställning. Brännmärkning "22 JAN
1957". Bruksslitage. Hyllplan: längd 58 cm.
Bland annat 5 cylinderformade vaser med
floral dekor i silver mot grön botten. Smärre
slitage, 1 vas med nagg. Höjd 5-17.5,
diameter 4-15 cm.
SIDEBOARD, teak
Startpris: 300 SEK
Rak form. 2 skåpdörrar och 4 lådor i
vertikal rad. Bruksslitage. Höjd 79, bredd
150, djup 45 cm.
212
194
PARTI KERAMIK, 5 delar, "Argenta",
WILHELM KÅGE, Gustavsberg
Kvadratiskt fat, rund skål, skål med fisk,
cylinderformad vas och kulvas. Smärre
slitage. Vas höjd 15.5, liten vas höjd 5.5
cm.
Startpris: 200 SEK
FIGURIN, "Öst" ur "All världens
barn", LISA LARSON (1931-),
Gustavsberg
Kvinna med barn. "Öst" introducerades
1974. Höjd 12.5 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 300 SEK
PARTI DIVERSE
Stor del koppar, med mera. Kastrull höjd
13, diameter 27 cm.
Startpris: 500 SEK
198
GUNNAR ERKNER, färglitografi
189
"Kornhamnstorg".
Stockholmsmotiv.
Signerad, daterad -77 och numrerad
201/310. A tergo information om motivet.
38x55 (49x64.5) cm.
BYRÅ & SPEGEL, 1940/50-tal
Startpris: 100 SEK
Startpris: 500 SEK
fond. 11
medföljer.
Undersida
Kopp höjd
PARTI KERAMIK, 8 delar, "Argenta",
WILHELM KÅGE, Gustavsberg
197
Liljekonvaljer i silver mot rödmelerad fond.
Undersida märkt "[Gustavsberg] ARGENTA
Made In Sweden 1521". Höjd 4, diameter
16.5 cm.
Blåmönstrad dekor mot vit
kaffekoppar med fat. 1 fat
"Mobile" tillverkades 1968-1975.
med VDN-stämpel. Bruksslitage.
8.5 cm.
209
211
Vita.
Balusterformad
ryggbricka
på
cabrioleben och h-kryss. Klädda i mönstrat
respektive randigt tyg. Ej serieproducerade.
Bruksslitage.
WILHELM
PARTI KAFFEKOPPAR, 11 (+1)
delar, 1970-tal, "Mobile", OLLE
ALBERIUS, Rörstrand
Startpris: 100 SEK
193
STOLAR, 2 st, senbarockstil
SKÅLFAT, "Argenta",
KÅGE, Gustavsberg
Startpris: 100 SEK
200
Startpris: 800 SEK
SKÅL, GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST
(1928-2005), Arabia
188
Titulerad. Blå, vit och svart komposition.
Signerad, daterad -70 och numrerad 16/75.
A tergo information om konstnären.
43.5x57.5 (59x74) cm.
Hög modell i kartong, storlek 58. Insidan
märkt "NON PLUS ULTRA". Bruksslitage.
Höjd 12.5 cm.
196
Startpris: 200 SEK
(1931-),
HATT
187
Cirkulär skål med dekor av blå blomma mot
ljusblå fond. Undersida märkt "ARABIA
Finland GOG / VG". Höjd 10.5, diameter 11
cm.
Startpris: 500 SEK
ANDAL
Komposition med figurer i rött, grönt och
svart. Signerad och numrerad 137/250.
48x69 (54x77) cm.
195
186
147 gram. Skaft med räfflor. Stämplade
"MGAB". Bruksslitage. Längd 11.5 cm.
MICHÉLE
färglitografi
201
Förgylld. Genombrutet krön. Dekor av
rocailler, bladstav och blommor. Smärre
slitage. 98x45 cm.
Startpris: 400 SEK
185
silver,
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi
SPEGEL, 1950-tal, rokokostil
Startpris: 800 SEK
184
st,
Startpris: 100 SEK
192
RING, 18K
SKÅL, fajans,
Gustavsberg
Pelare på sidor samt mitt. 2 sektioner med
8 ställbara hyllplan (vissa hylluppställ
saknas). Slitage. Höjd 155, bredd 176, djup
37 cm.
208
11
Startpris: 800 SEK
Svängd
dekor.
Märkt
"RANALAH".
Slitage/rost. Höjd 19.5, bredd 115+115 cm.
203
Startpris: 900 SEK
KANTELE
Betsat fodral. För den musikaliske.
Bruksslitage. Längd 98, bredd 8-33 cm.
Startpris: 200 SEK
204
PARTI MYNT & SILVER
Silvervikt cirka 30 gram. Svenska
silvermynt samt silvertacka (999).
Startpris: 300 SEK
Stolar med profilerat krön och spjälad rygg.
Klädd i blommigt tyg mot turkos fond.
Kannelerade framben. Halvmåneformade
bord med balusterben. Bruksslitage.
Bordets mått: Höjd 72, diameter 114 cm.
Startpris: 1.000 SEK
porslin/teak,
JIE
Kupa med dekor i blått och svart mot
cremefärgad fond. Bruksslitage. Höjd 13,
13x17 cm.
Startpris: 100 SEK
REINHOLD LJUNGGREN
2006), färglitografi
(1920-
Byggnad
med
valv.
Signerad
och
numrerad. 295/310. 29.5x36 (49.5x54.5)
cm.
Sida 6
BORD, Gärsnäs
Kvadratiskt bordsskiva med rundade hörn
på ben av böjträ. Brännmärkt "GÄRSNÄS
1991 -02 13 MADE IN SWEDEN".
Bruksslitage, svarta märken på sarg, repor.
H59 58x58.
215
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på pannå signerad Stig Walter
Motiv av medeltida stad med folksamling
och soldater med dansk flagg. Signerad
och daterad -56. 60x73 (64x77) cm.
Startpris: 200 SEK
207
Startpris: 600 SEK
Böjträ klädd med rött tyg. Brännmärkt
"MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN
VÄRNAMO SWEDEN" samt "BRUNO
MATHSSON
DESIGN".
Bruksslitage,
smärre fläck på tyg, smärre repor på ben.
Startpris: 400 SEK
206
Rektangulär spegel med hyllplan. Byrå, rak
form, med 3 lådor och runda handtag. Enligt
medföljande lapp "Nybro Nr 443 1947 43
kr". Bruksslitage. Höjd 54, bredd 55.5, djup
31 cm, spegel 82x42 cm.
KARMSTOLAR, 1 par, bok, "Eva",
BRUNO MATHSSON (1907-1988),
Mathsson International
214
MÅNBORD MED 4 STOLAR
Startpris: 200 SEK
213
Startpris: 2.000 SEK
205
OSTKUPA,
Gantofta
GRINDAR, 1 par, järn
216
STOLAR, 4 st, "Gracell", YNGVE
EKSTRÖM
Betsade. Stegrygg och röd sits på rundade
ben.
"Gracell"
introducerades
1956.
Bruksslitage.
Startpris: 500 SEK
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
217
226
235
244
DAMFICKUR, silver
ARMBAND, 18K
PALL, 1930/40-tal
I klockskåp. Invändigt slitage, slitage. Höjd
8.5, bredd 8, diameter 5 cm.
Totalvikt 5.3 gram. Pärlor. Slitage. Längd
17 cm.
Startpris: 800 SEK
Startpris: 500 SEK
VAS, fajans, 1950/60-tal, "Karneval",
STIG
LINDBERG
(1916-1982),
Gustavsberg
218
227
KAFFESERVISDELAR,
"Sanssoucci", Rosenthal
29
st,
Dekor av blommor och mönster i relief på
gräddvit fond. 15 koppar med fat, 11 askfat,
kaffe och gräddkanna samt sockerskål.
Kanna: höjd 25 cm.
Startpris: 1.500 SEK
219
BYST, brons, EMMANUEL VILLANIS
(1858-1914), Paris
"Sapho". Kvinnobyst på röd marmorsockel.
Baksida signerad "E Villanis" samt märkt
med triangulär bricka "E. Blot Paris".
Smärre slitage. Höjd 16.5 cm.
Startpris: 1.000 SEK
220
SKÅP, delar 1700-tal
Fanerad överdel. Utskjutande krön. 2
skåpdörrar och 2 underliggande 2 lådor.
Dörrpar med bakomliggande lådinredning.
Renoverat, kompletterat. Höjd 90, bredd
108, djup 34 cm.
