Pedagogisk planering 7A Lag och rätt Syfte Undervisningen i ämnet

Pedagogisk planering 7A Lag och rätt
Syfte
Undervisningen i ämnet samhällskunskap ska syfta till att eleverna utvecklar
kunskaper om hur individen och samhället påverkar varandra. Genom
undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla en helhetssyn på
samhällsfrågor och samhällsstrukturer. I en sådan helhetssyn är sociala,
ekonomiska, miljömässiga, rättsliga, mediala och politiska aspekter centrala.
Centralt innehåll
Rättigheter och rättsskipning
 Rättssystemet i Sverige och principer för rättssäkerhet. Hur
normuppfattning och lagstiftning påverkar varandra. Kriminalitet, våld och
organiserad brottslighet. Kriminalvårdens uppgifter och brottsoffers
situation.
Läroplan
 kan lära, utforska och arbeta både självständigt och tillsammans med
andra och känna tillit till sin egen förmåga

tar ett personligt ansvar för sina studier och sin arbetsmiljö
Kunskapskrav för betyget E i årskurs 9
Eleven har grundläggande kunskaper om olika samhällsstrukturer. Eleven visar
det genom att undersöka hur sociala, mediala, rättsliga, ekonomiska och politiska
strukturer i samhället är uppbyggda och fungerar och beskriver då enkla
samband inom och mellan olika samhällsstrukturer. I beskrivningarna kan eleven
använda begrepp och modeller på ett i huvudsak fungerande sätt. Eleven kan
föra enkla resonemang om hur individer och samhällen påverkas av och påverkar
varandra och beskriver då enkla samband mellan olika faktorer som har
betydelse för individers möjligheter att påverka sin egen och andras
livssituation. Eleven kan undersöka samhällsfrågor ur olika perspektiv och
beskriver då enkla samband med enkla och till viss del underbyggda
resonemang. Eleven värderar och uttrycker olika ståndpunkter i några
samhällsfrågor med enkla resonemang och till viss del underbyggda argument
och kan då i viss utsträckning växla mellan olika perspektiv.
7A:s




specifika mål för området
Delta aktivt vid muntliga diskussioner
Träna argumentation
Lära sig ta del av genomgångar.
Träna vidare på skriftliga prov, där framför allt studieteknik ska ligga i
fokus. Hur lär jag mig bäst?

Ta ansvar för sina studier och följa en angiven tidsplanering.
Arbetsgång





Läsa text tillsammans, diskutera ord och begrepp
Muntliga genomgångar
Träna studieteknik
Ta ställning i olika diskussioner
Skriftligt prov
Tidsplanering
Måndag
v.45
v.46
v.47
v.48
Inleda lag och rätt
s.55-60,
Genomgång
Tisdag
Lag och rätt Från
brott till straff
(s.55-60)
Läxa ord och
begrepp till
torsdag.
Brott och säkerhet i Genomgång
samhället,
Arbete med
ungdomsbrottslighet instuderingsfrågor
(s.66-71) Läxa ord
i boken
och begrepp
Brottförebyggande
Genomgång
arbete, droger
Domstolarna, Våra
(s.76- 79) Läxa ord
lagar 80-87
och begrepp
Träna inför prov
Träna inför prov
Torsdag
Lag och rätt
Från brott till
straff (s.61-65)
Film
Olika påföljder
(s.72-75)
Repetition
Skriftligt prov
Bra att kunna inför provet
•
•
Veta de olika delarna från brott till straff
(gripande, förundersökning, anhållande, häktning,
åtal, straff (s.86, power point). Om man vill ha ytterligare förklaring kan
man läsa igenom s.57-64
Personer som deltar i rättegången och vad har de för uppgifter (s.61-64,
power point)
•
Vad rättssäkerhet innebär. (s.66)
•
Olika slags brott (power point)
•
Känna till olika slags påföljder/straff 72-74
•
Ge exempel på orsaker som gjort att ungdomsbrottsligheten har ökat
(power point)
•
Veta skillnaden mellan dold och registrerad brottslighet (s.67)
•
Veta hur Sveriges rättsväsende fungerar (80-81)
•
•
Veta varför vi har lagar och hur lagboken delas upp (82, 84, 85, power
point)
Kunna Sveriges grundlagar och skillnaden mellan grundlagar och vanliga
lagar. (power point)
Ord och begrepp