Lektionsplanering - UU Studentportalen

Lektionsplanering
Jennifer Nilsson
Johanna Hägg
Emelie Czopek
Emilia Sandberg
21/2 2011
Lektionsplanering
Bakgrund
Beskrivning av klassen
Eleverna går i årskurs ett. Klassen består av 22 elever, 11 flickor och 11 pojkar, en lärare och även
två lärarstudenter befinner sig i klassen under den här terminen. Skolan som eleverna går i ligger i
en mindre ort på landet. Alla elever talar och förstår svenska bra. Eleverna ligger på en relativt lika
nivå inom matematiken. Det är en lugn klass med motiverade elever.
Då kommunen som skolan ligger i fick ett överskott från året innan valde de att lägga pengar på
förskolorna och skolan i kommunen genom att införskaffa Smartboards till alla klasser och nya
matematikböcker, Pixel, som har hjälpmedel som kan användas till Smartboarden.
Klassen är indelad i grupper om fyra till fem barn i varje grupp för att alla ska få utrymme och
vara delaktiga. Eleverna sitter i sina grupper vid olika runda bord för att alla ska se varandra. Vi
anser att runda bord ger bra förutsättningar för kommunikation och gemenskap.
Beskrivning av matematiskt område
Det matematiska området som eleverna ska arbete med är addition och subtraktion inom talraden 0100 med ett fokus på mönstret som finns inom tiotalsområdena. Framförallt betonas hur addition
och subtraktion fungerar eftersom de är varandras inversa räknesätt dvs 7-2 = 5 kan förstås av att
2+5=7.
Vi ska nu fortsätta med talraden upp till 100, alltså 20-100. Vi kommer att fokusera på varje
enskilt tiotalsområde åt gången. Detta för att underlätta för eleverna. Då vi tillexempel kommer att
fokusera på entalen och sedan lägga till tiotalen, exempelvis 5+3=8 så som 8-3=5 och sedan bygga
vidare förståelsen för 25+3=28. Vi har inspirerats av Madeleine Löwing och Wiggo Kilborns bok
Huvudräkning, när det handlar om att dela upp talen och fokusera i huvudsak på entalen vid olika
matematiska operationer (Löwing & Kilborn, 2003). Vi kommer att använda pengar för att
konkretisera och visa på mönstret.
I undervisningen ges eleverna möjligheter att utveckla en förståelse för matematikens olika
uttrycksformer och hur dessa kan användas i vardagssituationer och i matematiska sammanhang
som även Läroplanen för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet: Lgr11 lägger vikt vid
(Utbildningsdepartementet, Lgr11, 2010).
Beskrivning av förkunskaper
Genom att eleverna har arbetat med addition och subtraktion inom talraden 0-20, har de lärt sig den
lilla additions- och subtraktionstabellen (Löwing och Kilborn, 2003). Då vi anser att de har lärt sig
och förstått den blir det lättare för dem att gå vidare med addition och subtraktion inom talraden 0100 då den innefattar den stora additions- och subtraktionstabellen (a.a.).
Tidigare har vi arbetat med tiokamrater, talens grannar, ”dubblor” och talraden 0-20. Med
tiokamrater menar vi två tal vars summa tillsammans är tio. Talens grannar är de tal som kommer
ett före eller ett efter talet på exempelvis tallinjen. Med dubblor anses exempelvis 4+4, 5+5 eller
6+6 alltså två lika tal som adderas.
Lektionsplanering
21/2 2011
Jennifer Nilsson
Johanna Hägg
Emelie Czopek
Emilia Sandberg
Så som Löwing och Kilborn (2003) påpekar måste eleverna ha förkunskaper om tiokamrater,
talens grannar och ”dubblor” för att kunna förstå helheten med additions- och
subtraktionstabellerna.
Syfte
• ”Kan använda modern teknik som ett verktyg för kunskapssökande, kommunikation, skapande
och lärande” (Utbildningsdepartementet, 2010, s. 11).
• ”Kan använda sig av matematiskt tänkande för vidare studier och i vardagslivet” (a.a., s. 10)
• ”Kan lösa problem och omsätta idéer i handling på ett kreativt sätt” (a.a., s. 10)
• ”Den ska också ge eleverna möjlighet att uppleva estetiska värden i möten med matematiska
mönster, former och samband” (a.a., s. 31)
• ”Hur enkla mönster i talföljder ... kan konstrueras, beskrivas och uttryckas”(a.a., s. 32)
Mål
• Alla elever ska få tillgång till lika stort utrymme i undervisningen genom att alla får använda och
ta del av de material som finns, till exempel användningen av Smartboarden i turordning för att få
möjlighet att lära sig att använda b.la modern teknik.