Startpris: 300 SEK
BORDSLAMPA, Kina, porslin
1 ljuspunkt. I form av urna med blåvit
dekor. Höjd 42, 62 cm.
Startpris: 200 SEK
246
Startpris: 200 SEK
PARTI DIVERSE
237
Koppar med mera. Kaffepanna: höjd 25, fat
nysilver diameter 35 cm.
229
PARTI BESTICK, Norge, Konge-Tinn
Startpris: 100 SEK
OIDENTIFIERAD
KONSTNÄR,
signerad "G. Sträng", olja på duk
Startpris: 300 SEK
Dekor av fåglar, blomkvistar och relief mot
vit fond. Undersida märkt. Smärre slitage.
Höjd 23 cm.
Startpris: 100 SEK
Blomsterstilleben. Bukett i vit kruka. 41x33
(50x.5x42) cm.
236
Dekor med inspiration från vikingar.
247
BYRÅ, Louis XVI-stil
238
Startpris: 200 SEK
PARTI
KERAMIK,
3
Gustavsberg/JIE Gantofta
230
Vas och gul skål "Elderado Pastell" från
Gustavsberg samt bladformad skål JIE.
Vas höjd 15 cm.
KLARINETT, Paris, Alexandre
I fodral. Bruksslitage.
Startpris: 500 SEK
231
Handtag med maskaroner. Bruksslitage.
Höjd 72 cm.
Bland annat 2 blåa skålar, 1 grön och 1
brun. Karaff höjd 24, skål "Home" höjd 9.5,
diameter 35.5 cm.
Startpris: 800 SEK
Startpris: 400 SEK
222
232
BYRÅ, gustaviansk stil
PORSLIN, 6 delar, "Echt Kobalt",
Tyskland, Ilmenau
SKRIVBORD
Polykrom dekor av blommor mot vit och
koboltfärgad fond med guldfärgat mönster.
Stämplade undertill. Smärre slitage. Oval
skål: höjd 5.5, 22x29.5 cm.
Startpris: 400 SEK
233
delar,
Startpris: 100 SEK
Cylinderformad röd lampskärm över 1
ljuspunkt. Ben i gulmetall. Undersida märkt
"ANF TIM". Slitage. Höjd 147 cm.
Startpris: 100 SEK
240
Rund bordsskiva med kvadratisk intarsia
och stiliserad kant med blommor. Benfäste
med droppbeslag. Avsmalnade ben skodda
med mässing.
Bruksslitage. Höjd 65,
diameter 90 cm.
Startpris: 400 SEK
SKÅP
Startpris: 800 SEK
Startpris: 200 SEK
Startpris: 500 SEK
224
234
242
SKRIVBORDSSTOL, England
OIDENTIFIERAD
KONSTNÄR,
1800-tal, olja på duk, signerad
HUSHÅLLSVÅG,
Eskilstuna
225
ÅNGMASKIN, Wilesco
Med kartong och tillbehör. Bruksslitage.
Höjd 22 cm.
Startpris: 500 SEK
Jernbolaget
3 skålar. Upp till 10 kg. Smärre färgbortfall,
slitage. Höjd 32.5 cm.
Startpris: 100 SEK
243
Rikligt genombruten ryggbricka till mönster
med voluter. Krön med dekor av blommor
och blad. Klädd i beige tyg. Benfästen med
bladverk. Detaljer saknas vid ett ben och
en ryggbricka, betydande bruksslitage då
särskilt på klädsel.
249
ETAGERE
Betsad. 3 plan på svarvad benställning.
Översta planet försedd med låda. Slitage,
smärre stötskador, fanerbortfall. Höjd 76,
54x38 cm.
250
STOLAR, 2 st, nyrokoko
Sköldformade
ryggbrickor.
Klädda
i
mönstrat tyg mot ljusgrön grund. Svängda
framben och sabelformade bakben. Slitage,
repor/märken.
Startpris: 300 SEK
251
FIGURINER, 3 st, Goebel
Föreställande svanar. Blå stämplar. Slitage.
Höjd 5, 9 och 11.5 cm.
Startpris: 200 SEK
SKÅL
252
Genombrutet
krön
med
korsgaller.
Polykrom dekor av blommor. Krackelyrer.
Höjd 10.5, 13x8 cm.
SKRIN, trä, Asien
Startpris: 100 SEK
Geometriska inlägg och riklig skuren dekor
av bladverk med blommor samt figurscen.
Smärre skador. Höjd 10, 17x23 cm.
Startpris: 100 SEK
Sida 7
1800-tal,
Startpris: 400 SEK
241
Utskjutande krön. 2 avlånga skåpdörrar
med runda handtag och 2 mindre lådor.
Höjd 215, bredd 90, djup 53 cm.
Startpris: 300 SEK
st,
Startpris: 200 SEK
BORD, gustaviansk stil
Fisk med rödorange fena. Smärre slitage.
Höjd 29, bredd 17 cm.
Startpris: 1.000 SEK
Startpris: 200 SEK
STOLAR,
2
chippendalestil
GOLVLAMPA, ANF
FIGURIN, glas
Information tillkommer. Landskapsvy över
sjö. Krackelyrer. 60.5x86.5 (79x106) cm.
Oval. Träskiva med stavdekor, 1 låda och
hyllplan med mässinglist på svängda ben.
Dekor av intarsia och beslag. Betydande
slitage/torkskador på skiva. Höjd 66, 43x26
cm.
248
239
Rektangulär skiva med grönt inlägg. 3 lådor
i sargen och 2 hurtsar med 4 lådor vardera.
Lås. Bruksslitage. Höjd 79, 148x88 cm.
Nitad skinnklädsel på fyrpassfot. Underrede
hål/reva,
bruksslitage,
missfärgningar/slitage på skinn.
BORDSLAMPA, porslin
Båtformad. Dekor av lagerkrans, blomkrans
och 2 putti. Stämplad "Sarreguemines 2369
Z". Skada, slitage. Höjd 43 cm.
KANNA, porslin, Polen
PARTI ORREFORS, glas, 9 delar
223
245
VAS, Tyskland
228
VATTENTUNNA, koppar
Startpris: 800 SEK
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
1 ljuspunkt. Urnformad med polykrom dekor
av blomsterträd och fåglar. Undersida
etikett med datering 1877-1908. Höjd 28,
55 cm. II.
Startpris: 200 SEK
221
Rödvit stenskiva och 2 lådor på svängda
ben. Dekor av rutfaner och beslag.
Lådfasad med intarsia av bukett. Höjd 74,
bredd 80, djup 44 cm.
Cylinderformad med dekor av vaser och
flaska. Fajansmålare Karin Björquist.
Signerad i blått "[studiohand] SWEDEN X
25h? [krona]. "Karneval" tikkverkades
1958-1962. Bottennagg. Höjd 20.5 cm.
Svärtad och bågformad benställning. Sits i
rödfärgad gallon. Bruksslitage, smärre
färgbortfall. Höjd 49 (40), 61x32 cm.
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
253
262
271
280
Brevettato
KAFFESERVIS, 3 delar, nysilver, art
deco
PARTI GLASBEHÅLLARE, 8 st
PARTI GLAS
Bland annat 2 blåa. Höjd 14-29 cm.
IN ITALY". Bruksslitage. Höjd 104 cm.
Varav 2 delar med handtag av trä.
Stämplade undersidor. Bruksslitage. Kanna
höjd 19.5 cm.
Färgat i bruna och gröna skalor. Bland
annat Gunnar Ander och Erik Höglund.
Skål höjd 10.5, diameter 24 cm.
Startpris: 300 SEK
281
Startpris: 200 SEK
254
METRONOM
Brickmärkt "METRONOME DE MAELZEL
IMPORTE DE SUISSE". Bruksslitage. Höjd
23.5 cm.
Startpris: 200 SEK
255
VITRINSKÅP, Louis XV-stil
Startpris: 300 SEK
ALLMOGE, trä, 2 delar
BORD, rokokostil
Rockhuvud
och
skål.
Rockhuvud längd 64 cm.
Startpris: 800 SEK
Startpris: 1.500 SEK
Startpris: 200 SEK
256
265
DRYCKESKALKAR, 2 st, björk, Karl
Johan
KAFFESERVISDELAR, 17 (+8) st,
"Maria", Tyskland, Rosenthal
Svarvade. Slitage, smärre skador. Höjd 12,
diameter 8.5 cm.
Dekor av björnbär samt kant med relief. 5
koppar med fat, 11 assietter och
sockerskål. 8 fat medföljer. Bruksslitage.
