Grovplanering av moment Källkritik v. 20- 22 (med

Åsö grundskola
svenska
Lärare: Amelie Westerlind
Lärandemål:
 Träna sig i att uttrycka sin åsikt och att bemöta argument.
 Hur man sovrar i en stor informationsmängd och prövar källors tillförlitlighet med ett
källkritiskt förhållningssätt.
 Etiska och moraliska aspekter på språkbruk, yttrandefrihet och integritet i olika medier och
sammanhang.
Arbetsgång:
 Vi kommer se filmer om källkritik t.ex: , som tar upp hur man förhåller sig källkritiskt till
nyheter som sprids på nätet.
 Vi kommer diskutera frågor genom olika samtalsmetoder t.ex Heta stolen och EPA (ensam,
par helklass).
 Vi kommer arbeta med en källkritiska uppgifter från Skolverket.
Åsö grundskola
svenska
Lärare: Amelie Westerlind
Grovplanering av moment Källkritik v. 20- 22 (med reservation för ändringar).
Lektion 1: Vad är en källa och varför behöver vi vara källkritiska? samtal EPA. Falsk
nyhetsspridning. Film: Viralgranskarna
Lektion 2-3. Källkritisk uppgift utifrån ”internetflödet”
Lektion 3: Källkritik och ansvar i sociala medier. Heta stolen.
Åsö grundskola
svenska
Lärare: Amelie Westerlind
Er muntliga insats kommer bedömas utifrån kunskapskraven:
MUNTLIGT
samtala om
källkritik
Förklaring
E
Eleven kan samtala
om och diskutera
varierande ämnen.
Genom att ställa
frågor och framföra
åsikter med enkla
argument som till
viss del för
diskussionerna
framåt
För att uppnå E
behöver du delta
både i grupp- och
ibland även i
helklassdiskussioner
C
A
Eleven kan
samtala
om och diskutera
varierande ämnen.
Genom att ställa
frågor och
framföra åsikter
med utvecklade
och rel. väl
underbyggda
argument som till
viss del för
diskussionerna
framåt
Eleven kan
samtala om och
diskutera
varierande ämnen
genom att ställa
frågor och
framföra åsikter
med välutvecklade
och väl
underbyggda
argument som för
samtalen och
diskussionerna
framåt och
fördjupar eller
breddar dem.
För att uppnå
betyg C behöver
du delta aktivt i
alla
diskussionsformer.
Du bidrar också
till att föra
diskussionerna
framåt. Detta gör
du tex genom att
vara en god
lyssnare
och genom att
ställa frågor och
följdfrågor till
dina
klasskamrater.
Dina argument
ska vara
utvecklade och
genomtänkta.
För att
uppnå betyg A
behöver du aktivt
delta i alla
diskussionsformer.
För att bidra till
att samtalen förs
framåt behöver du
vara en god aktiv
lyssnare som
ställer följdfrågor
till dina kamrater
och vrider och
vänder på ämnena
som diskuteras
t.ex genom att se
till olika
perspektiv.
Dina argument är
välutvecklade och
genomtänkta.
Åsö grundskola
svenska
Lärare: Amelie Westerlind