[email protected], danielaslararblogg.moobis.se/
[email protected], Nannamaggan
Nannaskolan årskurs 9, HT 2015
SAMHÄLLSKUNSKAP I ÅRSKURS 9
Syfte: Undervisningen i samhällskunskap ska ge dig möjlighet att utveckla din förmåga att:






Reflektera över hur människan och samhället förändras och fungerar tillsammans.
Analysera och kritiskt granska frågor i samhället nära dig, i Sverige och i världen ur olika
perspektiv.
Analysera samhällsstrukturer med hjälp av samhällsvetenskapliga begrepp och modeller.
Uttrycka och värdera vad olika människor tycker och argumentera utifrån fakta, värderingar
och olika perspektiv.
Söka information om samhället från olika källor och värdera om källorna är viktiga och
pålitliga.
Reflektera över mänskliga rättigheter och över vad demokrati är och hur den fungerar.
Mål: Att nå målen i LPO11, se www.skolverket.se
Vecka 45-48 Samhällets ekonomi
Lärobok: Samhälle i dag 9, SOL 4000 (s.280-287)
Prov/stort läxförhör: s.280-287, Stencilen ”Ekonomiska system”, Stencilhäftet om Folkhemmet.
9A 26 november
9B 25 november
9C 27 november
9D 26 november
Instuderingsfrågor Se stencilen längst bak i planeringen ”Att kunna till provet/förhöret”.
Vecka 45
Lektion 1 Introduktion/Det ekonomiska kretsloppet
Lektion 2 och Lektion 3
Tre viktiga frågor:
1. Vad ska produceras och vem bestämmer det?
2. Hur ska det produceras?
3. Hur ska resurserna fördelas
Folkhemmet
Vecka 46 (torsdag: gymnasiemässa)
Lektion 1 Familjens ekonomi
Lektion 2 Marknadsekonomi
Lektion 3 Företagens ekonomi
Vecka 47
PRAO
Uppgift: Fråga din handledare: Vad krävs det för utbildning? Vad är ingångslönen? Skulle du själv
kunna tänka dig att arbeta med yrket i framtiden? Fota gärna ett föremål som är typiskt för
arbetsplatsen.
Vecka 48
Lektion 1 Extra tid/repetition
Lektion 2 Extra tid/repetition
Lektion 3 Prov/Större läxförhör
Att kunna till förhöret/provet (Samhällets ekonomi)








Det ekonomiska kretsloppet s.280
Inflation s.282
Hög- och lågkonjunktur s. 282
Produktionsmedel s. 286
Tre viktiga frågor s. 286
Familjens ekonomi s. 286-287
Tre olika ekonomiska system (stencilen Ekonomiska system, finn här under)
Folkhemmet (Stencilhäfte)
Vecka 49-51 Riksdag och regering
Sidor Kopierat häfte
Läxa: 157-160, 168, 172 i det kopierade häftet
Övrigt: Studiebesök i samband med Riksdagens öppnande 13 januari. Heldag för samtliga i årskurs 9 i
Stockholm.
Vecka 49
Lektion 1 Introduktion
Lektion 2 Olika sorters regeringar, utskott i riksdagen
Lektion 3 Riksdagens uppgifter och de fyra grundlagarna
Vecka 50
Lektion 1 Regeringens uppgifter
Lektion 2 Extra tid
Lektion 3 Läxförhör
Vecka 51
Lektion 1
Lektion 2
Lektion 3
EKONOMISKA SYSTEM
MARKNADSEKONOMI
PLANEKONOMI
BLANDEKONOMI
1. VEM BESTÄMMER VAD SOM
UTIFRÅN MEDSKA PRODUCERAS?
BEHOV
FÖRETAGEN/KONSUMENTERNA
BÅDE FÖRETAG O
VINSTEN ÄR VIKTIG
STATEN
STATEN
BORGARNAS
BÅDE VINST OCH
BEHOV
2. HUR SÄTTS PRISET?
UTIFRÅN TILLGÅNG OCH
BÅDE OCH
EFTERFRÅGAN
STATEN
3. HUR FUNGERAR
ÅRSPLANER
MARKNADEN?
FRI KONKURRENS
BÅDE OCH
STATLIGA 5-
GE EXEMPEL PÅ ETT LAND SOM HAR MARKNADSEKONOMI, ETT SOM HAR
PLANEKONOMI OCH ETT SOM HAR BLANDEKONOMI!
VILKET EKONOMISKT SYSTEM HAR SVERIGE? HAR DET FÖRÄNDRATS UNDER
DE SENASTE 20 ÅREN OCH HUR I SÅ FALL?