Höjd 11 cm.
STOLAR, 1 par, nyrenässans
Svarvade ryggstolpar, ryggkrön med dekor
av blomma uppburen av blad. Klädd i
mönstrat tyg. Balusterformade framben och
sabelformade
bakben.
Slitage,
krön
skadat/lagat.
Startpris: 300 SEK
258
KISTA, 1800-tal
Betsad. Rektangulär spegel med insvängt
krön. Ställning med lås. Bruksslitage. Höjd
151.5 cm, bredd 68 cm.
Startpris: 300 SEK
266
Startpris: 400 SEK
282
273
KAFFESERVISDELAR,
13
delar, Utzschneiders & Co
(+1)
Dekor av orientaliska landskap och
blommor. 12 koppar med fat samt kanna. 1
fat
medföljer.
Stämplad
undersida.
Bruksslitage. Höjd 14 cm.
Startpris: 100 SEK
274
Startpris: 100 SEK
BREVVÅG, metall, Sharpo
Upp till 250 gram. Märkt "Sharpo 53
IMPORT". Bruksslitage. Höjd 21 cm.
283
Startpris: 100 SEK
Brun. Slitage, ställvis betyande. Höjd 30,
längd 51 cm.
275
Startpris: 100 SEK
PARTI GLAS & KRISTALL
LÄKARVÄSKA
Mestadels klarglas. 1 grön karaff. Karaff
höjd 35 cm.
284
Startpris: 300 SEK
Bland annat "Gaissa" och "Ultima Thule".
Bruksslitage. Höjd 6-17 cm.
276
Startpris: 300 SEK
PARTI GLAS
BORDSLAMPA, porslin
Segelbåt, 1 mast. Smärre slitage. Höjd 90,
längd 92 cm.
Startpris: 200 SEK
1 låda. Bruksslitage. Höjd 24 cm.
GOLVSPEGEL
257
Bruksslitage.
KAFFEKVARN, trä/metall
264
1 skåpdörr med sidoglas på svängda ben. 2
hyllplan i glas. Dekor av beslag och fält
med intarsiablommor. Slitage. Höjd 143,
bredd 72, djup 35.5 cm.
Startpris: 200 SEK
BÅTMODELL
272
263
Ljusblå. Rund vitgrön stenskiva på svängda
ben och kryss. Sarg med dekor av mussla.
Bruksslitage. Höjd 74.5, diameter 98 cm.
Startpris: 200 SEK
PARTI GLAS, Finland, Iittala
Varav 14 remmare med honungsbrun fot
och guldkant. Höjd 13-14 cm.
285
Startpris: 100 SEK
3 barn. Undersida märkt "KVE"?. Höjd
16.5, bredd 15 cm.
Startpris: 200 SEK
277
Startpris: 200 SEK
267
KOMPASS, "Båtkompass typ 33",
Silva
286
av
orientalisk
figurscen.
Undersida
etikettmärkt
"TAO-KWANG
1821-1850
Guaranteed..". Höjd 28, 55 cm. I.
FIGURIN
I fodral. Stämplad "KJELLSTRÖM SILVA".
Diameter 9 cm.
PARTI GLAS, 10 st, "Tsaikka", TIMO
SARPANEVA, Iittala
1 ljusarm i varierande utförande. Höjd 5-20
cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 300 SEK
Startpris: 300 SEK
278
10 irish coffeglas i metallställning.
"Tsaikka" introducerades 1957. Höjd 8,
diameter 7 cm.
259
268
STOLAR, 4 st, björk, art deco,
Hyresgästernas Möbelaffär
KAFFESERVIS,
personer
STOLAR, 5 st, nyrokoko
Röd framsida och blå baksida. Beslag i
metall och sidohandtag. Betydande slitage,
delar av beslag borta, skador. Höjd 44,
96x58.5 cm.
PARTI
LJUSSTAKAR,
mässing
Blå. Vågformade ryggbrickor. Sits klädd i
tyg med motiv av blommor och fåglar mot
vit fond. Ben i h-kryss. Metallbricka
"HYRESGÄSTERNAS
MÖBELAFFÄR
STOCKHOLM 342 9 38". Bruksslitage.
Startpris: 400 SEK
260
BYRÅ, rokokostil
Bukig form. Konturerad stenskiva i
mossgrönt och vitt på 3 lådor och
utsvängda ben. Dekorerad av rutfaner och
asymmetrisk
beslag
i
mässing.
Bruksslitage. Höjd 79.5, bredd 91, djup 47
cm.
16
st,
Genombruten och svängd rygg med
voluter.
Sits
klädd
i
tyg
med
blomstermönster. Arbalestformad sarg på
svängda ben. Slitage.
Startpris: 800 SEK
269
TERRIN, "Botticelli", Rosenthal
Dekor av polykrom bård med blommor mot
vit fond. Guldfärgade handtag. Lagad? Höjd
12, längd 31 cm.
Startpris: 200 SEK
279
Startpris: 200 SEK
287
PARTI DIVERSE GLAS, 12 delar,
Finland, Arabia/Iittala
Vaser, skålar och ljusstakar. Höjd 3-20 cm.
Startpris: 200 SEK
288
1 arm i varierande utförande på rund fot.
Höjd 10-18.5 cm.
KARAFF, glas, TURE BERGLUND,
Skansen
Startpris: 200 SEK
Klarglas i isiga toner. Kork i form med 1
öresmynt. Etikettmärkt. Smärre slitage.
Höjd 28 cm.
Startpris: 100 SEK
PORSLIN, 3 delar, Rosenthal
261
Startpris: 200 SEK
LJUSSTAKAR, 10 st, mässing
270
Benporslin med dekor, bland annat fat
"Sanssouci" 33x21 cm.
12
Dekor av blommor i bård och guldkant. 12
koppar med fat och assietter, gräddkanna,
sockerskål och kaffekanna. Bruksslitage.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 2.000 SEK
Rörstrand,
SOFFA, allmoge
Röd. Mönstrad sittdyna med gul grund.
Svängda karmar och ben. Ryggbrickor med
dekor av musselformationer. Smärre
bruksslitage. Längd 183 cm.
Startpris: 300 SEK
Sida 8
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
289
298
307
316
PARTI PORSLIN, 18 delar, Arabia
GOLVPENDYL, Westerstrands
BORD, ek, 1900-talets första hälft
Bland annat Esteri Tomula. Burkar, fat,
äggkopp, skålar med mera. Fat diameter
30.5. Ljusstakar höjd 21.5 cm.
Rakt uppsvängt krön. Urtavla märkt
"WESTERSTRANDS SWEDEN". Fasad
med glas framför pendyl. Underdel med fält
av rotinlägg. 2 lod ingår. Slitage. Höjd 203
cm.
Rund bordsskiva med genombruten sarg
dekorerad av blommor och figurer. Ben i
form av skulpturerade soldater. Svarvat
benkryss. Slitage, betydande på skiva.
Höjd 60, diameter 86 cm.
MUGG,
2000-tal,
"Muuminukit", Arabia
Startpris: 200 SEK
Startpris: 400 SEK
299
308
BYRÅ, sengustaviansk stil
SMÖRKÄRNA
delvis 1800-tal
Startpris: 300 SEK
290
GLAS, 8 st, Finland, Iittala
I metallställning, varav 4 "Tsaikka" i
gulmetall. 4 st höjd 8.5, 4 st höjd 11.5 cm.
Startpris: 100 SEK
291
SERVERINGSBRICKOR
I trådställning. 5 brickor med motiv av
grönsaker och svamp. Bruksslitage. Höjd
15, 40x20 cm.
Startpris: 100 SEK
292
GOLVLJUSSTAKE, mässing
1 ljusarm på skruvat ben och rund fot.
Bladdekor. Slitage. Höjd 64 cm.
Startpris: 200 SEK
293
SOFFA
Vit. Rektangulär skiva och 2 avlånga lådor
på raka avsmalnande ben. Lådor med
runda beslag i gulmetall. Dekor av
kannelyr. Smärre färgbortfall, slitage. Höjd
80.5, 109x43 cm.
Startpris: 500 SEK
300
HÖRNSKÄNK, gustaviansk stil
Vit. 2 skåpdörrar, hyllplan och ytterligare 2
skåpdörrar. Genomgående dekor av räfflor.
Inredning målad i grönt. Slitage, repor. Höjd
180, bredd 87 cm.
Startpris: 500 SEK
301
HALLBYRÅ, teak
Betsad stomme. Klädd i vitt tyg med
blommönster. Delvis svarvade stolpar.
