LPP Biologi, livets utveckling, växter, djur åk 7 lå 16-17

Sofia skola
Stockholm stad
Ämne: Biologi
Läsår: 16/17
Klass: 7a, 7b, 7c, 7d
Lärare: LHE
Avsnittets namn: Livets utveckling, biologisk mångfald växter och djur
Syfte:
Att erhålla baskunskaper om olika livsformer på Jorden och deras förändring genom tiden få
en ökad förståelse för hur djur och växter är anpassade till sina olika miljöer. Att också få en
förståelse för betydelsen av biologisk mångfald i den levande naturen.
Arbetsgång:
Lärarens genomgång om varje delmoment följt av att eleverna besvarar repetitionsfrågor i
läroboken enskilt eller i små diskussionsgrupper om 2-3 elever i varje. Frågorna gås sedan
igenom av läraren tillsammans i klassen. Därefter går vi till nästa delmoment. Filmer,
tavelgenomgångar och youtubeklipp belyser avsnittets kunskaper.
Delmomenten är:
- Jordens, månens och livets uppkomst. Livets utveckling.
- Evolutionens drivkrafter.
- Organismers släktskap
-Alger, sporväxter och växter med frön
-Lavar och svampar
-Ryggradslösa djur
-Fiskar, groddjur och kräldjur
-Fåglar
-Däggdjur
-Människans utveckling
Insprängt i detta kommer även:
- Film: ”Vår planets tillstånd” med David Attenbourg, BBC, 2 olika avsnitt.
- Youtubeklipp om växter och djur samt livets uppkomst på Jorden och utveckling
-Powerpoint presentation om livets utveckling
- Problemlösningar kring de olika baskunskaperna
-Besök på naturhistoriska riksmuseet.
Material:
Läroboken ”Spektrum Biologi” av Susanne Fabricius, Fredrik Holm, Anders Nystrand ,
Libers AB 2013 kapitel 1, Kapitel 2 utom avsnitt 1 och 2, kapitel 3
Instuderingsfrågor inför examination
Fältobservation av ekosystem utomhus
Youtubeklipp
Besök på naturhistoriska riksmuseet.
Tidplan:
Vecka
03
04
05
06
07
08
09
10
11
15
16
17
18
19
20
Arbetsmoment
1.2 Tidslinje, Jorden uppstår till dagsläget
1.2 Jorden uppstår, de första livsformerna fram till Kambrium
1.2 Hur vet vi om de olika tidsåldrarnas ålder? Fossil, arter, artnamn
enligt Linne`
1.3 Evolutionens drivkrafter
1.4 Organismernas släktskap
1.5 Det naturvetenskapliga arbetssättet
SPORTLOV
Repetition
E-test kapitel 1
PÅSKLOV
Inlämningsuppgift, Lab, fältstudie ekosystemets utveckling
Lab, fältstudie ekosystemets utveckling
Lab, fältstudie ekosystemets utveckling
Lab, fältstudie ekosystemets utveckling
Lab, fältstudie ekosystemets utveckling, inlämning
Instuderingsfrågor:
Se särskilt dokument ”Instuderingsfrågor biologi, livets utveckling, åk 7 lå 16/17”
Examination:
- E-test på kapitel 1 om livets utveckling och förändring
Bedömning:
I det skriftliga provet kommer jag att dels prova dina teoretiska kunskaper i förhållande till
det som förmedlats i avsnittet. Men även hur du kan använda dina kunskaper till att resonera
kring olika naturfenomen och finna förklaringar till dessa.
I inlämningsuppgiften bedömer jag din förmåga att dokumentera, observera och diskutera
och dra slutsatser från det du observerat.
Vi utgår från följande hela eller delar av de centrala innehållen då vi genomför
avsnittet:
Natur och samhälle

Biologisk mångfald och vad som gynnar respektive hotar den. Samhällsdiskussioner
om biologisk mångfald, till exempel i samband med skogsbruk och jakt.

Lokala ekosystem och hur de kan undersökas utifrån ekologiska frågeställningar.
Sambanden mellan populationer och tillgängliga resurser i ekosystem. De lokala
ekosystemen i jämförelse med regionala eller globala ekosystem.

Aktuella samhällsfrågor som rör biologi.
Kropp och hälsa

Kroppens celler, organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och
samverkan. Evolutionära jämförelser mellan människan och andra organismer.

Evolutionens mekanismer och uttryck, samt ärftlighet och förhållandet mellan arv och
miljö. Genteknikens möjligheter och risker och etiska frågor som tekniken väcker.
Biologin och världsbilden

Historiska och nutida upptäckter inom biologiområdet och deras betydelse för
samhället, människors levnadsvillkor samt synen på naturen och naturvetenskapen.

Aktuella forskningsområden inom biologi, till exempel bioteknik.

Naturvetenskapliga teorier om livets uppkomst. Livets utveckling och mångfald
utifrån evolutionsteorin.

De biologiska modellernas och teoriernas användbarhet, begränsningar, giltighet och
föränderlighet.
Biologins metoder och arbetssätt

Fältstudier och experiment. Formulering av enkla frågeställningar, planering,
utförande och utvärdering.

Hur organismer identifieras, sorteras och grupperas utifrån släktskap och utveckling.

Sambandet mellan biologiska undersökningar och utvecklingen av begrepp, modeller
och teorier.

Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga
rapporter.

Källkritisk granskning av information och argument som eleven möter i olika källor
och samhällsdiskussioner med koppling till biologi.