Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer

Skogsbruk på ren svenska
Lektion 3: Klimatnytta som bara växer
Tema: Klimatnytta
Ämne: Biologi, Kemi
Årskurs: 7-9
Förord
Sveaskog är landets största skogsägare. Det ger oss både
mycket ansvar och många möjligheter. Att utveckla. Att bevara.
Vår vision är att vi ska vara det ledande skogsföretaget. Då krävs
det att vi är noga med att bruka skogen på ett ansvarsfullt sätt
och att vi lägger stor vikt vid att bevara och skapa miljöer för
upplevelser. Men också att vi ser till att kunskapen om skogen
ökar. Vi vill berätta om och förtydliga nyttan med skogen och
det svenska skogsbruket. Då kan vi säkerställa att skogen får
fortsätta utvecklas. För allas skull, idag och i framtiden.
3
4
Lektion 3 – Klimatnyttan som bara växer
Syfte
Centralt innehåll som behandlas
Syftet med lektionen är att eleverna ska få en förståelse
för hur skogen och användningen av skogen påverkar
miljön samt vad klimatnytta innebär.
Biologi
Genomförande
Lektionen förutsätter vissa förkunskaper som läraren
börjar med att repetera.
Passet bygger därefter helt på materialet från Sveaskog
och börjar med en individuell uppgift där det gäller att
granska och förstå information för att därefter ta ställning
till frågor kring ”klimatnyttan”.
Passet avslutas med reflektioner i grupp.
Material: A3 papper och färgpennor.
• Människans påverkan på naturen lokalt och globalt.
Möjligheter att som konsument och samhällsmedborgare bidra till en hållbar utveckling.
• Ekosystems energiflöde och kretslopp av
­materia. Fotosyntes, förbränning och andra eko­
systemtjänster.
• Aktuella samhällsfrågor som rör biologi.
Kemi
• Människans användning av energi- och
naturresurser lokalt och globalt samt vad det
innebär för en hållbar utveckling.
• Aktuella samhällsfrågor som rör kemi.
Förmågor som tränas
Biologi
• Använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som
rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet.
• Kolatomens egenskaper och funktion som
byggsten i alla levande organismer. Kolatomens
kretslopp.
• Fotosyntes och förbränning samt energi­
omvandlingar i dessa reaktioner.
• Använda biologins begrepp, modeller och teorier för
att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.
Kemi
• Använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör
energi, miljö, hälsa och samhälle.
• Använda kemins begrepp, modeller och teorier för
att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan.
5
Lektionsupplägg 3
1.Läraren går först igenom lektionens syfte och vilka
förmågor som tränas
5.Avslutningsvis sätter sig eleverna i grupper om 4 personer. Visar och diskuterar sina planscher för varandra.
2.Som introduktion tittar alla på klipp 3
http://www.sveaskog.se/forestrytheswedishway/
Eleverna lämnar in en sammanställning av vad gruppen
kommit fram till och svarar på frågan:
3.Läraren repeterar kolets kretslopp genom att rita fotosyntes och förbränning på tavlan. Beskriver vidare
växthuseffekten som leder till global uppvärmning.
Avsluta genom att ringa in fotosyntesen och förklara
vikten av att bevara skogarna och att en ung skog är
effektivare på att binda koldioxid än en gammal skog,
jämför med ­Amazona den sk Jordens lunga. (15 min)
Vilken av era metoder har bäst klimatnytta? Varför?
(10 min)
6.Om tid finns/Fördjupningsuppgift
Låt eleverna rita kolets kretslopp på baksidan av deras
A3-papper.
4.Individuell elevuppgift: Klimatnytta! (30 min)
- Sätt ut de kemiska betäckningarna på de inblandade
ämnena.
- Låt eleverna först läsa infobladet och titta igenom de
olika pdf-filerna längst ner på bladet.
- Markera alla kol (C) med avvikande färg
- Eleverna väljer därefter en metod att bevara skogen
eller en användningsmöjlighet av skogen, t ex föryngring, certifiering, biobränsle, skogsbränsle, byggnadsmaterial
- Följ kolet i kretsloppet, var bildas det? var förbrukas
det?
Syftet med uppgiften är att eleverna ska få en förståelse för innebörden av ”kolets kretslopp”
- På ett A3-papper ska eleverna därefter rita och beskriva den metod/användning de valt de ska dessutom kunna förklara på vilket sätt detta kan påverka
kolets kretslopp.
Länktips till lektionen
Här hittar du användbara material till lektionen, som även kan fungera som fördjupningsmaterial.
http://www.sveaskog.se/forestrytheswedishway/
http://www.skolvision.se/SVWebNkA/NkA028Koletskretslopp.html
http://www.vaxthuseffekten.org/global_uppvarmning.html
Förslag på utvärdering
• Hur har er kunskap utvecklats?
• På vilket sätt lärde ni er?
• Vad lärde ni er? Ge exempel ur lektionens innehåll!
6
7