Konturerad rygg och uppsvängt krön med
dekor av mussla. Slitage. Längd 150 cm.
Rektangulär skiva med upphöjd sarg och
2+1 lådor på raka ben. Lådor med
fyrkantiga handtag och grön glasdetalj.
Bruksslitage. Höjd 46, bredd 80, djup 38
cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 200 SEK
294
302
Dukar, 3 st
SPEGEL, Atelje Glas & Trä
Florala motiv. 160x195 (185x220), 90x118
(115x140), 137x55 (155x55) cm.
Rektangulär ram med rundade hörn. 1
ljusarm. Baksida etikettmärkt. Slitage.
114x34 cm.
Startpris: 100 SEK
295
SYBORD
Startpris: 100 SEK
303
Uppfällbar rektangulär skiva med rundade
hörn. 2 lådor. Lådinredning med dekor av
stjärnor i olika utförande. Raka och
avsmalnande ben. Betydande slitage,
smärre skador på list. Höjd 75, 47x39 cm.
BYRÅ, Louis XVI-stil
Startpris: 400 SEK
Startpris: 300 SEK
296
304
PARTI KAMEROR OCH OBJEKTIV
KARMSTOL, ek, "Arka", YNGVE
EKSTRÖM
Bland annat "YASHICA". Bruksslitage.
Startpris: 100 SEK
297
FIGURINER, 3 st, 1900-talets andra
hälft, Västtyskland, Goebel
Ur de 4 årstiderna. Höjd 11-11.5 cm. (VI)
Startpris: 300 SEK
Halvmåneform. Stenskiva och 2 lådor på
något svängda ben. Dekor av intarsia och
beslag. Betydande slitage, fanerbortfall.
Höjd 74, bredd 66, djup 38 cm.
Rundad rygg med spjälor och karm på oval
sits.
Snedställda
ben.
"Arka"
introducerades 1955. Brännmärkt. Skador
på karm, bruksslitage.
Startpris: 1.000 SEK
305
FLASKSKEPP
Tremastare med dekor av kors. Flaska
märkt "MADE IN TAIWAN". Höjd 10, längd
22 cm.
Startpris: 100 SEK
306
FÅGELBAD, gjutjärn
"Nipsu"
ur
Figurscen från Mumin mot brun grund.
Muggen "Nipsu" tillverkades 2002-2008.
Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 2.
Startpris: 100 SEK
317
&
KOTTINGAR,
MUGG,
1990-tal,
"Muuminukit", Arabia
"Rauha"
ur
Tunnar/kottingar 1800-tal. Bruksslitage.
Smörkärna: höjd 135, tunnor: längd 33,
diameter 22 cm.
Figurscen från Mumin mot blå grund.
Muggen "Rauha" tillverkades 1996-2002.
Missfärgningar, smärre repor/slitage. Höjd
8, diameter 8 cm. 3.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 100 SEK
309
318
VETTAR, 3 st
MUGG, 2000-tal, "Talvinuotio" ur
"Muuminukit", Arabia
Bland annat småskrake. Slitage. Höjd 11.513, längd 31-37 cm.
Startpris: 200 SEK
310
MATSERVISDELAR,
Gustafsberg
Figurscen från Mumin i vinterlandskap.
Muggen "Talvinuotio" introducerades 2008.
Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 4.
Startpris: 100 SEK
"Wasa",
Dekor av blommor i turkos mot vit fond.
"Wasa" tillverkades 1901-1905. 16 st
tallrikar diameter 24, 7 st diameter 21.
Terrin höjd 15 diameter 18.5 cm. Krackelyr.
Startpris: 200 SEK
319
MUGG, 2000-tal, "Vilijonkka"
"Muuminukit", Arabia
ur
Figurscen från Mumin mot beige fond.
Muggen "Vilijonkka" introducerades 2004.
Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 5.
Startpris: 100 SEK
311
FIGURIN, "Nord" ur "All Världens
Barn", LISA LARSON (1931-),
Gustavsberg,
320
"All Världens Barn" introducerades 1974.
Undersida stämplad. Höjd 12 cm.
Figurscen från Mumin mot blåvit grund.
Muggen
"Muumipeikko
jäällä"
introducerades 1999. Smärre slitage. Höjd
8, diameter 8 cm. 6.
Startpris: 100 SEK
312
MUGG, 1990-tal, "Muumipeikko
jäällä" ur "Muuminukit", Arabia
Startpris: 100 SEK
BILAR, 5 st, Märklin
321
HO. 1 bakaxel saknas.
Startpris: 100 SEK
MUGG, 1990-tal, "Rakkaus"
"Muuminukit", Arabia
313
Figurscen från Mumin mot rosa grund.
Muggen "Rakkaus" introducerades 1996.
Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 7.
ELNA JACOBSSON, olja på pannå
Blomsterstilleben i brunt krus. A tergo
klisterlapp "Elna Jacobsson Repr. på
Nationalmus.". 47x36.5 (52.5x41.5) cm.
ur
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
322
314
Svart metall och koppar. Betydande slitage.
Höjd 25, längd 45, djup 40 cm.
TAKLAMPA, metall/trä
ELNA JACOBSSON, olja på pannå
Blomsterstilleben med frukt på fat. A tergo
Nationalmuseet.". 52.5x45 (60x52.5) cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
FISKSERVISDELAR, 2 st, keramik,
Rörstrand
315
MUGG,
2000-tal,
"Muuminukit", Arabia
"Haisuli"
ur
Figurscen från Mumin mot grå grund.
Muggen "Haisuli" introducerades 2001.
Smärre slitage. Höjd 8, diameter 8 cm. 1.
Startpris: 100 SEK
323
Fiskfat (51.5x26.5 cm) med nagg samt
såsskål (höjd 8.5, längd 19 cm).
Startpris: 100 SEK
324
FIGURINER, keramik, 2 st, bland
annat BRITT-LOUISE SUNDELL
Elefant "Ringo" från Gustavsberg samt
skulptur från Höganäs Keramik. Höjd 10-12
cm.
Vit. Fågelbad på pelarfot, 2 fåglar
medföljer. Repor, färgbortfall. Höjd 64.5,
diameter 39 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 400 SEK
Sida 9
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
325
334
343
352
JOHN CARLSSON (1896-1979), olja
på pannå
YTTERFODER,
keramik,
"Waldemarsudde", PRINS EUGEN
(1865-1947), Gustavsberg
PARTI BÖCKER, 3 st, nautica
PARTI LOK & VAGNAR, 7 st
"Nautiskt Bildlexikon", "Skeppet" och
"Nautiska Antikviteter". Ej genomgångna.
4 lok och 3 vagnar. Bland annat Roco och
Pico. Smärre bruksslitage. III.
Startpris: 300 SEK
Norrlandsmotiv. Signerad och
1956. 37x45 (45x53 cm). (II).
daterad
Bruksslitage. Höjd 13, diameter 25 cm.
Startpris: 200 SEK
Startpris: 300 SEK
326
Startpris: 300 SEK
på pannå
335
SKÅL, porslin,
BENGTSSON
Rörstrand
Norrlandsmotiv från gård. Signerad och
daterad 1958. 49x61 (59x70 cm). (III).
Startpris: 300 SEK
327
på pannå
Timmerhus. Signerad och daterad 1963.
39x46 (50x57.5 cm). (I).
Startpris: 300 SEK
328
UTGÅR
UTGÅR TA BORT
Startpris: 100 SEK
329
POKALGLAS, Art Glass, Finland
Kupa i klarglas på avsmalnade ben med vit
och blå spiraldekor. Etikettmärkt. Höjd 27
cm.
Startpris: 100 SEK
330
HÄNKELVAS, porslin
Blå botten med dekor av relief och
figurscen med ängel. Genombrutna hänklar.
Stämplad undertill. Slitage, krackelyrer.
Höjd 33 cm.
UGNSFORMAR, 2 st, 1940/50-tal,
"Pyro",
WILHELM
KÅGE,
Gustavsberg
344
353
"Koka", HERTHA
(1917-1993),
Dekor av blå bård med ränder mot vit fond.
"Koka"
tillverkades
1956-1988.
Bruksslitage. Höjd 10, diameter 21 cm.
PARTI LOK & VAGNAR, 23 st,
Fleischman
Varav 8 lok och 15 vagnar. Smärre
bruksslitage. II.
Startpris: 500 SEK
354
Dekor av brun blomma och vågig bård mot
gultonad fond. "Pyro" tillverkades 19301955. Undersida stämplad. Bruksslitage.
