SV E N S K I D R OTT S F O R S K N I N G 3-2008 ASTA 90: ”Nu ska jag sluta besöka pensionärer!” Individ, samhälle, åldrande – några bilder Rubriken ovan, som också utgör temat för denna artikel, återger ett uttalande av en kvinna som just avslutat sitt 90-årsfirande och hade ett avkopplande samtal med äldste sonen. Uttalandet är en god illustration till det s.k. Thomasteoremet i sociologin: ”När människor definierar situationer som verkliga, blir de verkliga till sina konsekvenser” Teoremet formulerades i början av 1900-talet av William I. Thomas och Florian Znaniecki i samband med publicering av deras omfattande studier av den polske bonden i USA. Användandet av personliga dokument och livsberättelser utgjorde en bärande del av datamaterialet i deras forskning. Studiet av åldrandet Christina Hjorth Aronsson FD Institutionen för beteende-, social- och rättsvetenskap, Örebro universitet 18 Den identitet vi utvecklar under ett ibland långt liv är effekter av personliga förutsättningar och sociala villkor under ständig växelverkan. Den sociala och personliga identiteten byter inte skepnad i hög ålder men de personliga förutsättningarna och de livsstilar vi etablerar kan däremot anta nya uttrycksformer och interaktionsmönster. Syftet med denna artikel är att ge några bilder av åldrande i vår tid och därmed försöka fånga några av de förutsättningar som präglar samhällets syn på människans åldrande och forskningens bidrag till förståelsen av detta. När man dagligen sysslar med frågor som har att göra med åldrande och omsorg, är det lätt att objektivisera företeelsen som sådan till den grad att man förlorar den personliga erfarenheten ur sikte. Många av samhällsvetenskapens problem blir inte personliga upplevelser i motsats till det egna åldrandet som en ingrediens i den egna livsberättelsen. Därför kan i bästa fall gerontologiska insikter både tjäna som kritiska glasögon för den egna erfarenheten och för att förhålla sig till den gerontologiska forskningen (1). Gerontologin är det mångvetenskapliga studiet av människans åldrande och samlar forskare från skilda discipliner såsom medicin, psykologi, historia, sociologi och socialpsykologi. Det är således inte ämne vid svenska universitet utan ryms inom olika akademiska discipliner och forskning bedrivs såväl ämnesbundet som vid ett fåtal fristående forskningscentra. Sveriges Gerontologiska Sällskap är en sammanslutning av och med forskare, praktiker, privatpersoner och politiker intresserade av gerontologiska frågeställningar. Sammanhållande publikation är tidskriften Äldre i Centrum som publicerar temanummer där aktuell forskning inom äldreområdet sammanfattas. Några befolkningssiffror SCB utarbetar prognoser och scenarios över befolkningsutvecklingen i Sverige på kortare och längre sikt, bedömningar gjorda med utgångspunkt från hur migration, hälsoläge och fruktsamhet bedöms påverka befolkningen (2). Medellivslängden för kvinnor är för närvarande 82,8 år och för män 78,4 år. För kvinnor beräknas den SV E N S K I D R OTT S F O R S K N I N G 3-2008 Kvinnor i den ”tredje och fjärde” åldern väljer i större utsträckning att leva ensamma men ändå behålla den sociala kontakten med likasinnade. Man går inte gärna in i en ny omvårdsrelation. Foto Scanpix öka till 86,3 år och för män till 83,6 år till år 2050. Få har undgått medias uppmärksamhet på vår åldrande befolkning, såväl hos den svenska som i hela västvärlden. Vanligtvis fokuseras den åldrande befolkningen som ett problem och som ett gigantiskt vårdoch omsorgskomplex i vilket politiker pressas att göra uttalanden för att markera sin handlingskraft. Ändå är den aktuella befolkningsökningen knappast en nyhet; 1940-talets stora barnkullar som nu utgör den växande skaran äldre har varit kända sedan länge. En sansad planeringsstrategi, fri från politiskideologiska övertoner, hade givetvis kunnat möta växande vård- och omsorgsbehov med hög evidens i valet av åtgärder. Fram till år 2050 beräknas en ökning av den svenska befolkningen med cirka 1,5 miljoner personer