LPP Kemi, kemins grunder, LÅ 16,17 åk 7

Sofia skola
Stockholm stad
Ämne: Kemi
Läsår: 16/17
Klass: 7a, 7b, 7c, 7d
Lärare: LHE
Avsnittets namn: Kemins grunder
Syfte:
Att genom baskunskaper om atomens uppbyggnad och egenskaper, om molekylers och
jonföreningars uppbyggnad samt bildning och egenskaper förstå olika blandningar och förstå
hur man kan separera ämnen från blandningar. Dessutom en viss inblick i kemins historia och
vad som styr den vetenskapliga utvecklingen genom de tankemönster som skapas hos
människor.
Arbetsgång:
Lärarens genomgång om varje delmoment följt av att eleverna besvarar repetitionsfrågor i
läroboken enskilt eller i små diskussionsgrupper om 2-3 elever i varje. Frågorna gås sedan
igenom av läraren tillsammans i klassen. Därefter går vi till nästa delmoment.
Delmomenten är:
-Atomernas uppbyggnad och egenskaper
-Molekylers uppbyggnad
-Grundämnen och kemiska föreningar
-Kemiska reaktioner
-Materians olika former, gas, flytande, fast
-Kemiska formler och beteckningar
-Joner och jonföreningar
-Olika blandningar
-Hur blandningar av olika ämnen kan separeras
-Kemins utveckling genom historien
Insprängt i detta kommer även:
- Filmvisningar från främst Youtube om kemiska reaktioner av olika slag
- Problemlösningar kring de olika baskunskaperna
- Laborationer kring baskunskaperna
- Projektlab tillsammans med fysikämnet kring fast, flytande och gasform.
Material:
Läroboken ”Spektrum Kemi” av Folke Nettelblad och Karin Nettelblad.
Libers AB 2013 kapitel 1
Instuderingsfrågor inför examination
Youtubeklipp kring kemiska reaktioner
Laboration kring några kemiska reaktioner
Laboration kring materians former, gas, flytande, fast
Tidplan:
Vecka
Arbetsmoment
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
Utdelning av fysikbok och genomgång av läsårets fysikstudier
Atomens uppbyggnad och egenskaper (1.1)
Molekyler (1.2) Frågor kring 1.1 och 1.2
Grundämnen och kemiska föreningar (1.3) samt frågor kring dessa
Kemiska reaktioner (1.4) med laboration och filmvisning Youtubeklipp
Fast, flytande och gas (1.5) med projektlaboration kring detta.
Fast, flytande och gas (1.5). Frågor från 1.4 och 1.5
Kemiska formler (1.6)
Joner och jonföreningar (1.7)
Södermalmsveckan.
HÖSTLOV (Studielov)
Blandningar (1.8). Frågor kring kapitel 1.7, 1.7, 1.8
Separationer (1.9)
Repetition
PROV kapitel 1
Instuderingsfrågor:
Se särskilt dokument ”Instuderingsfrågor kemins grunder åk 7 lå 16/17”
Examination:
- Skriftligt prov för de teoretiska kunskaperna
- Inlämningsuppgift kring lab om temperaturens förändring då värmeenergi tillförs is, vatten
och vattenånga. Instruktion enligt särskilt dokument ”Inlämningsuppgift vattnets
fasomvandlingar”
Bedömning:
I det skriftliga provet kommer jag att dels prova dina teoretiska kunskaper i förhållande till
det som förmedlats i avsnittet. Men även hur du kan använda dina kunskaper till att resonera
kring olika naturfenomen och finna förklaringar till dessa.
I inlämningsuppgiften bedömer jag dels hur väl du strukturerat rapporten, hur väl du
redovisat dina experiment så att det går att upprepa dem utifrån dina beskrivningar, hur väl
det går att uppfatta resultaten från dina experiment samt din förmåga att dra slutsatser från
experimentens resultat. Jag kommer även att bedöma din hantering av
laborationsutrustningen.
Vi utgår från följande hela eller delar av de centrala innehållen då vi genomför
avsnittet:
Kemin i naturen

Partikelmodell för att beskriva och förklara materiens uppbyggnad, kretslopp och
oförstörbarhet. Atomer, elektroner och kärnpartiklar.

Kemiska föreningar och hur atomer sätts samman till molekyl- och jonföreningar
genom kemiska reaktioner.

Partikelmodell för att beskriva och förklara fasers egenskaper, fasövergångar och
spridningsprocesser för materia i luft, vatten och mark.
Kemin i vardagen och samhället

Hur man hanterar kemikalier och brandfarliga ämnen på ett säkert sätt.
Kemin och världsbilden

Historiska och nutida upptäckter inom kemiområdet och deras betydelse för
världsbild, teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.
Kemins metoder och arbetssätt

Systematiska undersökningar. Formulering av enkla frågeställningar, planering,
utförande och utvärdering.

Separations- och analysmetoder, till exempel destillation och identifikation av ämnen.

Sambandet mellan kemiska undersökningar och utvecklingen av begrepp, modeller
och teorier.

Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga
rapporter.