20x15 och 28x21.5 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
Gultonat glas med dekor av vinklade
sträck. Slitage. Höjd 25, diameter 20 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 100 SEK
355
336
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Festivo",
TIMO SARPANEVA (1926-2006),
Finland, Iittala
Klarglas med dekor av ringar. Signerad
"TS". "Festivo" introducerades 1966.
Smärre slitage. Höjd 13 cm.
Startpris: 200 SEK
På platta med plakett. Smärre bruksslitage.
I.
SKÅL, glas, Polen, Krosno
PARTI LOK, 7 st
346
1 "Hornby" med
bruksslitage. IV.
HÄNKELURNA, porslin
Rikligt genombrutna hänklar. Dekor av
svart marin scen mot grön fond. Signerad
"Alvo.". Undersida märkt i svart. Slitage.
Höjd 39 cm.
Startpris: 100 SEK
337
VAS, porslin,
Gröndahl
PARTI LOK, 6 st, Atlas Edition
345
Danmark,
Bing
&
356
SKEPPSUR, Schatz
Batteridrivet. Bruksslitage. Diameter 18 cm.
Startpris: 100 SEK
FIGURIN, brons
357
Hund på svart sockel. Smärre slitage. Höjd
11.5, bredd 15 cm.
Startpris: 200 SEK
348
TEATERKIKARE
Startpris: 200 SEK
MIKROSKOP, 2 st, mässing
Bruksslitage. Höjd 16, 25.5 cm.
Startpris: 300 SEK
358
FIGURER, 27 st
Blandning medeltida soldater och indianer.
Bruksslitage. Höjd 3.5-11.5 cm.
BREVVÅG, gjutjärn
250 gram. Bruksslitage. Höjd 22 cm.
Startpris: 100 SEK
I fodral. Smärre slitage. Höjd 5.5, bredd 10
cm.
Startpris: 200 SEK
Startpris: 100 SEK
331
Startpris: 100 SEK
349
359
LOCKURNA, 1900-tal, Asien
Riklig dekor av blommor och fåglar mot vit
fond. Undersida sigillmärkning. Smärre
slitage. Höjd 41 cm.
Startpris: 300 SEK
332
KRUKA, keramik, Rörstrand
Blå blomsterdekor mot vitglaserad fond.
Stämplad
undertill.
Bruksslitage/repor,
gjutspricka. Höjd 21, diameter 19.5 cm.
Startpris: 100 SEK
333
YTTERFODER, 3 st, keramik,
"Liljekonvalj",
GUNNAR
WENNERBERG, Gustavsberg,
Dekor av liljekonvalj i relief mot vit fond.
Undersida stämplad "2 LILJEKONVALJGUSTAVSBERG-SWEDEN".
Smärre
bruksslitage. Höjd 14.5, diameter 17 cm.
Startpris: 300 SEK
339
BORDSKANON, järn, Stafsjö Bruk
PARTI LOK & VAGNAR, blandat
Bland
annat
timmervagnar.
bruksslitage. VII.
Smärre
Startpris: 300 SEK
347
Avsmalnad hals. Dekor av blommor på
kvist mot gråtonad fond. Undersida
stämplad "[B&G] 420-5368". Smärre
slitage. Höjd 25.5 cm.
338
förpackning.
Smärre
LJUSSTAKAR, 1 par,
mässing, Skultuna Bruk
1800-tal,
Startpris: 300 SEK
1 ljusarm på balusterformat ben och rund
fot. Undersida stämplad "SB NO 38".
Slitage. Höjd 19.5 cm.
350
Startpris: 200 SEK
Startpris: 300 SEK
PARTI VAGNAR, 42 st, Märklin med
mera
360
340
Blandat. Smärre bruksslitage. VI.
Märkt med bricka "Kanon för "skjutgubbe"
från slaget den 21/7-1963" samt stämplad
"STAFSJÖ BRUK". Slitage. Höjd 17, längd
33 cm.
FIGURINER, 4 st
LUFTPISTOL, Zenit
Startpris: 300 SEK
Bland annat afrikansk figur. Slitage. Höjd
15-32 cm.
Med väska och tillbehör. Bruksslitage.
Längd 28 cm.
351
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
341
TÄNDSTICKSETIKETTER
PARTI LOK & VAGNAR, 6 st, Trix
2 lok och 4 vagnar, varav 1 i
originalförpackning. Smärre bruksslitage. V.
Startpris: 200 SEK
4 album och ask. Kontakta oss om extra
bilder önskas.
Startpris: 100 SEK
342
VAS, nysilver, jugend
Avsmalnad
överdel
med
stavdekor.
Trebenad benställning med dekor av
godronner och tassar. Trehörnig fot med
dekor av pärlstav. Stämplad "NS". Smärre
slitage. Höjd 32 cm.
Startpris: 200 SEK
Sida 10
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
361
370
379
388
KAFFEPANNOR, 2 st, 1800-tal
PARTI RAMAR
SEKRETÄR, rokokostil
Ena stämplad "KUNGSÖR". Bruksslitage.
Höjd 18 och 24 cm.
Varav 4 ovala och svärtad, samt 1
dubbelram i mässing med dekor av
palmetter. Slitage. Höjd 6.5-20 cm.
Snedklaff
med
bakomliggande
skrivinredning. Nedtill 2 lådor med
mässingshandtag.
Svängda
ben.
Bruksslitage. Höjd 105, bredd 85, djup 46
cm.
KAFFESERVISDELAR,
"Linnaea
Borealis", Tyskland, Königl.pr.Tettau,
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
362
BORDSFOTOGENLAMPA,
metall/porslin, majolika
Elektrifierad. 1 ljuspunkt med veckad
lampskärm i tyg. Porslinskropp med dekor
av blommor och bladverk mot röd fond.
Genombruten metallfot. Slitage. Höjd 48
cm.
Startpris: 300 SEK
363
BORDSFOTOGENLAMPA,
porslin/metall, majolika, Tyskland
Vit lampkupa på porslin med dekor av frukt.
Tredelad benställning på rund fot. Slitage.
Höjd 52 cm.
371
Startpris: 200 SEK
Startpris: 200 SEK
FIGURINER, porslin, 4 st, Danmark,
Bing & Gröndahl
380
389
Katt
och
3
småfåglar.
Undersidor
stämplade och signerade. Smärre slitage.
Katt höjd 14 cm.
FOTPALL, Karl Johan
Klädd i tyg med motiv av blommor. Slitage,
bleknat klädsel. Höjd 20, 30x30 cm.
BERTIL WIBRANDT, olja på duk
Startpris: 100 SEK
Startpris: 100 SEK
372
381
390
TIMO SARPANEVA (1926-2006),
Finland, Iittala
SKRIVBORD
SEGELBÅTSMODELL
Klarglas med dekor av ringar. "Festivo"
introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd
18.5 cm.
Startpris: 200 SEK
364
373
Startpris: 300 SEK
365
374
2 lamor. Undersida stämplad i grönt. Höjd
15.5 cm.
STEGE, 1900-talets början
Utfällbar ställning med 7 steg. Bruksslitage.
Höjd 175 cm.
Startpris: 300 SEK
366
SPARBÖSSOR, 3 st
375
Skandinaviska
Banken
och
Handelsbanken. Bland annat av Stig
Lindberg. Skada, slitage. Höjd 10.5, längd
13 cm.
SALONGSBORD, nyrenässans
Startpris: 200 SEK
Startpris: 400 SEK
367
VÄGGLYSTRAR,
mässing/glas
Oval bordsskiva med konturerad sarg på
svänga ben med kryss. Slitage. Höjd 77
cm, 110x76 cm.
376
1
par,
1 ljusarm. Krönt av nymåne och behängd
med olikformade prismor. Stavprisma.
Smärre slitage. Höjd 38 cm.
Startpris: 300 SEK
368
FLORETT, vitmetall
Klinga märkt. Bruksslitage. Längd 105 cm.
Startpris: 100 SEK
369
UNO
VALLMAN
färglitografi
Stenskiva och 2 lådor på svängda ben.
Fasad med dekor av bukett, rutfaner och
beslag. Bruksslitage. Höjd 74, bredd 80,
djup 44 cm.
Startpris: 800 SEK
FIGURIN, Schaubach
Startpris: 200 SEK
Startpris: 100 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil
Utfällbar ställning med 6 steg. Bruksslitage,
vit färg. Höjd 135 cm.