totalt, varav i åldersgruppen 0-19 år respektive 20-64 år med cirka 7 %, i åldersgruppen 65-79 år med cirka 45 % samt i åldrarna 80 år och äldre med cirka 87 %. De stora procentuella ökningarna sker alltså i den äldre befolkningen, de grupper som ibland kallas ”den tredje åldern” och ”den fjärde åldern”. Dessa kategoriseringar formulerades av den engelske sociologen Peter Laslett (3) för att markera indelningar av livet efter dess huvudsakliga faser av barn- och ungdomsår, vuxenliv och så småningom även åldrande och begynnande skröplighet, sjukdom och bortgång. Under åren 1950-1990 skedde en fördubbling av antalet personer i ”den tredje åldern” (65-79 år) – till cirka 1,2 miljoner. När 1940-talets stora årskullar nu går i pension sker återigen en ökning av antalet personer i denna ålderskategori under åren 2005-2015, 1,1 miljoner – 1,4 miljoner. Kvinnoöverskottet beräknas minska på grund av att männens dödlighet nu minskar snabbare än kvinnornas (4). Personer i ”den fjärde åldern”, dvs 80 år och äldre har mera än fyrdubblats sedan 1950-talet (N=487 000 år 2005). Under det kommande decenniet kommer antalet att vara tämligen konstant för att sedan öka kraftigt under 2020-talet, med ungefär 45 % (N=760 000 personer). Det är mot denna bakgrund som vård och omsorg av äldre liksom en växande kader av pensionärer kommit starkt i fokus. Laslett ville markera att åldrande efter pension inte behöver kännetecknas av sjukdom och beroende utan tvärtom att vi idag lever ett alltjämt aktivt liv under ganska många år. De ekonomiska incitamenten till pensioneringen kan dock vara problematiska i de fall pensionen inte är särskilt hög, ett förhållande som gäller inte minst kvinnor och invandrare i dagens samhälle (5, 6). Hos dessa blir de ekonomiska bekymren påtagliga och begränsar deras möjligheter att leva ett aktivt liv som äldre. Åldrande och familjemönster Äktenskapet är den dominerande familjeformen hos personer 65 år och äldre och relationens varaktighet är i genomsnitt drygt 43 år (2002). Dock finns det tendenser som pekar mot att förändringar i familje- och samlevnadsmönster är på gång. Det noteras ett ökat antal sammanboende äldre utan äktenskap och en ökad andel frånskilda bland äldre. Ensamboendet, dvs hushåll med endast en boende, bland äldre ökar, särskilt med ökad ålder. Äldre personer är inte främmande för att etablera nya parrelationer efter skilsmässa eller partnerns bortgång men här är vissa mönster tydliga. 19 SV E N S K I D R OTT S F O R S K N I N G 3-2008 Kvinnor väljer i större utsträckning än män att fortsätta leva ensamma efter skilsmässa eller makes bortgång. En förklaring till detta är att de uppskattar frihet och oberoende i den nya livssituationen och tvekar att gå in i ett nytt sammanboende som kommer att innebära en ny omsorgsrelation. En förklaring till detta är att kvinnor och män har skilda nätverkskonstruktioner innebärande att kvinnor har flera och djupare sociala relationer med vänner och familjemedlemmar utanför kärnfamiljsenheten än vad männen har. Betydelsen av en nära partner har stor betydelse för både män och kvinnor men betydelsen förefaller vara störst för män, vilka är snabbare att ersätta förlusten av en intimrelation med en annan (7, 8). Livslopp och åldrande Den socialgerontologiska forskning som växte fram från 1960-talet löpte i mycket parallellt med den strukturfunktionalistiska era som var dominerande inom sociologin. Här försökte forskare utveckla teorier om människans åldrande för att kunna förstå och därmed förklara den åldrande individen i ett socialt sammanhang. Förändrade sociala roller hade en stor betydelse i denna forskning. Ett alternativt sätt att betrakta åldrande är att istället för att betrakta ”äldre” som en avgränsad kategori se åldrande som en livslång process – att betrakta the life course som något som fortgår under hela livet. Detta betraktelsesätt implicerar fyra principer för forskningen, nämligen livslopp, kohort, våra sammanflätade liv, samt dynamiken mellan samhällsförändringar och