Nannaskolan HT 2014 Grovplanering

[email protected]
Nannaskolan HT 2014
Grovplanering årskurs 7 Historia, klass 7B
Flodkulturer
Årskurs 7
Centrala innehåll:



Människans utveckling
Forntiden. Jämförelser mellan några högkulturers framväxt och utveckling. Flodkulturerna
Mesopotamien och Egypten
Antikens Grekland, dess utmärkande drag som epok och dess betydelse för vår egen tid.
Mål:


Att nå kunskapskraven i Lgr11.
Eleven ska försöka tillägna sig ett historiemedvetande, få förståelse för historiska samband,
inhämta kunskaper om kulturarvet samt försöka förstå hur historien utvecklas och förändras.
Ämnesbok:
Läxa: 7B 20/11 (s.43-45)
Prov: 7B 4/12
Vad ska du läsa på till provet:
s. 4-10, s.13-15, s.43-49
Ni kommer att få instuderingsfrågor minst en vecka innan provet.
Vecka 45 (Kandidat Jon)
Lektion 1 Instuderingsfrågor
Lektion 2 Instuderingsfrågor
Lektion 3 Prov i geografi
Vecka 46 (kandidat Anna-Maria)
Lektion 1 Vad är historia? (Daniela) s.4-6
Lektion 2 Människans historia. Vad skiljer människor från djur? (s.9-10)
Lektion 3 Människan blir jordbrukare (s.13-15)
Vecka 47 (kandidat Anna-Maria) (s.43-49)
Lektion 1 Egypten – den första staten
Lektion 2 Faraoner med mera
Lektion 3 Balsamering och hieroglyfer, 7B – läxa s. 43-45
Vecka 48 Kandidat Anna-Maria (Valda delar från s.67,s. 76-79, s. 82-85)
Lektion 1 Illiaden och Odyssén
Lektion 2 Illiaden och Odyssén
Lektion 3 Illiaden och Odyssén
Vecka 49 Daniela
Lektion 1 Instuderingsfrågor
Lektion 2 Instuderingsfrågor
Lektion 3 7B Prov 4/12
Vecka 50 Daniela
Lektion 1 Kvinnohistoria
Lektion 2 Kvinnohistoria
Lektion 3 Kvinnohistoria
Vecka 51 Daniela
Lektion 1
Lektion 2