Startpris: 100 SEK
Rektangulär bordsskiva med 6 lådor i
sargen. Avsmalnande ben. Slitage, skador,
defekt bordsskiva, lådor defekta. Höjd 77.5,
109x63 cm.
382
STEGE, 1900-talets början
Varierat utbud för den lyhörde.
(1913-2004),
Stockholmsmotiv. Signerad och daterad
251/290. 70x56 (96x84 cm).
Startpris: 1.000 SEK
383
VÄGGPENDYL, gustaviansk stil
Guldfärgad. Krönt av ros med bandrosett
och
bladverk.
Rund
urtavla
med
pärlstavsdekor. Slitage, färgbortfall. Höjd
52, bredd 35 cm.
1 mast. Märkt "VICTORIA DESIGN".
Smärre slitage. Höjd 128 (inklusive sockel),
längd 120, djup 17 cm.
Startpris: 800 SEK
391
BORD MED 4 STOLAR
Stolar med spjälad rygg. Bord med 1 klaff.
Slitage. Höjd 75, 80x120 (klaff 40) cm.
Startpris: 600 SEK
392
MATTA, Pakistan
Rikligt mönstrad.
181x120 cm.
Bruksslitage,
skador.
Startpris: 200 SEK
393
Startpris: 300 SEK
JULTALLRIKAR,
Gröndahl
384
Dekor av varierande julmotiv
Diameter 18 och 23 cm.
RYAMATTA
Startpris: 100 SEK
Polykrom komposition mot cremefärgad
botten. Bruksslitage. 57x95 cm.
394
Startpris: 100 SEK
TAKLAMPA
385
4 ljuspunkter. Cylinderformad skärm.
Bruksslitage. Höjd 25, längd 90, diameter
40 cm.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på duk
Landsbygd. Signerad och daterad 1988.
60x100 (78x113 cm).
10
st,
Bing
i
&
blått.
Startpris: 100 SEK
395
Startpris: 100 SEK
KOPPAR, 4 st, porslin, "Senator
Design", Hackefors Porslin
SPEGELBYRÅ
386
Oval spegel på uppsats och 3 lådor.
Slitage, viss fanerskada/stötskador. Höjd
176, bredd 96, djup 47 cm.
BYRÅ, gustaviansk stil
4 koppar med fat. Porträttsiluett av Gustaf
VI Adolf samt Louise.
377
Startpris: 100 SEK
ben. Dekor av rutfaner samt fasad med
bukett och beslag. Höjd 75, bredd 80, djup
45 cm.
VÄGGHYLLA, trä/metall
378
Startpris: 800 SEK
Konturerat hyllplan med ballustrad i
gulmetall. Bruksslitage. Bredd 49, djup 19,
höjd 23 cm.
FIGURINER, 4 st, Fyrklövern &
Svenskt Glas
387
Startpris: 400 SEK
Änder över landskap med vattendrag.
50x61 (66x77) cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 300 SEK
PARTI LP
För Fyrklövern. 11 kaffekoppar, 11 fat, 11
assietter, 2 vaser (höjd 18.5 cm), 4
äggkoppar (höjd 6 cm), 4 saltströare (höjd
6.5 cm).
Uggla och tjäder (minimalnagg) på sockel
(Fyrklövern), samt två figuriner i form av
talgoxar (Svenskt Glas - Parus Major). Höjd
12-14.5 cm.
Startpris: 200 SEK
VÄGGPENDYL, rokokostil
Guldfärgad,
asymmetrisk
form.
Genombrutet krön. Dekor av blommor,
akantus och rocailler. Bruksslitage. Höjd 60
cm.
Startpris: 300 SEK
Sida 11
Startpris: 100 SEK
396
YTTERFODER, 5 st, "Carl von
Linné", Tyskland, Königl.pr.Tettau,
Blommotiv med guldkant. 4 st (höjd 12,
diameter 15.5 cm), 1 st (höjd 8.5 cm,
diameter 10.5 cm).
Startpris: 200 SEK
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
397
PARTI
Danmark
SAMLARTALLRIKAR,
Jul- och vintermotiv. 3 Bing & Gröndal, 9
Royal Copenhagen, 2 Bing & Gröndal
(genombruten kant). Diameter 18.5 cm. 2 st
med diameter 20 cm.
Startpris: 100 SEK
415
424
PARTI KOPPAR, MÄSSING
GRAVYRER, 3 st
PARTI DIVERSE TÅGBANEDELAR
Bland annat kaffekanna, klocka och
mortlar. Kastrull höjd 12.5, diameter 30 cm.
S t a d s m o t i v . Motiv
av
bl.a
Drottningholmsslott (23x48 (33x58) cm).
HO. Blandat. Slitage.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 100 SEK
407
416
PLANSCHER, 4 st, efter Wright
Inramade. Fiskgjuse, jaktfalk,
fjälluggla. 33x24 (57x41) cm.
398
FRISÖRSTOL
Rund ryggbricka och sits klädda i rött. Höjoch
sänkbar.
Försedd
med
hjul.
Bruksslitage.
Startpris: 400 SEK
399
STOL, mässing, chiavari-stil
Spjälad rygg med profilerat krön. Klädd i
rött tyg. Svängda ben. Bruksslitage.
Startpris: 400 SEK
uf
BORDSLAMPA
och
Startpris: 200 SEK
408
SNURRPALL
metall/glas,
Cremevit med gröna detaljer. Bruksslitage.
Höjd 26.5, bredd 10 cm.
Startpris: 100 SEK
401
STATY, mässing, Asien
Form av kvinna med gulddetaljer. Slitage.
Höjd 88 cm.
Startpris: 100 SEK
409
418
PARTI KOPPAR & TENN
SKÅL,
porslin,
"Tussilago",
WILHELM KÅGE, Gustavsberg
Startpris: 200 SEK
410
SPINDELUR, 1800-tal, Wallerius
Urtavla märkt "Wallerius NORRKÖPING".
Silverfodral stämplad D3 (=1810). Med
nyckel. Emaljskada, slitage. Diameter 6 cm.
Startpris: 800 SEK
411
402
Svartrandig mot vit fond. Etikettmärkt
"TIDSTRAND Designer: Viola Gråsten"
Made in Sweden".
3 plan med vit ställning. Bruksslitage, vit
färg, stötmärke. Höjd 76 med 3 hyllor bredd
78 cm.
Startpris: 200 SEK
Startpris: 300 SEK
VASER & SKÅL, 3 delar, Rörstrand
BOKHYLLA, England
Rak form. 2 hyllplan. Bruksslitage. Höjd
102, bredd 94, djup 30 cm.
Startpris: 200 SEK
412
2 vaser och 1 skål. Dekor av blommor mot
vit fond. Slitage. Höjd 21 cm.
Startpris: 200 SEK
413
KLAFFBYRÅ, valnötsrot, 1800-tal
Rak form. 1 låda och 1 hyllplan på
konturerade ben. Bruksslitage. Höjd 72,
bredd 40, djup 28 cm.
Rak form med avfasade hörn. 1 skrivklaff
och 3 byrålådor. Hörn med dekor av skuret
grenverk och blad. Runda beslag med
svarta draghandtag. Svärtade detaljer.
Bruksslitage, fanerbortfall. Höjd 102, bredd
100, djup 50 cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 800 SEK
404
BYRÅ, England
405
414
PARTI DOCKSERVISDELAR
VÄGGPENDYL, gustaviansk stil
Allt för bjudningen. Höjd 2.5-14 cm.
Startpris: 200 SEK
417
Startpris: 100 SEK
FILT, 1950/60-tal, VIOLA GRÅSTEN
(1910-1994), Tidstrand
403
Startpris: 100 SEK
GÖSTA FALCK, olja på duk
Startpris: 300 SEK
STRINGHYLLA
1 ljuspunkt. Mönstrad skärm på grön ihålig
fot med räfflor. Slitage, smärre repor. Höjd
70 cm (42 cm).
Brun. Rund och ställbar sits på fyrgrenad
fot med räfflor. Bruksslitage. Höjd 49,
diameter 35 cm.
Med mera. Kaffepanna höjd 20 cm.
400
VÄGGKAFFEKVARN,
Van Nelle
406
Guldförgylld.
Dekor
av
lagerblad,
bandrosett, blommor och pärlstav. Nyckel
ingår. Höjd 55 cm.
Startpris: 300 SEK
Kvinna
till
bords.
Informationsblad
medföljer. 65x45 (80x60) cm.