förändringar på individnivå (9). En enskild fas i livet kan inte studeras skild från övriga faser och inte heller kan skeenden på individnivå förstås skilda från den socioekonomiska utvecklingen i ett makroperspektiv. För att ge några aktuella exempel. I den statliga utredningen SENIOR 2005 sades bl.a. ”Vi tror att ett livsloppsperspektiv ytterst kan hjälpa oss alla att se att ´de äldre´ inte är några andra än vi själva i en senare del av livet.” (10). I sin globala strategi tar Världshälsoorganisationen sin utgångspunkt i ett livsloppsperspektiv när den konstaterar allas rätt till sund diet och regelbunden, adekvat fysisk aktivitet för att främja rätten till god hälsa under hela livet (11). Detta har i sin tur genererat en handlingsplan mellan de europeiska medlemsländerna i WHO, vilket i sin tur resulterat i olika handlingsdeklarationer hos svenska 20 myndigheter och organisationer med Regeringskansliet som initial uppdragsgivare. Golfspelets betydelse för äldres livsföring studerades i en kvantitativ studie av personer födda mellan åren 1918 och 1938 (12). Medelålder för samtliga var cirka 73 år. Socioekonomiskt representerade de grupperna högre tjänstemän samt tjänstemän, där golf och tennis utgjort en del av den sociala identiteten, de hade varit trogna sporten och har haft utbyte av den långt upp i sitt åldrande. Det skall här framhållas att en jämförelsegrupp hämtades från en kohort utgörande samma socioekonomiska grupp som undersökningens. Beträffande de undersökta sjukdomarna högt blodtryck, diabetes och kranskärlssjukdom, förelåg inga skillnader vad gällde männen jämfört med jämförelsegruppen, inte heller vad gällde männens rökvanor. Vad gäller övervikt skilde sig våra manliga undersökningspersoner inte från jämförelsegruppen, men visade lägre sjuklighet än denna. Kvinnorna i vår undersökning uppvisade skillnader relativt jämförelsegruppen genom att ha lägre BMI, ha lägre förekomst av blodtryckssjukdom och kranskärlssjukdom. Besvär från rygg, höftleder och knäleder rapporterades från en mindre andel av de tillfrågade personerna. Mer än hälften av undersökningsgruppen rapporterade att de spelade golf oavsett sina besvär, några att de rentav tyckte sig bli bättre av golfen. Golfutövandet hade vidare stor betydelse för deras psykiska och sociala välbefinnande; ombedda att på en skala 0 – 10 uppskatta hur mycket golfen bidrog till deras livskvalitet erhölls medelvärdet 7,2. I ett livsloppsperspektiv kan konstateras att för den undersökta gruppen har golfsporten varit en tillgänglig möjlighet att utöva en sport som förmått tillgodose ett kontinuerligt behov av psykisk och social stimulans även i de högre åldrarna. I detta sammanhang skulle jag vilja återvända till Asta, 90, som tillhörde en äldre kohort svenskar. Asta föddes åren kring unionsupplösningen, Oscar II var kung av Sverige. Tuberkulos och spanska sjukan var en realitet, antibiotika fanns inte. Tonårstiden – tonåringen var som social kategori ännu inte uppfunnen - sammanföll med åren kring första världskriget och hon bildade familj under andra världskriget. Maken var vid denna tid inkallad och hon svarade ensam för familj och hushåll. Asta skaffade ingen yrkesutbildning; god självkänsla, utåtriktad läggning och en resolut handlingsförmåga gjorde henne till den absoluta medelpunkten i familj och umgängesliv liksom även i stadens socialt orienterade föreningsliv. Denna kvinna utgör ett stycke modernitetshistoria reflekterad genom en persons livsberättelse. Hon såg det moderna Sverige växa fram och var en produkt av denna skapelse: den svenska modellen, folkhemmet, funktionalismen, Saltsjöbadsandan och de sociala och medicinska reformerna. Barnen skaffade sig högre utbildning, en process som hon livligt understödde, och de bosatte sig sedan på olika håll i landet. Så småningom blir Asta folkpensionär och fortsätter sitt sedan länge utåtriktade föreningsliv – nu inte minst genom att besöka pensionärer. Naturligtvis lyssnade hon av sitt åldrande och gjorde anpassningar i livsföringen i takt med