Konsumtion

advertisement
Konsumtion
Lärarintroduktion
Att konsumera är att handla, använda eller förbruka något. Den som konsumerar
kallas konsument och den som tillverkar varor och tjänster kallas producent.
Innan det fanns pengar bytte människor varor och tjänster med varandra. Det kallas
byteshandel. I dag lever vi i ett konsumtionssamhälle. Det betyder att vi köper varor
och tjänster som andra har producerat.
När du handlar är det viktigt att du funderar över vad du ska lägga dina pengar på.
Kommer ni ihåg?
Slösa sa att hon kommer att vara nöjd hela livet. Men när hon kom ut ur butiken
och såg hörlurarna i en annan färg ville hon ha dem också.
Att diskutera i klassen
``
Tycker ni att Slösa skulle ha köpt de röda hörlurarna också? Varför? Varför inte
Kan man köpa sig lycklig?
``
Är det lättare eller svårare att handla i dag än för 100 år sedan?
Internet, alla affärer, all reklam – vad är bättre och vad är sämre i dag än förr?
Måste allt som är roligt kosta pengar?
Här hittar du konsumentverkets rapport över barns
konsumtionsmönster
Uppgifter
Här är förslag på uppgifter som eleverna kan göra i grupp eller individuellt. Se
dem som en källa till inspiration och anpassa dem efter förutsättningarna i din klass.
``
Intervjua en äldre person och fråga vilket som är deras livs bästa respektive sämsta
köp. Muntlig redovisning.
``
Var en prisjägare!
Ta reda på vad det kostar om familjen äter middag på en lokal restaurang. Jämför
med vad det kostar om familjen istället köper hem och lagar maten. Hur stor
blir prisskillnaden? Grupparbete. Utveckla eventuellt de sociala aspekterna. Vad
vinner respektive förlorar man?
``
Vilka utgifter finns i ett hushåll?
Exempel på utgifter är mat, boende, tvättmedel, schampo, internet, telefon och
fritidsintressen. Brainstorming.
``
Vad kostar mjölk, köttfärs, tvättmedel, schampo? Låt eleverna göra en uppskattning
eller söka efter prisuppgifter på internet.
``
Vad kostar en matkasse med fem middagar för fyra personer?
``
Vad kostar jag när jag bor hemma? Syftet med övningen är att göra eleverna
Cirka 550-700 kr*.
uppmärksamma på kostnaderna i ett hushåll.
Elevuppgift för levnadskostnader, se Lektionstips Konsumtion
För att se levnadskostnader för kille/tjej, se Lektionstips Konsumtion
``
Fråga personer i olika åldrar vad som är viktigt för dem när de handlar?
Märke? Funktion? Nytt? Begagnat/Second hand (hållbar konsumtion) Modernt?
Nyttigt? Priset? Kvalitet?
Ett gott råd: Tänk efter innan du handlar
*Källa: ica.se 2014-06-23. Färdiga matkassar för fyra personer i fem dagar.
Download
Random flashcards
Ölplugg

1 Cards oauth2_google_ed8be09c-94f0-4e6a-8e55-87a3b14a45db

Create flashcards