LPP Biologi, ekologi, fotosyntes, cellförbränning åk 7 lå 16

Sofia skola
Stockholm stad
Ämne: Biologi
Läsår: 16/17
Klass: 7a, 7b, 7c, 7d
Lärare: LHE
Avsnittets namn: Ekologi, fotosyntes, cellförbränning
Syfte:
Att genom baskunskaper om ekologiska samband, människans påverkan på ekosystem och de
grundläggande kemiska reaktionerna för livet, fotosyntes och cellförbränning, erhålla
grundläggande kunskap om ekologi så att eleven kan förstå vad strävan mot ett hållbart
samhälle kan innebära samt agera för och argumentera för detta.
Arbetsgång:
Lärarens genomgång om varje delmoment följt av att eleverna besvarar repetitionsfrågor i
läroboken enskilt eller i små diskussionsgrupper om 2-3 elever i varje. Frågorna gås sedan
igenom av läraren tillsammans i klassen. Därefter går vi till nästa delmoment. Filmer och
youtubeklipp belyser avsnittets kunskaper genom att visa händelseförlopp som exempel.
Naturobservationer i ekosystem utförs även.
Delmomenten är:
-Ekologiska grundbegrepp
-Ekologiska samband
-Människans påverkan på ekosystemen
-Fotosyntesens betydelse och funktion
-Cellförbränningens betydelse och funktion
Insprängt i detta kommer även:
- Film: ”Vår planets tillstånd” med David Attenbourg, BBC, 2 olika avsnitt.
- Youtubefilm om fotosyntesen
- Problemlösningar kring de olika baskunskaperna
- Laborationer kring baskunskaperna, cellförbränning, förbränning av gasol och fotosyntes
med vattenväxt.
-Fältobservation av ett ekosystem
Material:
Läroboken ”Spektrum Biologi” av Susanne Fabricius, Fredrik Holm, Anders Nystrand ,
Libers AB 2013 kapitel 4, Kapitel 2 avsnitt 1 och 2
Instuderingsfrågor inför examination
Fältobservation av ekosystem utomhus
Youtubeklipp kring fotosyntesen
Laboration kring förbränning, cellförbränning och fotosyntes
Tidplan:
Vecka
Arbetsmoment
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
Utdelning av biologibok och genomgång av läsårets biologistudier
Liv i samspel (4.1). Ekosystem fältstudie.
Liv i samspel (4.1). Ekosystem fältstudie.
Liv i samspel (4.1).
Energi och materia (4.2).
Energi och materia (4.2).
Energi och materia (4.2).
Olika känsliga system (4.3).
Olika känsliga system (4.3).
Bruka utan att förbruka (4.4)
HÖSTLOV (Studielov)
Bruka utan att förbruka (4.4)
Repetition
Repetition
Nytt avsnitt.
Instuderingsfrågor:
Se särskilt dokument ”Instuderingsfrågor biologi, ekologi, fotosyntes, cellförbränning,
åk 7 lå 16/17”
Examination:
- Skriftligt prov för de teoretiska kunskaperna
Bedömning:
I det skriftliga provet kommer jag att dels prova dina teoretiska kunskaper i förhållande till
det som förmedlats i avsnittet. Men även hur du kan använda dina kunskaper till att resonera
kring olika naturfenomen och finna förklaringar till dessa.
Vi utgår från följande hela eller delar av de centrala innehållen då vi genomför
avsnittet:
-Människans påverkan på naturen lokalt och globalt. Möjligheter att som konsument och
samhällsmedborgare bidra till en hållbar utveckling.
-Ekosystems energiflöde och kretslopp av materia. Fotosyntes, förbränning och andra
ekosystemtjänster.
-Lokala ekosystem och hur de kan undersökas utifrån ekologiska frågeställningar. Sambanden
mellan populationer och tillgängliga resurser i ekosystem. De lokala ekosystemen i jämförelse
med regionala eller globala ekosystem.
-Aktuella samhällsfrågor som rör biologi
- Historiska och nutida upptäckter inom biologiområdet och deras betydelse för samhället,
människors levnadsvillkor samt synen på naturen och naturvetenskapen
-Fältstudier och experiment. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och
utvärdering.
-Sambandet mellan biologiska undersökningar och utvecklingen av begrepp, modeller och
teorier