att kropp och krafter sa ifrån. Men hon gestaltade livet igenom den identitet som hon format i interaktion med andra och under den tid hon levde. Ålderism Begreppet ålderism (ageism) introducerades av psykiatern och gerontologen Robert Butler på 1960-talet (13). Med inkluderade Butler fördomsfulla attityder gentemot äldre personer, hög ålder och åldrandeprocessen som sådan och var ett problem som hans patienter gav uttryck för utan att kunna härledas till annat än omgivningsattityder som äldre patienter upplevt och beskrivit i samtal med sin doktor. Ålderismen tar sig uttryck som olika former att diskriminerande yttranden, handlingar och förhållningssätt riktade mot åldrandet som sådant och genom institutionella praktiker. Häri ligger alltså en form av eller en tendens till diskriminering med hög ålder som grund; någon anses alltför gammal (14). Begreppet är inte helt enkelt att definiera och avgränsa, snarare är det fråga om att försöka peka på olika samhälleliga yttringar vilka, tillämpade på den äldre befolkningen uppfattas exkluderande och diskriminerande. Det finns i samhället en fixering vid ungdomlig skönhet, fitness och den perfekta kroppen som förvisso utesluter ett åldrat ansikte, bilringar och ölmage. Men denna fixering utesluter även yngre människor som inte förmår leva upp till de av skönhetsindustri och mode skapade idealen. Vissa forskare hävdar att kvinnor är utsatta för en dubbel diskriminering – ålderism och sexism, alltså att kvinnor blir negativt värderade både på grund av ålder och brist på sexuell attraktionskraft (15, 16). Andra yttringar av ålderistiska förhållningssätt är äldres SV E N S K I D R OTT S F O R S K N I N G 3-2008 osynliggörande i media och en samtidig paradoxal uppmärksamhet på just ålder; att Madonna fyller 50 år är ett sätt att uppmärksamma artisten, inte enbart för att hon är en stor artist utan också att hon är det sin ålder till trots. Filmen Jakt kategoriseras som en 50+ film därför att den i radions Kulturnytt handlar om teman som anses främst intressera en medelålders publik. Luis Aragonés får i Dagens Nyheter epitetet ”den snart 70-årige” när hans kompetens som tränare beskrivs (29/6 2008). I betraktarens öga, i detta fall en mäktig journalistkår, anses hög ålder vara en intressant faktor att uppmärksamma per se men den motiveras inte explicit, utan förblir just epitet utan relevans till ämnet som sådant. Diskriminering I en åldrande värld med brist på arbetskraft inom många områden och med växande pensionsåtaganden för samhälle och företag formuleras symtomatiskt nog äldres deltagande i arbetslivet som en tillgång och som uttryck för gränsöverskridande livsloppstänkande. En ny diskrimineringslagstiftning kommer att träda i kraft den 1 januari 2009 (17). Den innebär bland annat att hittillsvarande lagstiftning som behandlar olika former av diskriminering samlas under en lag och att nuvarande ombudsmän kommer att finnas under en myndighet, Diskrimineringsombudsmannen. Nytt är också att ålder, definierad som ”uppnådd levnadslängd” i vissa sammanhang ska betraktas som en diskrimineringsgrund och därmed kunna prövas av diskrimineringsombudsmannen. Bakgrunden finns i skilda EU-direktiv. Ett är EU:s arbetslivsdirektiv 2000/78/EG i vilket uttalas ett krav på ”equal treatment in employment and occupation which recognise age alongside gender, sexual orientation, race, disability, religion or belief as potential grounds for discrimination”. Hög ålder ska inte kunna utgöra något skäl för särbehandling i arbetslivet, exempelvis när det gäller fort- och vidareutbildning om det inte finns särskilda skäl (18). Inom hälso- och sjukvården och socialtjänsten föreslås däremot ålder inte utgöra grund för diskriminering. Skälen till detta är att den enskildes vård- och omsorgsbehov ska styra insatserna. De principer som idag styr prioriteringar inom hälso- och sjukvården skall även i fortsättningen göra detta, vilket innebär principer om människovärde, behov och solidaritet samt kostnadseffektivitet. Inte heller inom