• Genom att använda konkret material som till exempel pengar öppnar man upp en enklare
förståelse för matematiskt tänkande som kan omsättas i vardagslivet.
• Genom att påvisa olika mönster som finns inom tiotalsområden lägger man grunden för förståelse
av problemlösning och grunder för en fortsatt matematisk utveckling.
• Genom att en diagnos genomförs efter varje genomgått tiotalsområde får läraren en översyn på
elevernas kunskapsutveckling.
Genomförande
Från kursstart fram till höstlovet har vi jobbat med addition och subtraktion med talen 0-20. Efter
höstlovet startar vi upp med en ny del inom matematiken, addition och subtraktion inom talraden 0100 med ett fokus på mönstret som finns inom tiotalsområdena. Denna del kommer hålla på fram
till påsklovet. Men ”sluttiden” är flexibel beroende på hur snabbat eleverna lär sig det nya.
Vid detta undervisningstillfälle tar vi upp räkning på tallinjen. Vi har redan haft en introduktion
till området och arbetat med det under ett par veckor. Vi är i slutet av introduktionstillfället.
Lektionen inleds med att läraren berättar att vi ska repetera räkning på tallinjen genom att använda
Smartboarden. Eleverna får gruppvis använda Smartboarden på egen hand med stöd från läraren.
Medan de övriga grupperna i klassen får uppgifter att lösa tillsammans med hjälp av leksakspengar
för att göra det mer konkret. Eleverna kan ta stöd från de två lärarstudenterna som befinner sig i
klassrummet.
Då grupperna ska komma fram till Smartboarden kommer de att få använda sig av olika
matematiska hjälpmedel som finns på Internet och som finns till matematikböckerna som används
på skolan. De hjälpmedel som finns på Internet finns på exempelvis Natur och Kulturs hemsida
(www.nok.se, 2011) som fungerar på Smartboarden. Det som finns till matematikböckerna är en
interaktiv bok som fungerar på Smartboarden där eleverna kan följa med i sina egna böcker.
De uppgifter som eleverna ska arbeta med på Smartboarden med tallinjen är samma tal som de
som eleverna ska arbeta med vid borden med pengar. Uppgifter som kommer att användas bifogas i
bilaga 1.
För att inte steget från att räkna inom talraden 0-20 till att räkna inom talraden 0-100 ska bli för
stor har vi valt att ta ett tiotalsområde i taget under några veckor. Vi väljer att göra på detta vis för
att eleverna ska få bekanta sig med varje tiotalsområde ett steg i taget. Det sker en liten enklare
Lektionsplanering
21/2 2011
Jennifer Nilsson
Johanna Hägg
Emelie Czopek
Emilia Sandberg
diagnos i slutet av varje tiotalsområde. När klassen börjar närmar sig slutet av denna del av
matematiken kommer en lite större diagnos där tal från hela talraden kommer tas med. Ett par
veckor innan den större diagnosen kommer eleverna att få repetera med olika tal som de har arbetat
med under denna del.
När alla grupper har fått vara framme vid Smartboarden och fått lösa
sina uppgifter vid borden sammanfattar läraren tillsammans med
eleverna lektionen. Det sker en enklare utvärdering där eleverna får
säga vad de tyckte om lektionen och om de kan tänkas sig att arbeta på
samma sätt igen. Det sker även en liten enklare diagnos där eleverna får
sex uppgifter, tre med addition och tre med subtraktion, som eleverna
ska lösa individuellt vid borden. Om de behöver får de använda sig av
leksakspengarna för att lösa uppgifterna. Denna diagnos görs för att
läraren ska se om alla har förstått vad de har gått igenom och om de är
redo att gå vidare till nästa tiotalsområde.Källförteckning
Litteratur
Löwing, Madeleine; Kilborn, Wiggo (2003) Huvudräkning:en inkörsport till matematiken.
Lund:Studentlitteratur
Webbdokument
Natur och kultur (2011). www.nok.se (2011 - 02-21)
Övriga källor
Utbildningsdepartementet (2010). Läroplan för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet:
Lgr11 och kursplanen för matematik. Stockholm. Skolverket/Fritzes