[email protected]
Nannaskolan VT 2016
Religionskunskap årskurs 9
Planering i religionskunskap
Syfte:





Repetition av de Abrahamitiska religionerna.
Ge kunskaper om hur judendom, islam, hinduism och buddhism växte fram, spreds och fick
den form som de har idag.
Ge insikt om religionernas betydelse för enskilda människors sätt att tänka, tro och leva.
Ge insikt om hur religionerna präglar samhällslivet.
Stimulera elever att utforma en egen genomtänkt livshållning och samtidigt utveckla
förståelse och respekt för andra människors sätt att tro och leva.
Ämnesområden:





judendom
Islam
Hinduism
Buddhism
Etik
Skriftligt prov: SOL3000
9D: tis 3/5
9A: ons 4/5
Sidor:
Judendom: 408-410, 412 och uppgifter sid.410, 413, egna anteckningar
Islam: 430-435, 440, 445- 451 och uppgifter sid.435, 1-4 sid.441, 451, egna anteckningar
Stenciler om syskonreligionerna (jämförelse och fågelboet)
Vecka 12
(fredag ledigt)
Lektion 1 Vad är religion? Planering.
Lektion 2 Abrahamitiska religioner. Religionstermer.
Lektion 3 Abrahamitiska religioner.
Vecka 14 Judendom (s. 408-410, 412-413))
Lektion 1 Syskonreligionerna, Judarnas historia
Lektion 2 Israel – den judiska staten, att leva som jude
Lektion 3 Islam, profeten Muhammed
Vecka 15
Lektion 1 Etiska diskussioner (stencil)
Lektion 2 Koranen (s.440-441))
Lektion 3 Islams fem grundpelare (s.445-447)
Vecka 16
Lektion 1 Moskén (sid.447-448) Etiska diskussioner
Lektion 2 Män och kvinnor i Islams värld (s.449-450)
Lektion 3 Fortsättning från förra lektionen, Islam i Sverige (450-451)
Lektion 3 Etiska diskussioner (stencil)
Vecka 17
Fredag: dansens dag
Lektion 1 Islams riktningar (s.453-456))
Lektion 2 Instuderingstid
Lektion 3 Instuderingstid
Vecka 18
Fredag lovdag
2/5 Prov på Islam 9C
4/5 Prov på Islam 9B
Vecka 19
Måndag: studiedag
Lektion 1-3 Hinduism och Buddhism




Lära
Att leva som hindu
Att leva som buddhist
En jämförelse
Vecka 20
Tisdag och Torsdag Nationella prov i SO
Etiska diskussioner
Vecka 21-22 Eleverna väljer att göra ett kort eget arbete inom
religion/historia/samhällskunskap/geografi. Skriv ett kort Pm som lämnas in, presentera
även muntligt i tvärgrupper. Mera detaljerade instruktioner ges senare.
Vecka 23
Måndag: lediga
Tisdag: Nanna Bonanza
Onsdag: Dramaföreställningar för eleverna.
Torsdag: Avslutning