1. Nämn fem språk som är släkt med svenskan.

Svenska 9A 2016/17
Språkhistoria Vecka 34-45
Syfte
Du ska ha möjlighet att studera:
 Nya ord i språket, till exempel lånord.
 Språkbruk i Sverige och Norden. Några varianter av regionalt färgat
talspråk i Sverige och olika språk i Norden. Några kännetecknande ord
och begrepp samt skillnader och likheter mellan de olika språken.
 Språkbruk genom tiderna. De nationella minoritetsspråken i Sverige och
deras ställning i samhället.
Arbetsgång
Du ska bekanta dig med texter från olika tidsperioder i det svenska språkets
historia. Där får du möjlighet att se hur språket förändrats över tid och reflektera
över vad som påverkar ett språks utveckling.
Du ska också se på släktskapen mellan språken och studera skillnaden mellan
arvord och lånord.
Vi kommer studera vilka språk som påverkat svenskan mest och diskutera
orsakerna till det. Utifrån detta får du också möjlighet att ställa upp teorier om
den fortsatta språkutvecklingen och framföra argument som stöder din teori.
Du får bekanta dig med verk som är centrala i den svenska språkhistorien.
Onsdagen den 26/10 har du prov i språkhistoria.
Material
Häftet Lite språkhistoria ur Ung svenska 3 (Falkeland) sid 98-107 + 112-113,
instuderingsfrågor och analysfrågor. Utöver detta för du anteckningar på
lektionerna. Om du är borta vid något tillfälle ska du kopiera/ fotografera en
kamrats anteckningar.
Tidplan
Du ska hinna med ungefär en språkhistorisk period och de frågor som hör till per
vecka. En vecka kommer vi också ägna åt att träna inför de muntliga nationella
proven som ligger i vecka 46-47.
Provet i språkhistoria ligger preliminärt onsdagen den 26 oktober.
Underlag för bedömning
De analyser du gör under lektionstid samt resultatet på provet i språkhistoria
Instuderingsfrågor
Sid 98
1. Nämn fem språk som är släkt med svenskan.
2. Vilka tidsperioder indelas svenska språket i?
Sid. 99 Runsvenska (800-1225)
3. Från vilken tid härstammar de äldsta källorna till svenskan och
vad består de av?
4. Vad är ett arvord?
5. Vad är ett lånord?
6. Varför ökar våra latinska lånord under 1000-talet?
7. Nämn fem lånord från latinet.
Sid. 100-101Äldre fornsvenska (1225-1375)
8. Vilken är vår äldsta bevarade bok på svenska? När är den skriven?
9. Vilka typer av litteratur skrevs på svenska under den här perioden?
Sid 102-103 Yngre fornsvenska (1375-1526)
10. Vilken typ av litteratur skrevs på/översattes till svenska under den här
perioden?
11. Vad är dekorativ stavning?
12. Från vilket språk lånade vi in ord under den här perioden och varför?
13. Skriv fem lånord från den här perioden.
Sid 104-105 Äldre nysvenska (1526-1732)
14. Vilken bok översätts till svenska 1526? Varför blev den så betydelsefull för
svenska språket (3 saker)?
15. Hur kommer det sig att rikssvenskan är så lik den dialekt vi talar här i
Mälardalen?
16. Från vilket språk lånade vi ord under den här perioden? Varför?
17. Nämn fem lånord från den här perioden.
Sid 106 Yngre nysvenska (1732-nutid)
18. Vilka två verk från 1730-talet fick stor betydelse för svenska
språket?
19. Det ena verket påminner om en annan banbrytande skrift
tidigare i svensk språkhistoria. Vilken?
20. Vilket språk lånade vi ord från under den här perioden?
21. Nämn fem lånord från den här perioden.
Analysfrågor
 Vilka orsaker kan det finnas till att ett språk sprider sig över nya
områden?
 Vilka orsaker kan det finnas till att ett folk byter språk?
 Hur kan man undersöka hur ett språk förändrats genom tiderna?
 I Sverige finns fem nationella minoritetsspråk – vilka är de, och vad
innebär det att de räknas som nationella minoritetsspråk?
 Hur tror du svenskan kommer att förändras i framtiden jämfört med hur
det varit och hur det är nu?
Bedömning
E
C
A
Eleven kan göra enkla
sammanfattningar av olika
texters innehåll med viss
koppling till tidsaspekter,
orsakssamband och andra
texter.
Eleven kan göra utvecklade
sammanfattningar av olika
texters innehåll med relativt
god koppling till tidsaspekter,
orsakssamband och andra
texter.
Eleven kan göra
välutvecklade
sammanfattningar av olika
texters innehåll med god
koppling till tidsaspekter,
orsakssamband och andra
texter.
Eleven drar till viss del
underbyggda slutsatser om
hur ett verk har påverkats av
det historiska och kulturella
sammanhang som det har
tillkommit i.
Eleven drar relativt väl
underbyggda slutsatser om hur
ett verk har påverkats av det
historiska och kulturella
sammanhang som det har
tillkommit i.
Eleven drar väl underbyggda
slutsatser om hur ett verk har
påverkats av det historiska
och kulturella sammanhang
som det har tillkommit i.
Eleven ger enkla omdömen
om texters innehåll och
uppbyggnad.
Eleven ger utvecklade
omdömen om texters innehåll.
Eleven ger välutvecklade
och nyanserade omdömen
om texters innehåll och
uppbyggnad.
Eleven kan samtala om och
diskutera varierande ämnen
genom att ställa frågor och
framföra åsikter med enkla
och till viss del underbyggda
argument på ett sätt som till
viss del för samtalen och
diskussionerna framåt.
Eleven kan samtala om och
diskutera varierande ämnen
genom att ställa frågor och
framföra åsikter med
utvecklade och relativt väl
underbyggda argument på ett
sätt som för samtalen och
diskussionerna framåt.
Eleven kan samtala om och
diskutera varierande ämnen
genom att ställa frågor och
framföra åsikter med
välutvecklade och väl
underbyggda argument på ett
sätt som för samtalen och
diskussionerna framåt och
fördjupar eller breddar dem.
Eleven kan föra enkla och till
viss del underbyggda
resonemang om svenska
språkets historia, ursprung
och särdrag samt jämföra
med andra språk och beskriva
tydligt framträdande likheter
och skillnader.
Eleven kan föra utvecklade
och relativt väl underbyggda
resonemang om svenska
språkets historia, ursprung och
särdrag samt jämföra med
andra språk och beskriva tydligt
framträdande likheter och
skillnader.
Eleven kan föra
välutvecklade och väl
underbyggda resonemang om
svenska språkets historia,
ursprung och särdrag samt
jämföra med andra språk och
beskriva tydligt framträdande
likheter och skillnader.