socialtjänsten föreslås ålder vara en grund för diskriminering, men där uttrycker sig kommittén med större osäkerhet och menar att det kan finnas ”osakliga ålderskrav” (19). När det gäller varor, tjänster och bostäder görs i propositionen vissa överväganden beträffande ålder. Ålder är intressant när det gäller myndighetsåldern och ungas rätt att teckna kontrakt. Kommittén kommer dock till slutsatsen att det ”tills vidare” inte finns anledning att inkludera ålder i diskrimineringsgrunderna (20). En reflektion i detta sammanhang kan alltså vara att de överväganden som kommittén har gjort beträffande ålder har handlat om betalningsförmåga och kostnadsaspekter: lägre entréavgifter för pensionärer. I ett åldrande samhälle kommer det att bli intressant att följa denna lagstiftning och de prejudikat som kommer att fastställas. Det kommer förhoppningsvis att visa sig om denna lagstiftning kommer att ha en attitydpåverkande roll genom att höja den allmänna medvetenheten om ålderssegregerande (ålderistiska) effekter. Avslutning Funderingar kring åldrandet har sysselsatt människor i alla tider. Ålderdomen är en sjukdom, sa Terentius på 100-talet f. Kr. Uttalandet säger något om den maskulina elitokrati som frodades under romartiden men uttrycker samtidigt våra ständiga frågor kring åldrande och tidens flykt. Det faktum att vi idag, i västvärlden, blir så gamla är ett förhållande den rika världen själv har genererat genom den hygienstandard och boendemiljö, den hälso- och sjukvård och den nutritionsstandard som utvecklats. Det individuella och sociala livet är inte längre den enskildes angelägenhet på nationell nivå utan problematiseras globalt. Astas livsberättelse tillhör redan historien och för dagens åldring är cyberrymden närmast en självklarhet. 7. Ghazanfareeon Karlsson, S. (2006) Tillsammans men var för sig. Om särborelationer mellan äldre kvinnor och män i Sverige. Institutionen för socialt arbete, Umeå universitet. Doktorsavhandling. 8. Arber, S. (2004) Gender trajectories: how age and marital status influence patterns of gender inequality in later life. In: S.O. Daatland and S. Biggs Ageing and Diversity. Multiple pathways and cultural migrations. Bristol: The Policy Press. 9. Riley, M.W. (1998) A life course approach: autobiographical notes. In: Giele, J.Z. & Elder, G.H. Jr. (eds.) Methods in life course research. Qualitative and quantitative approaches. London: Sage. 10. SOU 2003:91 Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling mot en åldrande befolkning. Stockholm: Fritzes Offentliga Publikationer. 11. http://www.who.int/dietphysicalactivity/en/ 2008-05-15. Global Strategy on Diet, Physical Activity and Health. 12. Hjorh Aronsson, C. & Malmberg, L. (2005) Hälsa, livsstil och åldrande. Golf som strategi i äldres livsföring. Forum Äldre Skriftserie, nr 8. 13. Andersson, L (2008) Ålderism. Lund: Studentlitteratur. 14. Bytheway, B., R. Ward, C. Holland & S. Peace (2007) The road to an age-inclusive society. In: M. Bernard & Th. Scharf (eds.) Critical Perspectives on Ageing Societies. Bristol: The Policy Press. 15. Arber, S. & Ginn, J. (1995) Connecting gender and ageing: a sociological approach. Buckingham, U.K.: Open University Press. 16. Ginn, J. & Arber, S. (1999) Changing patterns of pension inequality: The shift from from state to private pensions. Ageing and Society, 19, 319-342. 17. Regeringens proposition 2007/08: 95 Ett starkare skydd mot diskriminering.Riksdagens tryckeriexpedition. 18. Prop. Sid. 259. 19. Prop. Sid 243. Referenser 1. Tornstam, L. (2005) Åldrandets socialpsykologi. Stockholm: Norstedts Akademiska Förlag. 2. Sveriges framtida befolkning 2006-2050. Demografiska rapporter 2006:2. Statistiska Centralbyrån. 3. Laslett, P (1989) A fresh Map of Life. London: Wiedenfield and Nicolson. 4. Ibid. sid. 33. 5. Thorslund, M. & Larsson, K. (2002) Äldres behov. Stiftelsen Stockholms läns Äldrecentrum. 6. Holstein, M. (2006) On being an aging woman. In: T. Calasanti and K. Slevin (eds.) Age matters. London: Routledge, pp. 313-34. 21