Dekor av tussilago mot vit fond. "Tussilago"
tillverkades 1930-1956. Slitage, betydande
på baksida vid dekor. Höjd 8, 19.5x12.5
cm.
Startpris: 100 SEK
425
PARTI FIGURER
Andra världskriget. Elastolin, Lineol med
mera. Blandad kvalite. Undersida märkta.
Startpris: 500 SEK
426
LEKSAKSBILAR, plåt, 2 st
Kamoflerade. 3 Elastolin figurer medföljer.
Skador, ej komplett. Längd 26, bredd 13
cm.
Startpris: 300 SEK
427
PORSLIN,
Rörstrand
7
delar,
"Ostindia",
Dekor av blommor mot ljusblå fond.
Bruksslitage. Bland annat stekfat 27.5x20.5
cm.
Startpris: 300 SEK
Startpris: 100 SEK
428
419
TESERVISDELAR, 5 (+2) st, "Grön
Anna", Rörstrand
BYRÅ, 1800-tal
Rak form. Träskiva med avfasade hörn, 4
byrålådor. Bladornament vid hörn. Slitage,
spricka i skiva. Höjd 118, bredd 91, djup 46
cm.
Grön dekor av blommor mot vit fond. 6
tekoppar, 4 fat, 1 assiett. "Grön Anna"
tillverkades 1966-2002. VDN-märkningen
användes 1951-1972. Bruksslitage. Höjd
6.5 diameter 9.5 cm.
Startpris: 800 SEK
Startpris: 200 SEK
420
429
SPEGEL, rokokostil
PARTI GLAS
Guldförgylld. Genombrutet krön och nedre
del. Dekor av rocailler och blommor.
Baksida
stämplad
"KUNSToch
HANTVERKSPRODUKTER AB Nyköping".
120x52 cm.
Startpris: 300 SEK
421
SPEGEL
Rektangulär, bronserad. Profilerat krön
med dekor av akantus, bladverk och
kvinnoporträtt. Ram med dekor av
stiliserade blad. Slitage. 98x41 cm.
Startpris: 200 SEK
422
Klarglas, skärslipad dekor. Höjd 9.5-19 cm.
Startpris: 300 SEK
430
PARTI GLAS & KRISTALL
Varav 8 delar i klarglas. Grön vas höjd 30,
flerfärgat fat diameter 34.5 cm.
Startpris: 300 SEK
431
VRILSKÅLAR, 2 st, 1950/60-tal
Undersidor signerade "A.J". Slitage. Höjd
10-12 cm.
Startpris: 100 SEK
FIGURINER, keramik, 2 st
432
Björn (höjd 6, längd 9 cm) och rådjur (höjd
7, längd 10 cm).
BLÄCKSTÄLL & SKULPTUR
Startpris: 100 SEK
Bläckställ märkt "F?ZACHER". Skulptur i
form av hand. Slitage. Bläckställ höjd 14.5,
17x28 cm.
423
Startpris: 300 SEK
PARTI GLAS & KRISTALL
Bland annat skål på fot, höjd 21 diameter
23, vas höjd 29 cm.
Startpris: 100 SEK
Sida 12
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
433
442
451
460
RAM
GOLVLAMPA
GLOB, Danmark, Scanglobe
Oval, guldfärgad. 49x30 (56x37) cm.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på duk signerad E. Odenby
Startpris: 100 SEK
Insjölandskap. 32x42 (42x52.5) cm.
Veckad lampskärm över 2 armaturer.
Pelarformat ben till fot med dekor av
genombrutet
galler.
Slitage,
skärm
invändigt bränd. Höjd 162 cm.
I betsad och svarvad träställning. Slitage.
Höjd 42 cm.
461
434
Startpris: 100 SEK
BILBANA, 2000-tal, Carrera
443
Startpris: 200 SEK
James Bond 007, Die Another Day. Slitage.
GUNNAR NORRMAN (1912-2005),
litografi
452
Startpris: 100 SEK
435
LOCKURNA, Asien
"Vinterståndare".
Monokrom.
Signerad
1958 och numrerad 16/30. 30.5x18.5
(54x40) cm.
Blå botten med polykrom dekor av
figurscen i landskap. Smärre slitage. Höjd
36 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 100 SEK
SKÅLFAT, stengods, 1950/60-tal, ur
"Granda", LISA LARSON (1931-),
Gustavsberg
436
TAKLAMPA
1 ljuspunkt. Behängd med olikformade
prismor på genombruten stomme i
gulmetall.
Slitage. Höjd 31, längd 57,
diameter 17 cm.
Startpris: 500 SEK
437
TALLRIKSSTÄLL, 1800-tal
Målad. Snedställd krön med konturerade
sidor. 3 hyllplan. Slitage, färgbortfall. Höjd
107, bredd 104, djup 27 cm.
Startpris: 400 SEK
438
BYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk stil
Avlutad. Rak, rektangulär. Träskiva och 3
byrålådor på avsmalnade ben. Lådor med
runda beslag och handtag av kransar.
Slitage. Höjd 91, bredd 107, djup 48 cm.
Startpris: 500 SEK
439
SATSBORD, 2 delar
Fanerade. 1+1 bordsskivor på svarvade
ben med kannelyr. Bruksslitage. Höjd 61,
60x43 cm.
Startpris: 100 SEK
440
SPEGEL, rokokostil
Asymmetrisk,
guldfärgad.
Dekor
av
akantus, rocailler och bladverk. Slitage.
Höjd 93, bredd 53 cm.
Startpris: 300 SEK
441
HENNING HOVGAARD, olja på duk
Aftonstämning änder. Vinterlandskap med
änder. A tergo titulerad och prissatt 1.550
kronor. 45x65 (64x84) cm.
Startpris: 200 SEK
444
Bård med ristad svart vegetativ dekor runt
blå
glasyr.
Undersida
stämplad
"[Gustavsberg] Sweden LISA L." Slitage.
Höjd 5.5, diameter 28 cm.
Startpris: 100 SEK
445
FIGURIN, keramik, Munk Enköping
Munk.
Undersida
signerad
"MUNK
ENKÖPING SWEDEN". Höjd 13 cm.
Startpris: 100 SEK
446
PORSLIN, 5 delar, Ryssland
Bland annat spelmän, vas, tupp och
fågelkvinnor. Stämplade undersidor. Höjd
11-25 cm.
Startpris: 200 SEK
447
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på duk, 1800-tal, signerad
TAKLAMPA, tiffanystil
1 armatur hängande i kedja. Stomme i
vitmetall. Dekor av blommor. Slitage. Höjd
25 (längd 60), diameter 27 cm.
Startpris: 200 SEK
453
TAKLAMPA, jugend
449
MATTA, Pakistan Bochara
Röd botten. Bruksslitage. 150x95 cm.
Startpris: 400 SEK
450
GOLVLAMPA, "OMI 296" Bergboms
Cylinderformad vit lampskärm över 1
ljuspunkt, ställbar. Från foten avsmalnade
ben. Vid arm märkt "OMI TYP 296".
Undersida märkt "BERGBOM G-3?".
Slitage. Höjd 132 cm.
Startpris: 100 SEK
462
Startpris: 100 SEK
454
463
YTTERFODER,
2
st,
"Waldemarsudde", PRINS EUGEN
(1865-1947), Gustavsberg
SERVERINGSVAGN
Bruksslitage. Höjd 13, diameter 13 cm samt
höjd 15.5, diameter 15.5 cm.
Startpris: 200 SEK
455
3 uppsvängda armar med armaturer. Ben
och fot i gulmetall. Ställbar höjd. Betydande
slitage, skada. Höjd 130-145 cm.
2 plan med genombruten dekor och skivor
av glas, varav ena som löstagbar bricka.
Hjulförsedd. Slitage. Höjd 66, 54x33 cm.
Startpris: 300 SEK
464
SÄNGBORD,
MALMSTEN
"Ulrika",
CARL
MATSERVISDELAR, 18 st, "Grön
Anna", Rörstrand
Vit. Delvis upphöjd sarg. 1 låda och 1
hyllplan. Betydande slitage, missfärgningar.
Höjd 58, 58x38 cm.
Grön dekor av blommor mot vit fond. "Grön
Anna" tillverkades 1966-2002. Bruksslitage.
Diameter 18 samt 24 cm.
Startpris: 100 SEK
465
Startpris: 100 SEK
TAKLAMPA
Urtavlor märkta "POLHEM" och "Viking".
Bruksslitage. Diameter 5 och 5 cm.
Startpris: 1.000 SEK
Startpris: 200 SEK
Startpris: 100 SEK
Startpris: 300 SEK
Fanerad. Utskjutande krön. Dörrpar med
vitrin och spröjsar samt 3 bakomliggande
hyllplan. Snedklaff med skriv- och
lådinredning på dörrpar med dekor av
intarsia. Avsmalnade ben. Brickmärkt "A.B
NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM
Möb. R. 8618". Slitage. Ej ursprungliga
hyllplan. Höjd 198, bredd 105, djup 46 cm.
Rak form, vit, utskjutande krön. 2
skåpdörrar med vitrin och bakomliggande
hyllplan i form av glasskiva. Tallriksställ och
hylla, 2 lådor i en rad och dörrpar.
Bruksslitage. Höjd 175, bredd 112, djup
40.5 cm.
GOLVLAMPA
456
VITRINSKÅP, Nordiska Kompaniet
VITRINSKÅP
1 invändig armatur. Hängande stomme i
metall. Kupa i grönfärgad glas med dekor
av rosor. Slitage, delar inkluderas. Höjd 25
(längd 80), diameter 34 cm.
Scen vid kust med 2 unga flickor och
spädbarn. Hål i duk. 25x39 (41x56) cm.
448
Startpris: 100 SEK
FICKUR, 2 st, silver
Startpris: 400 SEK
5 ljuspunkter med avsmalnade glaskupor.
Stomme i vitmetall med trädetaljer i
jakaranda. Slitage. Höjd 23 (längd 60),
diameter 46 cm.
Startpris: 100 SEK
466
457
TAKLAMPA
BYRÅ, sengustaviansk stil
3 armaturer med glaskupor. Stomme
behängd med 3 glasprismor. Slitage, 1
prisma lagad. Höjd 36 (längd 77), diameter
44 cm.
Fanerad, rak form. Träskiva med avfasade
hörn och 3 byrålådor på avsmalnade ben
med droppbeslag och kannelyr. Lådor och
hörn med runda beslag i gulmetall.
Bruksslitage, solblekt. Höjd 77, bredd 68,
djup 36 cm.
Startpris: 500 SEK
458
GOLVLAMPOR, 1 par
ljuspunkt. Ben i mässing ned mot rund fot
av vit stenskiva. Slitage. Höjd 143 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
467
AMPEL, empire stil
6 ljusformade armaturer. Stomme i
gulmetall med dekor av blad och blommor.
Svart skål i stenimitation och avslutande
kotte. Slitage. Höjd 25 (längd 70), diameter
53 cm.
Startpris: 600 SEK
468
459
TAKLAMPA, Asien
BORD
Svart. Genombruten stomme behängd med
fransar. Glasfält med dekor av blommor.
Smärre slitage. Höjd 27, diameter 30 cm.
Betsad.
Fyrkantig
bordsskiva
på
balusterformade och sammankopplade ben.
Betydande slitage. Höjd 77, 125x125 cm.
Startpris: 300 SEK
Sida 13
Startpris: 100 SEK
Auktionshuset i Solna
Krysshammarvägen 34
171 57 SOLNA
Tele: +46 (8) 28 31 00
Söndag 15 Apr 2012
[email protected]
469
SKRIVBYRÅ,
sengustaviansk stil
1800-tal,
Betsad rak form. Rektangulär träskiva,
skrivklaff med lådinredning och 3 byrålådor.
Runda beslag i gulmetall. Avsmalnade ben
skodda
i
mässing.
Nyckel
ingår.
Bruksslitage, smärre fanerskador/bortfall.
Höjd 104, bredd 109, djup 53 cm.
Startpris: 1.000 SEK
470
LASSE ÅBERG, färglitografi
478
487
PUNSCHBÄGARE, 3 st, silver
BYRÅ, rokokostil
Cirka 79 gram. Märkt "K&EC" samt "ABG".
Bruksslitage. Höjd 4, diameter 6.5 cm.
Bukig. Konturerad stenskiva och 2 lådor på
lätt svängda ben. Dekor av rutfaner och
asymmetriska beslag. Bruksslitage. Höjd
76, 75x42 cm.
Startpris: 300 SEK
BYRÅ, rokokostil
Bukig form. Konturerad stenskiva och 3
lådor på svängda ben. Dekorerad av
rutfaner, rotfaner och asymmetriska beslag
i mässing. Slitage, smärre stötskador. Höjd
78, bredd 90, djup 40 cm.
Komposition med seriefigur och rutor.
Signerad och numrerad 141/175. 35x23.5
(64x46) cm.
Startpris: 1.200 SEK
Startpris: 400 SEK
BORDSTELEFON,
Ericsson
471
LASSE ÅBERG, färglitografi
Komposition med seriefigur. Märkt E.A.
21.5x17 (50x41) cm.
Startpris: 400 SEK
472
HANS BELIN, färglitografi
Brud, brudgum och fågel mot blå fond.
Signerad och numrerad 261/290. 56x38
(76x59) cm.
Startpris: 400 SEK
473
DAMSKRIVBORD & LAMPBORD
Skrivbord med konturerad skiva och 2
lådor. Lampbord med rundade hörn och 1
låda. Avsmalnande och kannelerade fötter.
Slitage. Höjd 65, 115x45 samt höjd 59,
52x37 cm.
Startpris: 100 SEK
474
OIDENTIFIERAD
färglitografi
KONSTNÄR,
Landskap med 3 män. Signerad
numrerad 87/150. 55x75 (63x85) cm.
och
Startpris: 100 SEK
475
FRUKTSERVIS, Gefle
Assietter och fruktfat. Dekor av relief och
guldkant. Krackelyrer och rökskadat.
Slitage. Diameter 20 och 31 cm.
Startpris: 100 SEK
476
HERRARMBANDSUR, Roamer
Urtavla märkt "ROAMER STINGRAY Roto
44 Date". Slitage. 3.5x3.5 cm.
Startpris: 300 SEK
477
LJUSSTAKAR, 3 st
Startpris: 600 SEK
479
488
VÄGGVITRINSKÅP
Profilerat krön i båge. 1 skåpdörr med
sidofönster och bakomliggande 2 hyllplan.
Bruksslitage, skada. Höjd 67, bredd 67,
djup 16 cm.
Startpris: 100 SEK
480
"Ericofon",
LM
489
SNUSDOSA, silver
Röd "kobratelefon". Telefonen tillverkades
1956-1982. Gummiring med skada, slitage.
Höjd 21 cm.
Silvervikt cirka 54 gram. Ovansida med
ciselerad dekor av bladverk. Slitage. Höjd
2.5, 5x8 cm.
Startpris: 100 SEK
Startpris: 200 SEK
481
490
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja
på duk signerad
PARTI DIVERSE
Skogslandskap med sjö och gård. Otydlig
signatur. 24.5x38.5 (32x46) cm.
Startpris: 100 SEK
Bland annat skulptur, ytterfoder, glasvaser
med mera. Figurin höjd 37.5 cm.
Startpris: 300 SEK
491
482
TRYCK, efter Ernst Josephsson
STOLAR, 4 st
Fiolspelare. Märkt "E-J" och tryckt signatur.
Synlig bildyta 38.5x23 (ram 54.5x36.5) cm.
Rygg med spjälor i kryss. Klädda i rött tyg.
Raka ben. Slitage/fläckar.
Startpris: 200 SEK
Startpris: 100 SEK
483
VITRINSKÅP
Betsad, rak form, utskjutande krön. Dörrpar
med spröjsar och 3 bakomliggande
hyllplan. 2 små lådor i en rad över dörrpar.
Metallbeslag.
Stämplad
"SMI". Slitage,
smärre fanerbortfall. Höjd 173, bredd 95,
djup 45 cm. Information tillkommer.
Startpris: 300 SEK
484
PARTI DIVERSE BIJOUTERIER
Bland annat stämplad brosch stämplad
"SRA U8".
Startpris: 300 SEK
485
TAKLAMPA
8 ljuspunkter, varav 5 ljusarmar och 3
armaturer. Behängd av glaskulor och
bladformade prismor i orange/rödtonat glas.
Renoveringsobjekt. Höjd 60 (längd 77)
diameter 58 cm.
Startpris: 100 SEK
486
Silvervikt 60 gram. Varav 1 par. 1 ljusarm.
Paret med gravyr och räfflor. Slitage. Höjd
5-5.5 cm.
RAMAR, 4 st
Startpris: 200 SEK
Startpris: 100 SEK
Varav 2 guldfärgade. Smärre slitage. Ram
med porträtt av man: 61x51.
Sida 14